Vpis sorte v sortno listo, vključitev sorte v EU skupni katalog sort
Sortna lista je uradni seznam sort kmetijskih rastlin.
V Republiki Sloveniji se lahko prideluje (z namenom trženja) in trži semenski material sort kmetijskih rastlin, ki so vpisane v sortno listo v eni od držav članic EU ali v Skupni katalog sort EU, ki ga vodi Evropska komisija (vpis ni obvezen pri okrasnih rastlinah).
Postopek vpisa sorte v sortno listo se začne na podlagi pisne prijave pri pristojnemu organu.
Prijavo za vpis sorte v sortno listo lahko vloži prijavitelj, ki je žlahtitelj ali vzdrževalec sorte, oziroma druga fizična ali pravna oseba, ki ima pravico do razpolaganja s semenskim materialom sorte.
Pri vlaganju prijave sorte v postopek vpisa v sortno listo je potrebno upoštevati predpisane roke.
Za vpis v sortno listo mora biti sorta razločljiva, izenačena in nespremenljiva ter imeti ustrezno ime. V ta namen se mora sorta vključiti v ustrezne poljske sortne poskuse za preverjanje razločljivosti, izenačenosti in nespremenljivosti (RIN), pri sortah poljščin, trte in hmelja pa se v sortnih poskusih preveri tudi njihova vrednost za pridelovanje in uporabo (VPU).
Stroške preverjanja RIN in VPU plača prijavitelj neposredno izvajalcu preverjanja. Višina stroškov preverjanja RIN in VPU je določena s Pravilnikom o postopku vpisa sorte v sortno list in o vodenju sortne liste.
Če sorta izpolnjuje vse pogoje za vpis v sortno listo in prijavitelj poravna stroške postopka (upravna taksa, stroški preverjanja RIN sorte in VPU), izda Uprava odločbo o vpisu sorte v sortno listo.
Vzdrževalec sorte mora za sorto, vpisano v sortno listo, plačevati letno pristojbino v skladu z Uredbo o višini letne pristojbine za sorte, vpisane v sortno listo kmetijskih rastlin ter o pristojbinah in stroških za varstvo rastlin.
Vzdrževalec sorte je dolžan na zahtevo Uprave brezplačno in v roku, ki ga določa Uprava, priskrbeti vzorec semenskega materiala sorte za preveritev ali se sorta vzdržuje na pravilen način.
Zaradi ohranjanja biotske raznovrstnosti oziroma trajnostne uporabe genskih virov, se v sortno listo lahko vpiše tudi sorta, ki ne izpolnjuje vseh pogojev za vpis v sortno listo, če gre za ohranjevalne sorte poljščin in zelenjadnic, sorte zelenjadnic, ki nimajo pomembne vrednosti za tržno pridelavo zelenjave ali stare sorte sadnih rastlin.
Sorte, ki se vpišejo v sortno listo, Evropska komisija vključi v EU skupni katalog sort.
Pogoji in dokazila
Navedeni pogoji veljajo za dejavnost Pridelava semenskega materiala kmetijskih rastlin
-
Preskušanje sort v postopku vpisa sort v sortno listo zajema preskušanje razločljivosti, izenačenosti in nespremenljivosti (RIN) ter vrednosti sorte za pridelavo in uporabo (VPU). Namen preskušanja VPU je s poljskimi poskusi in laboratorijskimi analizami ugotoviti, ali so sorte primerne za naše pridelovalne razmere ali ne. Preskušanje VPU poteka pri vseh pomembnejših poljščinah in krmnih rastlinah.
Preizkuse izvaja Kmetijski inštitut Slovenije.
Dokazila
Izpis rezultatov preizkušanja
Pravne podlage
Pristojni organ
Kmetijski inštitut Slovenije
Hacquetova ulica 17
1000 Ljubljana
Postopki
-
Vpis sorte v sortno listo, vključitev sorte v EU skupni katalog sort
Osebno
Stroški postopka
Upravna taksa: 22,60 €
Pravno varstvo
Oblika pravnega varstva: Pritožba
Pristojni organ: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
Termin obnove
Sorte poljščin in zelenjadnic se vpišejo v sortno listo za 10 let. Sorte drugih vrst kmetijskih rastlin se vpišejo v sortno listo brez omejitve obdobja vpisa.
Termin obnove: 10 let