Informative Notice
Določene vsebine se še dopolnjujejo. Hvala za razumevanje.
Soglasje za raziskavo
Kulturnovarstveno soglasje za raziskavo in odstranitev arheološke ostaline potrebujete iz znanstvenoraziskovalnih razlogov oziroma kadar posegate v zemeljske plasti kopenske ali podvodne registrirane nepremične dediščine in je potrebno opraviti predhodne arheološke raziskave:
- kot pogoj za pridobitev kulturnovarstvenega soglasja oz. mnenja za poseg Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije,
- z upoštevanjem smernic Ministrstva za kulturo ob pripravi prostorskih aktov.
Ministrstvo s soglasjem strokovno usposobljenemu izvajalcu dovoli izvedbo arheološke raziskave. Raziskavo in odstranitev arheološke ostaline nadzoruje v soglasju imenovan nadzornik raziskave, konservator arheolog Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Soglasje ni potrebno za neinvazivne arheološke raziskave, to je tiste raziskave, ki fizično ne posegajo v arheološke ostaline ali jih ne spreminjajo.
Pred izdajo soglasja za raziskavo in odstranitev arheološke ostaline vlogo obravnava strokovna Komisija za arheološke raziskave, ki poda mnenje. Komisija v mnenju presoja zlasti utemeljenost razloga za izvedbo raziskave, ustreznost usposobljenosti in sestave v vlogi predlagane raziskovalne ekipe in ustreznost predlaganih raziskovalnih postopkov. Delo komisije poteka na rednih ali dopisnih sejah. Redne seje se sklicujejo praviloma tedensko, ob četrtkih. Komisiji so predložene le formalno popolne vloge, ki so v vložišče ministrstva v elektronski ali fizični obliki oddane najkasneje do 12. ure dva dni pred zasedanjem komisije, to je praviloma do torka do 12. ure. Kasneje prejete vloge so komisiji predložene na prvi naslednji seji.
S soglasjem se lahko dovoli tudi odstranitev arheološke ostaline z izvedbo izravnalnega ukrepa.
V primerih (so)financiranja predhodnih arheoloških raziskav iz državnega proračuna se kulturnovarstveno soglasje za raziskavo in odstranitev arheološke ostaline izdaja skladno s postopki, ki so predpisani za:
- financiranje predhodnih arheoloških raziskav za investitorje drugih posegov;
- financiranje predhodnih arheoloških raziskav za investitorje stanovanjske gradnje;
- financiranje predhodnih arheoloških raziskav na območju naselbinske ali vrtnoarhitekturne dediščine (financiramo na podlagi javnega poziva, ki je, ko je v teku, objavljen v zbirki Javne objave).
Vlogo za raziskavo in odstranitev arheološke ostaline vloži naročnik arheološke raziskave ali pooblaščeni izvajalec raziskave ali druga oseba.
Vloga za izdajo soglasja za raziskavo in odstranitev arheološke ostaline je dostopna na javnem portalu spletne aplikacije ISeD https://ised.gov.si. Več o tem na gov.si.
Postopki
-
Soglasje za raziskavo
Osebno
Priloge
- Kulturnovarstveni pogoji ali smernice ministrstva
- Zaris lokacije raziskave in obsega načrtovanega posega na katarskem načrtu, s katerega mora biti razvidno merilo izrisa in na katerem mora biti označeno morebitno območje oziroma območja registrirane dediščine
- Ocena vsebine in obsega raziskave
- Soglasje lastnika nepremičnine za poseg (pri invazivnih raziskavah)
- Dokazila, da so za raziskavo in poterensko obdelavo arhiva najdišča zagotovljena zadostna finančna sredstva (izjava ali kopija naročilnice oziroma veljavne pogodbe)
- Izjava, da predlagani vodja raziskave in drugi udeleženci izpolnjujejo predpisane pogoje
- Izjava izvajalca, da bo pred začetkom raziskave obvestil nadzornika in pristojni muzej o datumu začetka terenskih del
- Izjava izvajalca, da bo v dogovoru s pristojnim muzejem urejal vsa vprašanja glede arheoloških najdb ter prenosa in hrambe arhiva arheološkega najdišča
Pravno varstvo
Oblika pravnega varstva: Upravni spor
Pristojni organ: Upravno sodišče Republike Slovenije