Informative Notice
Določene vsebine se še dopolnjujejo. Hvala za razumevanje.
Strokovni delavec v storitvah za trg dela
Koncesionar lahko izvaja storitev za trg dela, ki je predmet koncesije, le s strokovnimi delavci, s katerimi ima sklenjeno pogodbo o zaposlitvi in ki imajo doseženo ustrezno raven izobrazbe, so opravile strokovni izpit in imajo najmanj dve leti ustreznih delovnih izkušenj.
V vsaki poslovalnici, kjer izvaja storitev, ki je predmet koncesije, mora koncesionar imeti zaposlenega vsaj enega delavca iz prejšnjega odstavka, ki mora biti prisoten pri koncesionarju celoten delovni čas.
Koncesionar lahko začne izvajati storitev, ki je predmet koncesije, tudi z osebo, ki ni opravila strokovnega izpita in izpolnjuje vse ostale pogoje, vendar mora oseba strokovni izpit opraviti, koncesionar pa mora potrdilo o opravljenem strokovnem izpitu predložiti koncedentu v roku treh mesecev od dneva sklenitve koncesijske pogodbe.
Pogoji
-
Strokovni izpit opravljajo zaposleni pri domači ali tuji osebi s sedežem v Republiki Sloveniji, ki je pridobila koncesijo za opravljanje storitev vseživljenjske karierne orientacije in posredovanja zaposlitve ter posredovanja dela.
Program strokovnega izpita obsega naslednja področja:
- trg dela, cilji in dejavnost Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje;
- materialni predpisi z več področij;
- storitve za trg dela;
- aktivna politika zaposlovanja;
- zavarovanje za primer brezposelnosti;
- osnove pisarniškega poslovanja in dolžnosti delavcev Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje do dokumentarnega gradiva;
- varnost poslovanja.
Zaposleni pri koncesionarjih ne opravljajo ustnega dela strokovnega izpita s področja materialnih predpisov s področja upravnega postopka in iz osnov pisarniškega poslovanja in dolžnosti delavcev Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje do dokumentarnega gradiva.
Za opravljanje strokovnega izpita zaposleni vložijo prijavo na obrazcu »Prijava k strokovnemu izpitu« -prvi del izpolni kandidat, drugi del pa izpolni delodajalec. Prijavnica se pošlje v razpisnem roku na Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje, v službo za kadrovske in organizacijske zadeve ter razvoj.
Strokovni izpit se opravlja pisno in ustno. Pisni in ustni del strokovnega izpita se praviloma opravljata v enem dnevu. Uspešno opravljen pisni del strokovnega izpita je pogoj za pristop k ustnemu delu izpita.
Če kandidat na ustnem delu ni uspešen, mora ustni del opravljati ponovno. Ponovno opravljanje ustnega izpita stane 53,00 EUR. Ustni del izpita se opravlja po končanem pisnem delu strokovnega izpita, in sicer takoj za tem, ko predsednik izpitne komisije razglasi rezultate pisnega dela strokovnega izpita.
Kandidatu, ki je uspešno opravil pisni in ustni del strokovnega izpit, se izda potrdilo o opravljenem strokovnem izpitu.
-
Ustrezne delovne izkušnje so zlasti delo na kadrovskem področju in področju izobraževanja ter drugo delo na področju zaposlovanja, kakor je pedagoško, andragoško, psihološko in podobno delo.
Kot ustrezne delovne izkušnje se upošteva delo na delovnih mestih VII. ravni zahtevnosti.
Ustrezne delovne izkušnje se dokazujejo z verodostojnimi listinami, s katerih sta razvidna čas opravljanja dela in raven izobrazbe.
Dokazila
- Dokazila o delovnih izkušnjah
Pravne podlage
- Zakon o urejanju trga dela (ZUTD)
- Splošni akt o opravljanju strokovnega izpita za zaposlene, ki opravljajo storitve vseživljenjske karierne orientacije in posredovanja zaposlitve in o opravljanju strokovnega izpita za nadzornika v službi za nadzor Zavoda RS za zaposlovanje
- Akt o strokovnih izpitih v Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje
- Pravilnik o koncesijah za opravljanje storitev za trg dela
- Pravilnik o standardih in normativih za izvajanje storitev za trg dela in metodologiji za oblikovanje cen teh storitev