Podelitev naziva svetnik/višji svetnik
Naziv svetnik ali višji svetnik se lahko podeli zdravstvenemu delavcu oziroma zdravstvenemu sodelavcu z visoko izobrazbo, ki izpolnjuje pogoje predpisane z Zakonom o zdravstveni dejavnosti in s Pravilnikom o pogojih in postopku za pridobitev naziva svetnik ali višji svetnik ter na podlagi meril za strokovno napredovanje, ki so določena v prilogi I navedenega pravilnika.
Poročilo o izpolnjevanju pogojev za pridobitev naziva svetnik ali višji svetnik pripravi komisija, ki jo imenuje minister na predlog Zdravstvenega sveta.
Pogoji in dokazila
-
Kandidat mora, če se poteguje za naziv svetnika ali višjega svetnika, priložiti življenjepis. Življenjepis na kratek in pregleden način, na največ dveh straneh predstavi poglavitne dogodke v kandidatovem dosedanjem izobraževanju in poklicnem življenju in temelje izpolnjevanja formalnih meril.
Kandidat mora poleg tega priložiti sumaričen in tabelaričen prikaz izpolnjevanja vseh predvidenih meril.
Dokazila
Kandidat mora dokazila urediti in označiti, kakor zahteva tabelarični del, denimo dokazilo o uvedbi novih strokovnih dejavnosti v državi – STO-A. Če je uvedel več strokovnih dejavnosti, naj dokazila označi z zaporednimi številkami STO-A1, STO-A2 itd. Dokazila se od merila do merila razlikujejo in so natančneje določena v prilogi I tega pravilnika. Kandidat je dolžan v natisnjeni obliki posredovati življenjepis in sumaričen, tabelaričen prikaz izpolnjevanja vseh predvidenih meril, kot izhaja iz tega pravilnika. Dokazila, označena z zaporednimi številkami, kot je opisano v nadaljevanju (npr. dokazilo STO-A1, STO-A2…), za svoje navedke kandidat hrani pri sebi in jih je dolžan na poziv komisije na vpogled in vrednotenje.
Postopki
-
Podelitev naziva svetnik/višji svetnik
Kje in kako lahko oddate vlogo
Vlagatelj vlogo za podelitev naziva vloži na Ministrstvu za zdravje, pošlje po navadni ali elektronski pošti (gp.mz@gov.si).
Osebno
Navodila
Pod rubriko "število" kandidat označi, katera merila izpolnjuje in to tako, da navede njihovo število. V rubriko "točke" kandidat vpiše (ob upoštevanju določb tega pravilnika), koliko točk dosega, pri čemer je treba izrecno poudariti, da mora pri tem dosledno upoštevati in odšteti morebiten prispevek soavtorjev. Zato naj pri timskem delu, podobno kot je v navadi pri člankih, kandidat opredeli vso skupino, ki je uresničila določen projekt. Skupina se lahko dogovori, da posamezniku pripiše večji delež opravljenega dela, kar oceni v odstotkih. Če kandidat ne bo predložil ocene o deležu svojega dela pri določenem projektu, pri čemer pa mora pridobiti soglasje ostalih soavtorjev, bo komisija smatrala, da so vsi enako prispevali k temu delu. Pri tem mora upoštevati, da je za dokončno oceno o ustreznosti posameznih meril in njihovem količinskem vrednotenju pristojna samo komisija.
Stroški postopka
Ob vložitvi vloge mora vlagatelj plačati tudi upravno takso.
Taksa v višini 22,60 EUR se nakaže na račun Ministrstva za zdravje, Štefanova 5, 1000 Ljubljana, podračun JFP, št. računa 01100–1000315637 in sklic 11 27111–7111002-22. Potrdilo o plačilu se priloži k vlogi.
Pravno varstvo
Oblika pravnega varstva: Upravni spor
Pristojni organ: Upravno sodišče Republike Slovenije
Termin obnove
Naziv svetnik je treba obnavljati vsakih 7 let. Po šestdesetem letu starosti postane naziv svetnik trajen.
Naziv višji svetnik je treba obnavljati vsakih 10 let. Po šestdesetem letu starosti postane naziv višji svetnik trajen.
Pisna vloga na predpisanem obrazcu mora vsebovati navedbe o dokazilih o izpolnjevanju pogojev.
Komisija bo obravnavala le popolne vloge, ki so pripravljene skladno s Pravilnikom o pogojih in postopku za pridobitev naziva svetnik ali višji svetnik ter na podlagi Meril za strokovno napredovanje.