Informative Notice
Določene vsebine se še dopolnjujejo. Hvala za razumevanje.
Dovoljenje za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja
Posameznik lahko opravlja delo pooblaščenega revizorja, ko pridobi dovoljenje za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja. Dovoljenje izda Agencija za javni nadzor nad revidiranjem na podlagi Zakona o revidiranju.
Za pridobitev dovoljenja mora posameznik izpolnjevati predpisane pogoje in opraviti strokovni preizkus znanj.
Na podlagi izdanega dovoljenja Agencija za javni nadzor nad revidiranjem pooblaščenega revizorja vpiše v Register pooblaščenih revizorjev.
Pogoji in dokazila
Navedeni pogoji veljajo za poklic Pooblaščeni revizor
-
Posameznik mora zaključiti študijski program druge stopnje oziroma imeti najmanj tej stopnji enakovredno izobrazbo.
Dokazila
- Potrdilo o končani izobrazbi
-
Posameznik mora imeti vsaj pet let delovnih izkušenj, od tega najmanj tri leta delovnih izkušenj pri opravljanju revidiranja v zadnjem šestletnem obdobju pred oddajo vloge za izdajo dovoljenja pri revizijski družbi oziroma revizijskem podjetju katere koli države članice Evropske unije.
Dokazila
- Potrdilo delodajalca
-
Posameznik mora imeti opravljeno praktično usposabljanje in preizkus strokovnih znanj za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja.
Strokovni izpit za pridobitev potrdila o strokovnih znanjih za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja je sestavljen iz dveh sklopov. Prvi sklop je sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela iz posameznih predmetov. V drugem sklopu je treba pripraviti in zagovarjati zaključno delo.
Cena izobraževanja se zaračunava skladno s pogoji razpisa izobraževanja za pooblaščenega revizorja.
Izobraževanje za pridobitev naziva pooblaščeni revizor na podlagi opravljenega javnega razpisa Agencije za javni nadzor nad revidiranjem izvaja Slovenski inštitut za revizijo.
Dokazila
- Dokazilo o opravljenem praktičnem usposabljanju in uspešno opravljenem izpitu.
Pravne podlage
- Pravilnik o opravljanju izpitov ter pripravi in zagovoru zaključne naloge za pridobitev strokovnih znanj za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja
- Pravilnik o preizkusu znanj za zakonite revizorje in revizorje tretjih držav, ki ureja preizkus znanj v zvezi z izdajo dovoljenj zakonitim revizorjem z dovoljenjem druge države članice in revizorjem tretjih držav
Povezave
Pristojni organ
Agencija za javni nadzor nad revidiranjem
Cankarjeva cesta 18
1000 Ljubljana -
Če je bilo imetniku dovoljenje odvzeto, mu je omogočena ponovna pridobitev po preteku petih let. Ponovna pridobitev dovoljenja po odvzemu je možna samo enkrat. Za pridobitev dovoljenja mora opraviti praktično usposabljanje in preizkus strokovnih znanj.
Dokazila
- dokazilo o opravljenem praktičnem usposabljanju,
- dokazilo o opravljenem preizkusu strokovnih znanj,
- potrdilo o nekaznovanosti
-
Oseba v preteklosti zaradi kaznivega dejanja zoper premoženje ali zoper gospodarstvo ni bila pravnomočno obsojena na kazen zapora več kot treh mesecev, ki še ni bila izbrisana.
Dokazila
Pristojni organ
Ministrstvo za pravosodje
Župančičeva 3
1000 Ljubljana -
Posameznik mora aktivno obvladati slovenski jezik.
Če je kandidat državljan članice Evropske unije ali državljan Evropskega gospodarskega prostora, mora k vlogi priložiti dokazilo o pridobitvi aktivnega znanja slovenskega jezika in navesti pristojno institucijo, kjer je pridobil aktivno znanje slovenskega jezika.
Dokazila
- Potrdilo o opravljenem izpitu na visoki ravni po veljavnem izobraževalnem programu za odrasle - Slovenščina za tujce
Postopki
-
Dovoljenje za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja
Osebno
Stroški postopka
Izdaja dovoljenja za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja: 100,00 evrov
Pravno varstvo
Oblika pravnega varstva: Pritožba
Pristojni organ: Agencija za javni nadzor nad revidiranjem
Termin obnove
Dovoljenje za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja velja tri leta od izdaje. Veljavnost dovoljenja se podaljša vsakič za tri leta, če njegov imetnik opravi program dodatnega strokovnega izobraževanja in pošlje Agenciji potrdilo o nekaznovanosti.
Imetnik dovoljenja lahko obnovi dovoljenje tudi, če mu je to nekaj let mirovalo, vendar s pogojem, da izpolnjuje vse osnove pogoje za pridobitev dovoljenja in opravi program dodatnega strokovnega izobraževanja.
Če je bilo imetniku dovoljenje odvzeto, mu je omogočena ponovna pridobitev po preteku petih let. Ponovna pridobitev dovoljenja po odvzemu je možna samo enkrat. Za pridobitev dovoljenja mora opraviti praktično usposabljanje in preizkus strokovnih znanj.
Za podaljšanje dovoljenja za opravljanje nalog pooblaščenega revizorja je potrebno plačati takso v višini 100,00 evrov.
Termin obnove: tri leta