Evropska poklicna izkaznica za opravljanje reguliranega poklica v Republiki Sloveniji
Evropska poklicna izkaznica je elektronsko potrdilo, ki dokazuje, da strokovnjak izpolnjuje vse pogoje, potrebne za začasno ali občasno opravljanje storitev v državah Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora ali Švicarske konfederacije ali za priznanje poklicnih kvalifikacij za trajno opravljanje reguliranega poklica v prej navedenih državah.
V primerjavi s standardnim postopkom priznavanja poklicnih kvalifikacij poteka laže, hitreje ter bolj transparentno. Obravnavo prošnje je mogoče spremljati na spletu, vse naložene dokumente pa se da ponovno uporabiti pri pripravi nove prošnje za druge države Evropske unije.
Evropsko poklicno izkaznico lahko trenutno uporabljajo samo:
- medicinske sestre za splošno zdravstveno nego,
- farmacevti,
- fizioterapevti,
- gorski vodniki,
- nepremičninski posredniki.
Prednosti evropske poklicne izkaznice
Pristojni organi v državi izvora prosilcu pomagajo pri pripravi prošnje in poskrbijo, da je pravilno izpolnjena in popolna. Potrdijo bodo tudi verodostojnost in veljavnost dokazil.
Če bi prosilec v prihodnosti želel svoj poklic opravljati še v kateri drugi državi, bo v sistemu že imel svojo datoteko in mu ne bo treba ponovno nalagati dokumentov in dokazil. Pri pripravi naslednjih prošenj prosilec tako prihrani čas.
V primeru, da pristojni organi v državi gostiteljici pri obravnavi prosilčeve prošnje ne sprejmejo odločitve v ustreznem roku, se to razume kot tiho priznanje prosilčevih poklicnih kvalifikacij in v sistemu se bo lahko ustvarilo potrdilo EPC.
Postopki
-
Kje in kako lahko oddate vlogo
Vlogo za pridobitev evropske poklicne izkaznice odda preko elektronskega obrazca, ki je dostopen na spletnem portalu Evropske komisije. Za uporabo storitev portala Evropske komisije je potrebno ustvariti račun EU. Ko so izpolnjeni vsi potrebni podatki, lahko strokovnjak pripravi prošnjo in naloži elektronsko skenirane kopije ustreznih dokumentov ter prošnjo po sistemu pošlje pristojnemu organu države članice izvora. Pristojni organ države članice izvora obravnava vlogo za izdajo izkaznice in v skladu z zahtevami strokovnjaka, pošlje le to ustreznemu pristojnemu organu Republike Slovenije.
Kdo?
Strokovnjak, ki želi trajno opravljati reguliran poklic v Republiki Sloveniji in je poklicne kvalifikacije pridobil v drugi državi članici ali je tam kvalificiran in izpolnjuje vse pogoje za opravljanje poklica, lahko vloži vlogo za izdajo evropske poklicne izkaznice pri pristojnem organu v državi izvora.
Elektronsko
E-postopki
Pridobitev evropske poklicne izkaznice za trajno opravljanje poklica v Republiki Sloveniji
Osebno
Postopek odločanja in izdaja izkaznice
Ko oddate prošnjo za izdajo izkaznice za trajno opravljanje poklica v Republiki Sloveniji, pristojni organ v državi članici izvora preveri priložena dokazila in pošlje vlogo v roku enega meseca po prejemu popolne vloge pristojnemu organu Republike Slovenije.
Pristojni organ v Republiki Sloveniji obravnava vlogo in sprejeme odločitev glede izdaje evropske poklicne izkaznice najpozneje v dveh mesecih (za farmacevte in diplomirane medicinske sestre) oziroma najpozneje v treh mesecih (za fizioterapevte, gorske vodnike, nepremičninske posrednike).
Če pristojni organi v Republiki Sloveniji ugotovijo, da vaša izobrazba, usposobljenost in poklicne izkušnje ne ustrezajo pogojem te države, lahko zahtevajo, da opravite preskus poklicne usposobljenosti ali prilagoditveno obdobje.
Pristojni organ Republike Slovenije lahko zahteva od pristojnega organa države članice izvora, da pošlje dodatne informacije ali predloži overjene kopije dokazil. Če pristojni organ Republike Slovenije ne prejme zahtevanih podatkov ali dokazil lahko zavrne izdajo izkaznice.
Na odločitve države članice izvora in države članice gostiteljice se lahko vloži pritožba v skladu z nacionalnim pravom zadevne države članice.
