Gozdarski sekač
Gozdarski sekač podira drevje, ga oklesti in razreže na sortimente. Pri svojem delu uporablja motorno žago, ki se glede na dimenzije drevja razlikuje po teži in moči.Delo gozdnega sekača lahko opravljajo delavci, ki imajo najmanj 4. raven izobrazbe s področja gozdarstva ali pridobljen Certifikat o nacionalni poklicni kvalifikaciji.
Pogoji
-
Za pridobitev nacionalne poklicne kvalifikacije je potrebno pridobiti Certifikat o nacionalni poklicni kvalifikaciji. Certifikat se pridobi v postopku preverjanja in potrjevanja nacionalnih poklicnih kvalifikacij, ki ga izvajajo izvajalci , ki so vpisani v register, ki ga vodi Državni izpitni center (RIC). Postopek preverjanja in potrjevanja NPK poteka:
- z neposrednim preverjanjem strokovnih znanj, spretnosti in sposobnosti, ki jih določa katalog standardov strokovnih znanj in spretnosti Gozdarski sekač/gozdarska sekačica 3540122011.
- s potrjevanjem strokovnih znanj in spretnost:
- kandidat v postopku svetovanja pripravi zbirno mapo (,ki ga komisija ovrednoti in prizna vsebine kataloga delno ali v celoti;
- če komisija ne more priznati vseh vsebin kataloga, določi naloge za preverjanje. Usposobljenost za varno in zdravo delo ter ustrezna delovna in varovalna oprema Vsak izvajalec del v gozdovih oziroma vsak delodajalec, mora v skladu z Zakonom o varnosti in zdravju pri delu (Uradni list RS, št. 43/11) imeti izdelano izjavo o varnosti z oceno tveganja. Dokazila o preizkusu znanja za varno opravljanje dela in dokazila o pregledu in preizkusu delovne opreme izdelujejo organizacije s posebnim dovoljenjem za opravljanje strokovnih nalog s področja varnosti in zdravja pri delu.
Dokazila
Izvajalci, ki so pridobili dovoljenje za opravljanje dejavnosti izvajanja del v gozdovih, morajo predno prvič začnejo izvajati dela v gozdovih za katera so pridobili dovoljenje, pristojni gozdarski inšpekciji priložiti dokazila o strokovni usposobljenosti delavcev in dokazila, potrebna za izvajanje del po predpisih, ki urejajo varnost in zdravje pri delu za delavce, delovno opremo in osebno varovalno opremo.
Pravne podlage
-
Posameznik mora imeti najmanj tri leta delovnih izkušenj pri delih v gozdu.
Dokazila
Pisna izjava pravne ali fizične osebe, ki izpolnjuje z zakonom predpisane pogoje za projektanta, da je posameznik pri njej opravljal določeno vrsto inženirskih storitev, v kateri sta navedena vrsta in čas opravljanja takšnih storitev in tudi navedeno, s katerimi odgovornimi projektanti je ob tem sodeloval - v originalu ali overjeni fotokopiji, priložen pa mora biti tudi overjen prevod v slovenski jezik.
Pravne podlage
-
Izvajalci del v gozdovih in ostali uporabniki gozdarske mehanizacije so dolžni opraviti tečaj varnega dela v gozdarstvu.
Glavna vsebina tečaja je:
- organizacija varnega in zdravega dela v gozdu;
- izbira, uporaba in vzdrževanje ustreznih strojev, opreme in orodja;
- uporaba pravilne tehnike dela;
- uporaba osebne varovalne opreme.
Tečaji se izvajajo na lokacijah v območnih enot Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS).
Dokazila
Dokazilo ZGS o uspešno opravljenem tečaju
Pravne podlage
- Pravilnik o minimalnih pogojih, ki jih morajo izpolnjevati izvajalci del v gozdovih
- Zakon o gozdovih (ZG)
Pristojni organ
Zavod za gozdove Slovenije
Večna pot 2
1001 Ljubljana -
Izvajalec gozdnih del mora imeti ustrezno delovno in osebno varovalno opremo:
- zaščitna oblačila, ki morajo biti narejena tako, da odvajajo odvečno vlago in ščitijo pred zunanjimi vremenskimi vplivi;
- zaščitna čelada, ki mora biti opremljena z vizirjem in glušniki;
- gozdarske rokavice, ki omogočajo dober oprijem in so opremljene z vlaknami proti urezu;
- varovalna obutev, ki je v obliki gozdarskih varovalnih čevljev ali gozdarskih gumijastih škornjev z zaščito proti urezu, ojačano kapico prstov, oporo gležnja in rebrastim podplatom.
Dokazila
Ustreznost delovne in varnostne opreme preverjajo inšpektorji na terenu
Pravne podlage
Priznavanje kvalifikacij
Za priznanje vaših v EU pridobljenih poklicnih kvalifikacij, so v RS predpisani naslednji postopki: