Intelektualna lastnina
Izraz intelektualna lastnina se nanaša na vrsto lastnine, ki izvira iz človekovega intelekta oziroma razuma. Varstvo intelektualne lastnine pridobiva pomen pri nas in v svetu, saj je človekov um eno glavnih vodil tehnološkega in kulturnega razvoja. Ustvarjalne dosežke je treba zavarovati in primerno nagraditi ter tako spodbuditi inovativna podjetja in ustvarjalce k nadaljnjemu ustvarjanju.
Intelektualna lastnina se deli na avtorsko in sorodne pravice, industrijsko lastnino ter druge pravice.
Književna, znanstvena in umetniška dela so lahko avtorska dela, varovana z avtorsko pravico. Ta pripada avtorju na podlagi same stvaritve dela, kar pomeni, da ni potrebna nobena formalnost, na primer registracija, da bi bilo delo avtorskopravno varovano.
Drugače pa je s pravicami industrijske lastnine (npr. znamka, model, patent), saj je za njihovo pridobitev potreben postopek pred organom, pristojnim za registracijo teh pravic v določeni državi ali za določeno območje.
Med druge pravice intelektualne lastnine spadajo topografije polprevodniških vezij, žlahtniteljske pravice in firme.
Avtorska in sorodne pravice
Avtorsko in sorodne pravice v Sloveniji ureja Zakon o avtorski in sorodnih pravicah, njihovo upravljanje pa Zakon o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic.
To področje obsega pravico avtorjev na njihovih delih s področja književnosti, znanosti in umetnosti (avtorska pravica) in pravice izvajalcev, proizvajalcev fonogramov, filmskih producentov, radijskih ali televizijskih (RTV) organizacij, založnikov in izdelovalcev podatkovnih baz (sorodne pravice).
Več o avtorski in sorodnih pravicah si lahko preberete tukaj.
Industrijska lastnina
To področje ureja Zakon o industrijski lastnini. Pravice industrijske lastnine po tem zakonu so:
- patent – varuje izum s področja tehnike, ki rešuje neki tehnični problem, in je nov, na inventivni ravni in industrijsko uporabljiv,
- dodatni varstveni certifikat – podaljšuje patentno varstvo za proizvode oziroma sredstva, ki se dajo na trg kot zdravilo ali fitofarmacevtsko sredstvo,
- model – varuje zunanji videz izdelka ali dela izdelka, ki izhaja iz značilnosti, kot so linije, obrisi, barve, oblike, teksture oziroma materiali,
- znamka – varuje kakršen koli znak, zlasti besede (vključno z imeni in priimki) ali slike, črke, številke, barve, oblike blaga ali njegove embalaže ali zvoke, če se lahko s temi znaki blago ali storitve določenega podjetja razlikujejo od blaga ali storitev drugega podjetja,
- geografska označba – varuje oznako, ki označuje izvor blaga z določenega ozemlja, območja ali kraja na tem ozemlju, če so kakovost, sloves ali kakšna druga značilnost tega blaga bistveno odvisni od njegovega geografskega porekla.
Če želite pridobiti katero od zgoraj navedenih pravic industrijske lastnine v Sloveniji, lahko začnete postopek pred Uradom RS za intelektualno lastnino in vložite zahtevo za registracijo znamke, modela, geografske označbe za obrtne in industrijske izdelke ter podelitev patenta.
Pravice industrijske lastnine v Sloveniji lahko pridobite tudi na podlagi evropske ali mednarodne prijave.
Na enem izdelku je lahko več različnih pravic
V praksi je lahko na določenem izdelku več pravic intelektualne lastnine. Pravice intelektualne lastnine se med seboj namreč ne izključujejo.