Vlagatelj za izdajo izkaznice ima zoper odločitve slovenskih pristojnih organov o zavrnitvi izdaje izkaznice možnost pritožbe ali upravnega spora.
Če pristojni organ Republike Slovenije ne odloči o izdaji izkaznice v rokih iz ali ne organizira preizkusa poklicne usposobljenosti, je izkaznica izdana in se prek elektronskega sistema avtomatično pošlje vlagatelju za izdajo izkaznice.
Navodila
- Evropska poklicna izkaznica - Priročnik za uporabnike (pomoč pri pripravi in oddaji Evropske poklicne izkaznice)
- Simulator za preverjanje formalnosti v izbrani državi (dodatne informacije glede Evropske poklicne izkaznice, predvsem kako poteka postopek in kakšna je višina stroškov za pridobitev evropske poklicne izkaznice v drugih državah)
Stroški postopka
Pristojni organi v Republiki Sloveniji in državi izvora vam lahko zaračunajo pristojbino za vsako novo prošnjo. Račun vam bo v tem primeru poslal vsak organ posebej.
Pri vlogi za trajno opravljanje reguliranega poklica morajo strokovnjaki plačati:
Vrsta vloge Višina stroška Za pripravo in posredovanje vloge za izdajo evropske poklicne izkaznice za trajno opravljanje poklica in začasno ali občasno opravljanje tveganih storitev odvisno od države članice (simulator) Za izdajo evropske poklicne izkaznice za trajno opravljanje poklica 150 EUR
Plačilo se izvede s plačilnim nalogom UPN na račun pristojnega organa.
-
Kje in kako lahko oddate vlogo
Vlogo za pridobitev evropske poklicne izkaznice za začasno opravljanje poklica v Republiki Sloveniji se lahko odda le preko elektronskega obrazca, ki je dostopen na spletnem portalu Evropske komisije. Za pridobitev evropske poklicne kartice je potrebno ustvariti račun EU in se prijaviti v avtentifikacijsko storitev Evropske komisije.
Dodatne informacije glede postopka za pridobitev evropske poklicne kartice najdete na spletni strani Tvoja Evropa Evropska unija.
Kdo?
Strokovnjak, ki je poklicne kvalifikacije pridobil v drugi državi članici ali izpolnjuje vse pogoje za opravljanje reguliranega poklica v drugi državi članici, lahko vloži vlogo za izdajo evropske poklicne izkaznice za začasno opravljanje poklica v Republiki Sloveniji.
Elektronsko
E-postopki
Pridobitev evropske poklicne izkaznice za začasno opravljanje poklica v Republiki Sloveniji
Osebno
Postopek odločanja in izdaja izkaznice
Izkaznico za opravljanje občasnih ali začasnih storitev v drugi državi pogodbenici gostiteljici izda pristojni organ v državi članici izvora/sedeža najpozneje v 15 delovnih dneh od prejema popolne vloge. Izkaznico pošlje vlagatelju za izdajo izkaznice in o tem obvesti pristojni organ Republike Slovenije, kjer bo strokovnjak opravljal začasno in občasno storitve.
Izkaznica velja 18 mesecev od dneva izdaje, katero je možno podaljšati po preteku tega obdobja za nadaljnjih 18 mesecev. Imetnik izkaznice je dolžan sporočiti vsako spremembo okoliščin, ki vplivajo na njegovo pravico do opravljanja storitev.
Navodila
- Evropska poklicna izkaznica - Priročnik za uporabnike (pomoč pri pripravi in oddaji Evropske poklicne izkaznice)
- Simulator za preverjanje formalnosti v izbrani državi (dodatne informacije glede Evropske poklicne izkaznice, predvsem kako poteka postopek in kakšna je višina stroškov za pridobitev evropske poklicne izkaznice v drugih državah)
Priloge
- Potrdilo o državljanstvu ponudnika storitev
- potrdilo, da je imetnik zakonito ustanovljen v državi članici z namenom opravljanja zadevnih dejavnosti in da mu v trenutku izdaje potrdila ni prepovedano izvajanje, niti začasno, teh dejavnosti
- Dokazila o poklicnih kvalifikacijah
- v primerih, ko v Sloveniji ni reguliran poklic, kakršna koli dokazila, da je ponudnik storitev opravljal zadevno dejavnost vsaj eno leto v obdobju predhodnih desetih let
- za poklice na področju varovanja, v zdravstvenem sektorju in za poklice, povezane z izobraževanjem mladostnikov, vključno z vzgojo otrok in zgodnjim izobraževanjem, potrdilo o tem, da ponudniku niso niti začasno niti dokončno odvzete pravice do opravljanj
Stroški postopka
Stroški pridobitve poklicne izkaznice so odvisni od države članice izvora/sedeža.
-
Kje in kako lahko oddate vlogo
Vlogo za pridobitev evropske poklicne izkaznice se odda preko elektronskega obrazca, ki je dostopen na spletnem portalu Evropske komisije. Ko so izpolnjeni vsi potrebni podatki, lahko strokovnjak pripravi prošnjo in naloži elektronsko skenirane kopije ustreznih dokumentov ter prošnjo po sistemu pošlje pristojnemu organu v Republiki Sloveniji. Pristojni organ obravnava vloge za izdajo izkaznice in v skladu z zahtevami strokovnjaka pošlje le to ustreznemu pristojnemu organu v državo gostiteljico.
Kdo?
Strokovnjak, ki želi trajno opravljati reguliran poklic v drugi državi članici in je poklicne kvalifikacije pridobil v Republiki Sloveniji ali je kvalificiran in izpolnjuje vse pogoje za opravljanje poklica v Republiki Sloveniji, lahko vloži vlogo za izdajo evropske poklicne izkaznice.
Elektronsko
E-postopki
Pridobitev evropske poklicne izkaznice za trajno opravljanje poklica v drugi državi pogodbenici gostiteljici
Osebno
Postopek odločanja in izdaja izkaznice
Ko oddate prošnjo za izdajo izkaznice za trajno opravljanje poklica v državi pogodbenici gostiteljici, pristojni organ v Republiki Sloveniji preveri priložena dokazila in pošlje vlogo v roku enega meseca po prejemu popolne vloge pristojnemu organu države pogodbenice gostiteljice.
Pristojni organ v državi pogodbenici gostiteljici obravnava vlogo in sprejeme odločitev glede izdaje evropske poklicne izkaznice najpozneje v dveh mesecih (za farmacevte in diplomirane medicinske sestre) oziroma najpozneje v treh mesecih (za fizioterapevte, gorske vodnike, nepremičninske posrednike).
Če pristojni organi v državi gostiteljici ugotovijo, da vaša izobrazba, usposobljenost in poklicne izkušnje ne ustrezajo pogojem te države, lahko zahtevajo, da opravite preskus poklicne usposobljenosti ali prilagoditveno obdobje.
Pristojni organ v državi gostiteljici lahko zahteva od pristojnega organa v Republiki Sloveniji, da pošlje dodatne informacije ali predloži overjene kopije dokazil. Če pristojni organ države pogodbenice gostiteljice ne prejme zahtevanih podatkov ali dokazil lahko zavrne izdajo izkaznice.
Na odločitve države članice izvora in države članice gostiteljice se lahko vloži pritožba v skladu z nacionalnim pravom zadevne države članice.
Vlagatelj za izdajo izkaznice ima zoper odločitve slovenskih pristojnih organov možnost upravnega spora.
Če pristojni organ v državi gostiteljici ne odloči o izdaji izkaznice v rokih iz ali ne organizira preizkusa poklicne usposobljenosti, je izkaznica izdana in se prek elektronskega sistema avtomatično pošlje vlagatelju za izdajo izkaznice.
Navodila
- Evropska poklicna izkaznica - Priročnik za uporabnike (pomoč pri pripravi in oddaji Evropske poklicne izkaznice)
- Simulator za preverjanje formalnosti v izbrani državi (dodatne informacije glede Evropske poklicne izkaznice, predvsem kako poteka postopek in kakšna je višina stroškov za pridobitev evropske poklicne izkaznice v drugih državah)
Stroški postopka
Pristojni organi v Republiki Sloveniji in državi gostiteljici vam lahko zaračunajo pristojbino za vsako novo prošnjo. Račun vam bo v tem primeru poslal vsak organ posebej.
Pri vlogi za trajno opravljanje reguliranega poklica in opravljanje storitev, ki lahko pomenijo tveganje za javno zdravje ali varnost morajo strokovnjaki plačati:
Vrsta vloge Višina stroška Za pripravo in posredovanje vloge za izdajo evropske poklicne izkaznice za trajno opravljanje poklica in začasno ali občasno opravljanje tveganih storitev 100,00 EUR Za izdajo evropske poklicne izkaznice za trajno opravljanje poklica in začasno ali občasno opravljanje tveganih storitev odvisno od države članice (simulator)
Plačilo se izvede s plačilnim nalogom UPN na račun pristojnega organa. -
Kje in kako lahko oddate vlogo
Vlogo za pridobitev evropske poklicne izkaznice za začasno opravljanje poklica se lahko odda le preko elektronskega obrazca, ki je dostopen na spletnem portalu Evropske komisije. Za pridobitev evropske poklicne kartice je potrebno ustvariti račun EU in se prijaviti v avtentifikacijsko storitev Evropske komisije.
Dodatne informacije glede postopka za pridobitev evropske poklicne kartice najdete na spletni strani Tvoja Evropa Evropska unija.
Kdo?
Strokovnjak, ki je poklicne kvalifikacije pridobil v Republiki Sloveniji ali izpolnjuje vse pogoje za opravljanje reguliranega poklica v Republiki Sloveniji, lahko vloži vlogo za izdajo evropske poklicne izkaznice za začasno opravljanje poklica v drugi državi pogodbenici gostiteljici.
Elektronsko
E-postopki
Pridobitev evropske poklicne izkaznice za začasno opravljanje poklica v drugi državi pogodbenici gostiteljici
Osebno
Postopek odločanja in izdaja izkaznice
Izkaznico za opravljanje občasnih ali začasnih storitev v drugi državi pogodbenici gostiteljici izda pristojni organ v Republiki Sloveniji najpozneje v 15 delovnih dneh od prejema popolne vloge. Izkaznico pošlje vlagatelju za izdajo izkaznice in o tem obvesti pristojni organ države pogodbenice gostiteljice, kjer bo strokovnjak opravljal začasno in občasno storitve.
Izkaznica velja 18 mesecev od dneva izdaje, katero je možno podaljšati po preteku tega obdobja za nadaljnjih 18 mesecev. Imetnik izkaznice je dolžan sporočiti vsako spremembo okoliščin, ki vplivajo na njegovo pravico do opravljanja storitev.
Navodila
- Evropska poklicna izkaznica - Priročnik za uporabnike (pomoč pri pripravi in oddaji Evropske poklicne izkaznice)
- Simulator za preverjanje formalnosti v izbrani državi (dodatne informacije glede Evropske poklicne izkaznice, predvsem kako poteka postopek in kakšna je višina stroškov za pridobitev evropske poklicne izkaznice v drugih državah)
Priloge
- Potrdilo o državljanstvu ponudnika storitev
- potrdilo, da je imetnik zakonito ustanovljen v državi članici z namenom opravljanja zadevnih dejavnosti in da mu v trenutku izdaje potrdila ni prepovedano izvajanje, niti začasno, teh dejavnosti
- Dokazila o poklicnih kvalifikacijah
- v primerih, ko v Sloveniji ni reguliran poklic, kakršna koli dokazila, da je ponudnik storitev opravljal zadevno dejavnost vsaj eno leto v obdobju predhodnih desetih let
- za poklice na področju varovanja, v zdravstvenem sektorju in za poklice, povezane z izobraževanjem mladostnikov, vključno z vzgojo otrok in zgodnjim izobraževanjem, potrdilo o tem, da ponudniku niso niti začasno niti dokončno odvzete pravice do opravljanj
Stroški postopka
Stroški pridobitve poklicne izkaznice so sledeči:
Vrsta vloge Višina stroška Za izdajo evropske poklicne izkaznice v primeru začasnega ali občasnega opravljanja storitev 100,00 EUR
Pomembno je tudi
Zoper upravni akt pristojnega ministrstva ni pritožbe, dovoljen pa je upravni spor. Upravni spor se začne s tožbo.
Tožbo je treba vložiti na Upravno sodišče RS, Fajfarjeva 33, 1000 Ljubljana, neposredno pri sodišču v času uradnih ur ali priporočeno po pošti. Če se tožba pošlje priporočeno po pošti, se za dan izročitve sodišču šteje dan oddaje na pošto. Tožbi je treba priložiti upravni akt, ki se izpodbija v dveh izvodih in dva izvoda tožbe, v prepisu ali kopiji.
Rok za vložitev tožbe je 30 dni od vročitve upravnega akta, s katerim je bil končan postopek.
V upravnem sporu je na podlagi Zakona o sodnih taksah (Uradni list RS, št. 37/08, 97/10, 63/13, 58/14-odl. US, 19/15-odl. US, 30/16, 10/17 – ZPP-E, 11/18 – ZIZ-L in 35/18 – odl. US) ob vložitvi tožbe potrebno plačati sodno takso, in sicer po tarifni številki 6111, v znesku 148 eurov. Taksa se plača na transakcijski račun št. 01100-8450088976.