Jamski vodnik
Jamski vodnik ali jamska vodnica (v nadaljnjem besedilu: jamski vodnik) je fizična oseba, ki je usposobljena za vodenje obiskovalcev po jami, ki je opremljena za turistični obisk in vpisana v register jamskih vodnikov.
Poklic jamskega vodnika v Sloveniji pridobi, kdor je uspešno opravil usposabljanje po programu za jamske vodnike, opravil preverjanje usposobljenosti za jamske vodnike, pridobil potrdilo o opravljenem izpitu ter je vpisan v register jamskih vodnikov pri Ministrstvu za okolje in prostor, Agenciji Republike Slovenije za okolje.
Usposabljanje in preverjanje usposobljenosti za jamske vodnike se izvaja v obsegu in na način, ki zagotavlja, da so fizične osebe usposobljene in imajo ustrezna znanja o jamah in krasu, veščine prenašanja znanja obiskovalcem ter veščine vodenja po jamah na način, da je vpliv obiskovanja na jamsko okolje, jamski inventar in jamski živi svet čim manjši ter, da je zagotovljena varnost obiskovalcev.
Pogoji
-
Usposabljanje za jamske vodnike se deli na teoretični in praktični del.
Poteka na podlagi programa, ki zajema zlasti vsebine s področij:
- varstva jam,
- speleologije in speleobiologije s poudarkom na krasoslovju,
- zgodovine in organiziranosti jamarstva,
- poznavanja jam v Sloveniji in v svetu,
- didaktike, pedagogike in psihologije ter
- vsebin za pridobitev znanja in veščin za zagotovitev jamam neškodljivega obiskovanja, varnosti obiskovalcev ter ustreznega ukrepanja v primeru nesreče.
Usposabljanje za jamske vodnike izvajajo štiri za to pooblaščene organizacije:
- Javni zavod Park Škocjanske jame, Škocjan 2, 6215 Divača
- Postojnska jama d.d., Jamska cesta 30, 6230 Postojna
- Jamarska zveza Slovenije, Lepi pot 6, 1109 Ljubljana
- Društvo ljubiteljev Križna jama, Bloška polica 7, 1384 Grahovo.
Organizacija javno objavi datum in kraj usposabljanja.
Skrbnik zakonodaje
-
S preverjanjem usposobljenosti za jamske vodnike za vodenje po jamah, ki so urejene za turistični obisk, se pri kandidatu z izpitom preverja znanje iz vsebin z naslednjih področij:
- varstva jam,
- speleologije in speleobiologije s poudarkom na krasoslovju,
- zgodovine in organiziranosti jamarstva,
- poznavanja jam v Sloveniji in v svetu,
- didaktike, pedagogike in psihologije ter
- vsebin za pridobitev znanja in veščin za zagotovitev jamam neškodljivega obiskovanja, varnosti obiskovalcev ter ustreznega ukrepanja v primeru nesreče.
Za izvedbo izpita za preverjanje usposobljenosti za jamske vodnike za vodenje po jamah, ki so urejene za turistični obisk, so pooblaščene štiri organizacije:
- Javni zavod Park Škocjanske jame, Škocjan 2, 6215 Divača
- Postojnska jama d.d., Jamska cesta 30, 6230 Postojna
- Jamarska zveza Slovenije, Lepi pot 6, 1109 Ljubljana
- Društvo ljubiteljev Križna jama, Bloška polica 7, 1384 Grahovo
Organizacija določi kraj in datum izpita ter objavi podatke glede zahtevanega gradiva za izpit, primerov izpitnih vprašanj priporočene literature in cene izpita.
Podatke glede izpita iz prejšnjega odstavka objavi organizacija na svojih spletnih straneh in o tem obvesti kandidate.
Kandidat, ki želi opraviti izpit, se prijavi k izpitu pri organizaciji, pri kateri se je usposabljal. Prijava mora vsebovati naslednje podatke o kandidatu:
- osebno ime,
- datum in kraj rojstva,
- naslov stalnega ali začasnega prebivališča in
- državljanstvo.
Kandidat lahko vloži prijavo k izpitu pri organizaciji za preverjanje usposobljenosti za jamske vodnike najpozneje 28 dni pred razpisanim rokom za opravljanje izpita.
Organizacija pisno pozove k izpitu vse prijavljene kandidate najpozneje 14 dni pred razpisanim rokom za opravljanje izpita. Vabilo mora vsebovati datum, kraj in uro izpita ter poziv kandidatom, da pred pristopom k izpitu plačajo stroške za usposabljanje in izpit, z navedbo zneska in številko računa.
K izpitu lahko pristopi kandidat, ki je polnoleten in za katerega so poravnani stroški usposabljanja in izpita.
Izpit je sestavljen iz teoretičnega dela, kjer se pisno preverja znanje iz vsebinskih sklopov programa, in praktičnega dela, ki poteka tudi v jami. K praktičnemu delu izpita lahko pristopi kandidat, ki je uspešno opravil teoretični del izpita. Izid izpita razglasi predsednik izpitne komisije ob navzočnosti članov izpitne komisije in kandidata takoj po zaključku izpita.
O poteku izpita se vodi zapisnik, v katerega se vpišejo: sestava izpitne komisije, datum in kraj opravljanja izpita, ocena znanja za posameznega kandidata ter morebitne pripombe članov izpitne komisije.
Stroške usposabljanja in preizkusa znanja za preverjanje usposobljenosti za jamske vodnike krijejo kandidati.
Dokazila
Osebi, ki je uspešno opravila izpit za preverjanje usposobljenosti za jamske vodnike, izda pooblaščena organizacija najkasneje 14 dni po opravljenem izpitu potrdilo o opravljenem izpitu.
Povezave
-
Jamski vodnik se vpiše v register jamskih vodnikov na podlagi potrdila o opravljenem izpitu, ki ga v kopiji, skupaj z zapisnikom o poteku izpita ter podatki o kandidatu, Ministrstvu za okolje in prostor, Agenciji RS za okolje, v roku 7 dni od opravljenega izpita posreduje organizacija pooblaščena za izvedbo izpitov.
Jamskega vodnika se izbriše iz registra jamskih vodnikov na njegovo zahtevo ali po uradni dolžnosti. Po uradni dolžnosti se ga iz registra izbriše, če se ugotovi:
- da je povzročil čezmerno obremenitev odprte jame ali
- da je večkrat kršil predpisane varstvene režime.
Skrbnik zakonodaje
Čezmejno/občasno opravljanje poklica
Poklic lahko v Sloveniji opravljate čezmejno/občasno. Pogoji za čezmejno/občasno opravljanje poklica so: upešno opravljeno usposabljanje po programu za jamskega vodnika, pridobitev potrdila o opravljenem izpitu in vpis v register jamskih vodnikov pri Ministrstvu za naravne vire in prostor.