Informative Notice
Določene vsebine se še dopolnjujejo. Hvala za razumevanje.
Radioamatersko dovoljenje
Radioamatersko dovoljenje je odločba Agencije za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS), s katero se podeli pravica do uporabe radijskih frekvenc, predvidenih za radioamatersko in radioamatersko satelitsko storitev.
Radioamatersko dovoljenje vsebuje:
- podatke o imetniku radioamaterskega dovoljenja,
- dodeljen klicni znak,
- razred radioamaterja,
- čas veljavnosti radioamaterska dovoljenja.
Radioamater mora za pridobitev radioamaterskega dovoljenja vložiti vlogo na AKOS. Po administrativnem in vsebinskem pregledu AKOS izda radioamatersko dovoljenje za obdobje 15 let.
Imetniki radioamaterskih dovoljenj niso zavezanci za letno plačilo AKOS-u za uporabo radijskih frekvenc.
Pogoji in dokazila
Navedeni pogoji veljajo za poklic Radioamater
-
Kandidat lahko izpite načeloma opravlja v klubu, v katerem je potekal tečaj za radioamaterje. Za tiste, ki niso bili na tečaju, so razpisani štirje izpitni roki na leto, ko se izpit opravlja v prostorih Zveze radioamaterjev Slovenije.
Kandidat mora pri Zvezi radioamaterjev Slovenije vložiti prijavnico za izpit vsaj 14 dni pred izpitnim rokom.
Kandidat je obveščen o kraju in času opravljanja izpita najmanj osem dni pred izpitnim rokom.
Izpit se opravlja pred tremi izpraševalci - člani komisije.
Po preizkusu znanja komisija da kandidatu oceno: je opravil ali ni opravil - in izdela poročilo v treh izvodih, in sicer en izvod za kandidata, en izvod za Agencijo za komunikacijska omrežja in storitve in en izvod za komisijo.
Po uspešno opravljenem izpitu kandidat prejme potrdilo o opravljenem izpitu.
Strošek prijave na izpit in opravljanje le-tega je za člane radioklubov 12,50 EUR, za nečlane radioklubov, članov zveze pa 25 EUR.
Dokazila
Potrdilo o opravljenem izpitu
Pravne podlage
-
Klicni znaki so mednarodno predpisani identifikacijski znaki. Za pridobitev klicnega znaka se zaprosi na Agencijo za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS)
Klicni znak s katerim se identificira oddajanje radioamaterskih radijskih postaj, je sestavljen iz:
- črke in številke (S5);
- številke (0, 1, 2,...9);
- ene, dveh ali treh črk od 26 črk latinice, pri čemer se ne smejo uporabljati kombinacije črk, ki bi zaradi podobnosti s signali za nesrečo, nevarnost, alarm ali nujnost utegnile povzročiti zmedo.
Imetnik radioamaterskega dovoljenja lahko spremeni klicni znak največ enkrat v petih letih ali dovoljenje kadarkoli vrne.
Klicni znaki, katerih dovoljenja so prenehala veljati se lahko dodelijo novemu imetniku po preteku desetletnega roka od prenehanja veljave radioamaterskega dovoljenja.
Dokazila
Klicni znak
Pravne podlage
Pristojni organ
Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije
Stegne 7
1000 Ljubljana
Termin obnove
Radioamatersko dovoljenje se praviloma izda za čas veljavnosti 15 let. Radiomatersko dovoljenje se podaljša na predlog imetnika.