Informative Notice
Določene vsebine se še dopolnjujejo. Hvala za razumevanje.
Dejavnost arhivov
V okviru javne službe arhivi opravljajo:
- vrednotenje dokumentarnega gradiva pri javnopravnih osebah, priprava pisnih navodil za odbiranje arhivskega gradiva iz dokumentarnega gradiva, dajanje pojasnil v zvezi z dolžnostmi javnopravnih oseb glede dokumentarnega in arhivskega gradiva, izvajanje strokovnega nadzora in usposabljanje uslužbencev javnopravnih oseb, ki upravljajo z dokumentarnim gradivom in delavcev ponudnikov storitev, ki opravljajo dela zajema, hrambe gradiva v digitalni obliki in spremljevalnih storitev;
- priprava dodatnih pisnih strokovno tehničnih navodil javnopravnim osebam za odbiranje in izročanje arhivskega gradiva v digitalni obliki;
- evidentiranje in razglašanje zasebnega arhivskega gradiva pravnih oseb zasebnega prava in fizičnih oseb ter izvajanje strokovnega nadzora nad njimi;
- sodelovanje z lastniki zasebnega arhivskega gradiva, strokovno svetovanje;
- pridobivanje javnega in zasebnega arhivskega gradiva;
- strokovno obdelovanje javnega in zasebnega arhivskega gradiva, ki je v arhivih, izdelovanje popisov, inventarjev, vodnikov in drugih pripomočkov za uporabo arhivskega gradiva in njihovo objavljanje, ter objavljanje arhivskih virov;
- vrednotenje javnega dokumentarnega gradiva v arhivih, izločanje nepotrebnega dokumentarnega gradiva in odbiranje arhivskega gradiva v arhivih ob strokovni obdelavi arhivskih fondov in zbirk;
- hranjenje in materialno varovanje arhivskega gradiva;
- vodenje evidenc javnega in zasebnega arhivskega gradiva;
- evidentiranje arhivskega gradiva, ki je v zamejstvu in po svetu ter se nanaša na Slovenijo in Slovence, dopolnjevanje lastnega gradiva z reprodukcijami tega gradiva ter izdelovanje vodnikov in drugih pripomočkov o arhivskem gradivu;
- dajanje arhivskega gradiva v uporabo, izdajanje prepisov oziroma kopij dokumentov ter potrdil na podlagi dokumentov;
- posredovanje kulturnih vrednot v zvezi z arhivskim gradivom;
- opravljanje raziskovalnih nalog na področju arhivistike, zgodovine in drugih ved, povezanih z arhivskim gradivom;
- izdajanje publikacij.
Arhivsko javno službo opravljajo državni arhiv, regionalni arhivi in arhivi samoupravnih lokalnih skupnosti.
Pristojni arhivi vodijo register ustvarjalcev arhivskega gradiva, ki ga upravlja državni arhiv.
Velja za naslednje dejavnosti po SKD:
Pogoji
-
Arhivsko gradivo je zaradi svoje neprecenljive vrednosti obravnavano kot kulturni spomenik. Je manjši del dokumentarnega gradiva, ki pa ima trajen pomen za zgodovino, druge znanosti in kulturo ter trajen pomen za pravni interes pravnih in fizičnih oseb. (Dokumentarno gradivo so vse vrste in oblike zapisov, ki so nastali ali bili prejeti pri poslovanju pravnih in fizičnih oseb.)
Arhivsko gradivo javnopravnih oseb določi pristojni javni arhiv s pisnimi strokovnimi navodili za odbiranje arhivskega gradiva iz dokumentarnega gradiva za vsako javnopravno osebo posebej.
Javno arhivsko gradivo javnopravna oseba odbira iz dokumentarnega gradiva in izroča pristojnim javnim arhivom.
Javno arhivsko gradivo ne glede na obliko ali nosilec zapisa prevzemajo v hrambo izključno pristojni arhivi (izjeme so navedene v zakonu).
Uslužbenci javnopravnih oseb, ki upravljajo z dokumentarnim gradivom, morajo imeti najmanj srednjo izobrazbo in opravljen preizkus strokovne usposobljenosti pri pristojnem arhivu.
Več informacij o preizkusu strokovne usposobljenosti in ponudbi strokovnih usposabljanj.
Prijavnici:
Strošek:
- strokovnega usposabljanja: 60 eur z DDV
- preizkusa strokovne usposobljenosti: 50 eur z DDV
Pravne podlage
-
Arhivsko gradivo v fizični obliki se trajno in strokovno neoporečno hrani v ustreznih prostorih in opremi, v ustreznih klimatskih pogojih, zavarovano pred vlomom, požarom, vodo, biološkimi, kemičnimi, fizikalnimi in drugimi škodljivimi vplivi (materialno varstvo).
