Voznik tovornega vozila
Voznik tovornega vozila mora imeti opravljen vozniški izpit kategorij C in/ali E za vožnjo vozil različnih velikosti, predvsem vozil s priključki. V primeru prevoza blaga z motornim vozilom, katerega največja dovoljena masa ne presega 3.500 kg, zadostuje vozniško dovoljenje B kategorije.
Kandidat pridobi temeljne kvalifikacije na naslednje načine:
- s preizkusom znanja in
- s pospešenim pridobivanjem temeljnih kvalifikacij.
Način pridobitve temeljne kvalifikacije, ki vključuje samo preizkus znanja, obsega samo praktični in teoretični preizkus. Po uspešno opravljenem preizkusu se kvalifikacije potrdijo s spričevalom.
Način pospešenega pridobivanja temeljnih kvalifikacij vključuje obvezno obiskovanje tečaja, ki se konča s preizkusom znanja. Po uspešno opravljenem preizkusu se kvalifikacije potrdijo s spričevalom.
Vozniki, ki so pridobili spričevalo o strokovni usposobljenosti upravljavca prevozov so oproščeni preizkusov v navedenih načinih pridobivanja temeljne klasifikacije, in sicer v zvezi z vsebinami iz teh preizkusov.
Spričevala, ki potrjujejo temeljne kvalifikacije, so:
- spričevalo, podeljeno na podlagi preizkusa ali
- spričevalo, ki potrjuje pospešeno pridobljene temeljne kvalifikacije.
Preizkus znanja vodi komisija, ki jo imenuje minister.
Voznik, ki ima spričevalo podeljeno na podlagi preizkusa ali spričevalo, ki potrjuje pospešeno pridobljene temeljne kvalifikacije, mora v petih letih od izdaje navedenega spričevala opraviti prvi tečaj rednega usposabljanja.
Redno usposabljanje obsega usposabljanje, ki imetnikom spričevala omogoča, da posodobijo zanje, ki je nujno za njihovo delo, s posebnim poudarkom na varnosti v cestnem prometu in racionalni porabi goriva ter da širijo in osvežujejo znanja, ki so potrebna za pridobitev temeljnih kvalifikacij.
Tečaj rednega usposabljanja je obvezen, saj se le na podlagi rednega usposabljanja poklicnim voznikom podaljša koda za 5 let. Tečaj poteka v obliki predavanja.
Kandidati se morajo udeležiti petih predavanj po 7 ur, kar je skupno 35 ur predavanj. Po vsakem predavanju kandidati dobijo potrdilo s katerim izkazujejo, da so se udeležili predavanja.
Ko zberejo 5 takšnih potrdil, zadnji izvajalec izda spričevalo, na podlagi katerega na upravni enoti uveljavljajo pravico do podaljšanja kode »95«.
Pogoji
-
Za opravljanje dejavnosti prevoz blaga v cestnem prometu je potrebno vozniško dovoljenje kategorije C in E.
V primeru prevoza blaga z motornim vozilom, katerega največja dovoljena masa ne presega 3500 kg, zadostuje vozniško dovoljenje kategorije B.
Vozniki vozil, namenjenih za prevoz blaga, smejo voziti:
- kategorija C: 21 let ali 18 let, če imate opravljen program temeljne poklicne kvalifikacije (NPK),
- kategorija C1: 18 let (do 7500 kg)
Pravne podlage
-
Če voznik nima veljavnega vozniškega dovoljenja, izdanega v Republiki Sloveniji, se mu izda izkaznica o vozniških kvalifikacijah, pri čemer izdajatelj preveri veljavnost vozniškega dovoljenja za kategorije, pri katerih se vpiše koda.
Označba kode Unije »95« na izkaznici o vozniških kvalifikacijah ali na vozniškem dovoljenju, ki ju je izdal pristojni organ druge države članice v skladu z Direktivo 2003/59/ES, izkazuje pridobljene vozniške kvalifikacije in se priznava na območju Republike Slovenije.
Vozniki, državljani tretjih držav, ki vozijo vozila za cestni prevoz blaga, lahko tudi s potrdilom za voznike, ki je določen po uredbi dokažejo, da imajo temeljno kvalifikacijo voznika in opravljeno redno usposabljanje, če je v potrdilu v polju za opombe navedena koda Unije »95«, ob predložitvi ustreznega spričevala ali drugo ustrezno dokazilo, da izpolnjuje zahteve glede kvalifikacij in zahteve glede usposabljanja.
Potrdila za voznike, ki nimajo kode Unije »95«in so bila izdana pred 23. majem 2020 se sprejmejo kot dokaz o kvalifikacijah do izteka njihove veljavnosti.