Zdravilo je tipičen primer takšne vrste izdelka. S patentom se lahko zavaruje postopek njegove izdelave, zdravilna učinkovina in način uporabe. Zdravilo se lahko zavaruje z modelom (npr. oblika tabletke ali embalaža), njegovo ime, ime ali logotip proizvajalca pa z znamko. Embalaža in navodila za uporabo zdravila so lahko varovana tudi z avtorsko pravico.
Varstvo intelektualne lastnine v tujini
Pravice intelektualne lastnine so teritorialne narave. To pomeni, da veljajo v državi ali za območje, za katero so registrirane. Z registracijo znamke in modela ter podeljenim patentom pri Uradu RS za intelektualno lastnino pridobite pravice, ki veljajo v Sloveniji.
Če izdelke proizvajate in prodajate v tujini ali svoje storitve opravljate zunaj meja Slovenije, razmislite o tem, kje vse želite zavarovati svojo industrijsko lastnino. Za varstvo lahko poskrbite v državah, v katerih se vaš izdelek proizvaja ali trži oziroma kjer opravljate svoje storitve.
Možnih je več načinov prijave, ki vam olajšajo pridobitev pravic industrijske lastnine v tujini:
- nacionalna prijava pri drugih tujih uradih,
- evropska ali regionalna prijava in
- mednarodna prijava.
Za svetovanje in informacije o intelektualni lastnini v državah EU in zunaj EU (Kitajska, Latinska Amerika, Jugovzhodna Azija, Indija in Afrika) se lahko obrnete na mrežo IPR Helpdesk.
Pomoč v postopkih, ki se nanašajo na pridobitev in vzdrževanje pravic industrijske lastnine, podjetjem lahko nudijo strokovnjaki, kot so patentni zastopniki ali zastopniki za znamke in modele, vpisani v registre pri pristojnih uradih. Seznam zastopnikov, vpisanih v register pri Uradu RS za intelektualno lastnino, najdete na vstopni strani urada.
Koristi pravic intelektualne lastnine
Koristi pravic intelektualne lastnine so za podjetje številne. Zelo pomembna je večja pravna varnost.
Z registracijo pravice industrijske lastnine (patent, znamka, model) prijavitelj (fizična ali pravna oseba) postane pravno priznan imetnik pravice, s katero je varovana neka stvaritev (izum, znak razlikovanja, videz izdelka) in pridobi izključno pravico do uporabe predmeta pravice za določeno časovno obdobje na območju, za katero je bila pravica pridobljena. Prav tako pridobi pravico preprečiti komercialno izkoriščanje predmeta pravice, za katerega ni dal dovoljenja, tretjim osebam.
Druge koristi
- pravice intelektualne lastnine so del premoženja podjetja (spadajo med neopredmetena poslovna sredstva),
- preprečevanje ponarejanja in piratstva,
- podjetje lahko varstvo uredi v različnih državah (varstvo pred konkurenti) in poskrbi za uspešno širitev poslovanja,
- pravice intelektualne lastnine so lahko vir prihodka (npr. prodaja ali prenos pravic, licenciranje, franšizing),
- pravice industrijske lastnine se lahko ločeno od podjetja dajo v zavarovanje ali so predmet zastavne pravice (upnik lahko na ta način zavaruje svoje terjatve do dolžnika – imetnika pravica),
- pravice intelektualne lastnine se lahko ovrednotijo, zato ima lahko podjetje z bolj vrednim portfeljem pravic večjo težo pri pogajanjih za pridobivanje investicij in strateških partnerjev,
- krepitev prepoznavnosti in ugleda podjetja.
Finančna pomoč za znamke, modele in patente
Mala in srednja podjetja s sedežem v Republiki Sloveniji lahko pridobijo finančno pomoč v obliki nepovratnih sredstev za znamke, modele in patente s prijavo na:
- javni poziv Slovenskega podjetniškega sklada za patente, modele in znamke ali
- razpis Urada EU za intelektualno lastnino za pomoč malim in srednjim podjetjem.
Dvojno sofinanciranje stroškov ni dovoljeno.