Hramba arhivskega gradiva v digitalni obliki je dovoljena samo kot dolgoročna hramba zajetega gradiva v skladu z notranjimi pravili.
Pravne podlage
- Zakon o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih (ZVDAGA)
- Uredba o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva
Skrbnik zakonodaje
Ministrstvo za infrastrukturo
Langusova ulica 4
1535 LjubljanaPristojni organ
Povezave
-
Arhivsko gradivo v arhivih in v lastni hrambi je na podlagi pisne zahteve za uporabo ali preko objave na svetovnem spletu dostopno vsakomur (z nekaterimi izjemami glede dostopnosti, ki jih določa zakonodaja).
Zahteva za uporabo mora vsebovati osebno ime oziroma naziv osebe in njeno uradno dodeljeno identifikacijsko oznako, namen uporabe gradiva ter druge podatke, potrebne za dostop do gradiva.
Uporabnik mora z arhivskim gradivom, ki ga je dobil v uporabo, ravnati s skrbnostjo dobrega gospodarja. Če je gradivo zaščiteno s pravicami intelektualne lastnine, mora uporabnik pred uporabo pridobiti ustrezne pravice.
Pri vsaki objavi ali predstavitvi arhivskega gradiva je treba z imenom ali signaturo navesti arhiv ter arhivski fond oziroma zbirko, iz katere je obravnavano arhivsko gradivo.
Vlada Republike Slovenije predpiše splošne pogoje, ki jih mora izpolnjevati:
- programska in strojna oprema za zajem gradiva v digitalni obliki (sam zajem, pretvorba ob zajemu, nadzor zajema, evidentiranje zajema itd.);
- programska in strojna oprema za hrambo gradiva v digitalni obliki (način hrambe, zagotavljanje varnosti gradiva pred uničenjem, zagotavljanje neprekinjenega poslovanja, zagotavljanje varnosti dostopa, prepis oziroma pretvorba gradiva, ohranjanje dokazljivosti avtentičnosti in celovitosti, evidentiranje vseh dogodkov med hrambo oziroma v zvezi s hrambo itd.);
- programska in strojna oprema za spremljevalne storitve hrambe gradiva v digitalni obliki (uničenje, poizvedovanje in analiziranje gradiva itd.).
Pravne podlage
-
Arhivist opravlja strokovna dela v arhivih; med drugim vrednoti dokumentarno gradivo pri ustvarjalcih, pripravlja pisna strokovna navodila za odbiranje arhivskega gradiva, izvaja pri ustvarjalcih strokovni nadzor, pridobiva in strokovno obdeluje arhivsko gradivo, vodi in izdeluje evidence arhivskega gradiva, povzetke, registre, inventarje, vodnike in druge pripomočke za uporabo, rešuje strokovna vprašanja, objavlja arhivske vire in raziskave, skrbi za hrambo in materialno varovanje arhivskega gradiva.
Arhivist mora imeti opravljen strokovni izpit, pred tem pa imeti ustrezno izobrazbo in opravljeno pripravništvo.
-
Arhivski sodelavec opravlja strokovna dela v arhivih; med drugim prevzema in strokovno obdeluje arhivsko gradivo, dela z uporabniki arhivskega gradiva in rešuje vloge strank, vodi ustrezne evidence in sodeluje pri drugih zahtevnih arhivskih delih.
Arhivski sodelavec mora imeti opravljen strokovni izpit, pred tem pa imeti ustrezno izobrazbo po študijskem programu prve stopnje ustrezne smeri in opravljeno devetmesečno pripravništvo oziroma usposabljanje.
-
Arhivski tehnik opravlja strokovna dela v arhivih; med drugim sodeluje pri prevzemih arhivskega gradiva, ureja in popisuje arhivsko gradivo, izdeluje enostavnejše popise ter druga pomožna dela pri strokovni obdelavi arhivskega gradiva, pripravlja gradiva za uporabo in delo s strankami v čitalnici, tehnično opremlja gradiva in skrbi za materialno varstvo arhivskega gradiva, izdeluje reprodukcije arhivskega gradiva in opravlja pomožna arhivska dela.
Arhivski tehnik mora imeti opravljen strokovni izpit, pred tem pa imeti ustrezno srednjo strokovno ali splošno izobrazbo ustrezne smeri in opravljeno šetsmesečno usposabljanje oziroma pripravništvo.