Informative Notice
Določene vsebine se še dopolnjujejo. Hvala za razumevanje.
Dovoljenje za profesionalno gojenje in trženje domorodnih vrst organizmov
Za profesionalno gojenje koristnih organizmov je potrebno pridobiti dovoljenje za profesionalno gojenje in trženje domorodnih vrst organizmov. Dovoljenje izda Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v soglasju z ministrstvom pristojnim za ohranjanje narave.
Dovoljenje se lahko pridobi za več primerov gojitve hkrati, kadar isti uporabnik goji organizme iste taksonomske kategorije na isti lokaciji v obdobju petih let od začetka gojitve.
Dovoljenje se pridobi na podlagi vloge na pristojni organ, ki mora vsebovati:
- podatke o vlagatelju (osebno ime in naslov stalnega ali začasnega prebivališča ali firmo in sedež) in vrsti dejavnosti z navedbo pravno-organizacijske oblike in z organizacijsko shemo, ki prikazuje razporeditev odgovornosti in dodelitev nalog ter pooblastil za vse zaposlene in druge osebe, ki sodelujejo v postopku gojenja;
- podatke o strokovni odgovorni osebi za gojenje koristnega organizma (osebno ime, izobrazba, delovne izkušnje in dodatna strokovna usposobljenost osebja, vključno z zunanjimi sodelavci);
- oceno tveganja gojitve za naravo, v skladu s predpisom, ki ureja izvedbo presoje tveganja za naravo, če želi vlagatelj gojiti tujerodne vrste organizmov;
- protokol gojenja koristnih organizmov;
- dokazila glede prostorov, opreme in kadrov;
- dokazila o registrirani dejavnosti (kopija obvestila o identifikaciji in razvrstitvi po dejavnosti), če je dejavnost registrirana v tujini;
- potrdilo o identifikaciji oziroma determinaciji koristnega organizma.
Uporabnik, ki želi koristne domorodne vrste organizmov gojiti z namenom trženja mora imeti odgovorno osebo za biotično varstvo. Upoštevati mora protokol gojenja koristnih organizmov. Zagotoviti mora ustrezno opremo, prostore in kadrovske pogoje.
Pogoji in dokazila
Navedeni pogoji veljajo za dejavnost Gojenje in trženje koristnih organizmov za namen biotičnega varstva rastlin
-
Za opravljanje dejavnosti se morate predhodno registrirati in izbrati ustrezno statusno obliko.
-
Odgovorna oseba za biotično varstvo rastlin je oseba z ustrezno izobrazbo in s strokovnimi izkušnjami na področju varstva rastlin.
Pravne podlage
-
Oseba, ki se ukvarja z gojenjem koristnih organizmov z namenom trženja mora imeti izdelan protokol gojenja koristnih organizmov.
Protokol gojenja koristnih organizmov mora vsebovati najmanj naslednje podatke:
- lokacije na katerih se izvaja gojenje (naslov lokacije);
- seznam gojenih koristnih organizmov;
- za vsak koristni organizem latinsko ime organizma in način uporabe za biotično varstvo rastlin;
- postopek gojenja oziroma navodila za izvajanje gojenja koristnih organizmov in sicer za vsako vrsto organizma;
- način pakiranja organizma pri transportu (opis pakiranja in odpornost embalaže pri transportu);
- varnostni ukrepi pri gojenju, uporabi, shranjevanju, transportu.
Protokol gojenja mora vzdrževati strokovna odgovorna oseba, ki mora protokol overiti z oznako tekoče verzije, datumom in podpisom in mora biti na razpolago vsem, ki so delujejo v postopku gojenja.
Protokol gojenja mora določiti postopke:
- ravnanja za primere, ko strokovni ali drugi delavci ravnajo v nasprotju s protokolom in tako ravnanje negativno vpliva na varstvo okolja oziroma ohranjanje narave ali na poslabšanje biotične aktivnosti gojenih organizmov ter
- postopke ravnanja v primeru pritožb in sporov.
Dokazila
Protokol gojenja koristnih organizmov
Pravne podlage
-
Poleg zagotavljanja odgovorne oseba za biotično varstvo z ustrezno izobrazbo in delovnimi izkušnjami, mora imetnik zagotoviti dostopnost dokumentacije iz katere je razviden:
- opis delovnih mest s specifikacijo strokovne izobrazbe, tehničnega znanja in izkušenj za vse osebe, ki rokujejo s koristnimi organizmi.
Pravne podlage
-
Oseba, ki želi koristne organizme gojiti z namenom uporabe ali trženja mora zagotoviti ustrezne prostore in opremo.
PROSTORI
Prostori za opravljanje dejavnosti morajo biti zavarovani pred škodljivimi vplivi abiotičnih dejavnikov (vročine, vlage, pare, vibracij) ter morajo biti redno vzdrževani.
V primeru gojitve več organizmov, se morajo let - ti gojiti v med seboj ločenih prostorih, da ne prihaja do medsebojnih stikov.
OPREMA
Vsa oprema, ki se uporablja za opravljanje dejavnosti mora biti enostavno dostopna in pravilno vzdrževana. Za pravilno uporabo opreme morajo biti na razpolago ustrezna pisna navodila in priročnik proizvajalca opreme.
Za vse prostore in opremo mora biti zagotovljen red in čistoča.
Pravne podlage
-
V postopku pridobitve dovoljenja za vnos, gojenje, uporabo in trženje tujerodnih vrst organizmov je potrebno zagotoviti oceno tveganja vnosa za naravo.
Presojo tveganja se izvede za vsak primer vnosa ali gojitve posebej, pri čemer se presoja izvaja za vsako taksonomsko kategorijo. Presoja se izvaja tudi za posamezne dele rastlin, ki se lahko samostojno razmnožujejo na kakršenkoli način.
Dokazila
Ocena tveganja vnosa za naravo
Pravne podlage
- Zakon o zdravstvenem varstvu rastlin (ZZVR-1)
- Pravilnik o biotičnem varstvu rastlin
- Pravilnik o izvedbi presoje tveganja za naravo in o pridobitvi pooblastila
Povezave
Postopki
-
Dovoljenje za profesionalno gojenje in trženje domorodnih vrst organizmov
Stroški postopka
Upravna taksa: 22,66 €
Pravno varstvo
Oblika pravnega varstva: Upravni spor
Pristojni organ: Upravno sodišče Republike Slovenije