Dovoljenje za začasno/občasno opravljanje storitev pooblaščenih inženirjev
Zakonito ustanovljeni ponudniki iz ene izmed 28 držav članic EU lahko začasno/občasno opravljajo storitve v Republiki Sloveniji. V primeru opravljanja storitev, ki vplivajo na javno zdravje in varnost (razen če gre za poklice, kjer se poklicna kvalifikacija priznava avtomatično), kot je arhitekturna in inženirska dejavnost, mora ponudnik pred prvim opravljanjem storitev oddati prijavo pri pristojnem organu - Inženirska zbornica Slovenije (IZS).
V postopku obravnave prijave se preverijo tudi poklicne kvalifikacije ponudnika (pooblaščenega inženirja) in če pristojni organ ugotovi, da ta izpolnjuje pogoje, izda dovoljenje za obdobje enega leta, katerega lahko po izteku podaljša.
Prijavo za čezmejno/občasno opravljanje storitev posameznik vloži pri IZS na predpisanem obrazcu. Prijavo je treba vložiti tudi vsakokrat, ko se bistveno spremenijo okoliščine za opravljanje poklicnih nalog.
Prijava za občasno opravljanje reguliranih poklicev mora vsebovati tudi:
- podatke o projektu,
- o predvidenem trajanju opravljanja storitve,
- o projektantu,
- revidentu,
- izvajalcu ali nadzorniku, v imenu katerega se bo storitev opravljala, in
- zavarovanju odgovornosti.
Po izdaji dovoljenja IZS ponudnika začasno vpiše v imenik pooblaščenih inženirjev. Posameznik z dnem vpisa v imenik postane začasni član poklicne zbornice.
Članska izkaznica in enotni žig se posamezniku izdata samo na njegovo izrecno zahtevo.
Pogoji in dokazila
Postopki
-
S prijavo in preverjanjem poklicne kvalifikacije pri organu pristojnem za reguliran poklic lahko v Republiki Sloveniji začasno/občasno opravljate reguliran poklic, ki vpliva na javno zdravje in varnost. Prijava velja eno leto in jo lahko podaljšate.
Kje in kako lahko oddate vlogo
Ko gre za opravljanje storitev reguliranega polica, ki vplivajo na javno zdravje in varnost (razen če gre za poklice, kjer se poklicna kvalifikacija priznava avtomatično) in v kolikor zakonodaja z določenega področja tako določa, mora ponudnik pred prvim opravljanjem storitev oddati prijavo pri pristojnem organu. V postopku obravnave prijave se preverijo tudi poklicne kvalifikacije ponudnika in če pristojni organ ugotovi, da ta izpolnjuje pogoje, izda dovoljenje za obdobje enega leta, katerega lahko po izteku podaljša.
Kdo?
Ponudniki (fizične osebe) storitev v Republiki Sloveniji reguliranega poklica, ki vplivajo na javno zdravje in varnost morajo pred pričetkom dela pridobiti od pristojnega organa dovoljenje oziroma obvestilo o začasnem opravljanju reguliranega poklica. Kateri so regulirani poklici za katere je potrebna prijava s preverjanjem poklicne kvalifikacije lahko preverite na seznamu reguliranih poklicev, za katere je potrebno pridobiti dovoljenje opredeljeni v 7(4) členu direktive 2005/36/ES.
Osebno
V postopku je potrebno priložiti spodaj navedene priloge in plačati stroške. Za samo plačilo in nakazilo upravne takse naj se kandidat obrne na pristojni organ, ki vodi postopke v RS.
Pristojni organ po prejemu vloge obvesti kandidata o manjkajočih dokazilih ter po potrebi zahteva dodatno dokumentacijo. Priznavanje poklicnih kvalifikacij se izvaja po enem od naslednjih načinov: avtomatično priznavanje na podlagi minimalnih pogojev usposobljenosti, priznavanje poklicnih izkušenj ali priznavanje po splošnem sistemu, odvisno od reguliranega poklica.
Postopek odločanja in izdaja odločbe
Pristojni organ mora v enem mesecu po prejemu prijave in vseh priloženih dokumentov obvestiti ponudnika storitev:
- da se njegova poklicna kvalifikacija ne bo preverjala,
ali
- ga pozvati,
- da opravi preizkus usposobljenosti
- ali mu dovoliti opravljanje storitev.
Kadar se pojavi težava, ki bi lahko povzročila zamudo pri sprejetju odločitve, pristojni organ v istem roku obvesti ponudnika storitev o razlogu za zamudo. Težava se razreši v enem mesecu po tem obvestilu, odločitev pa se dokončno sprejme v dveh mesecih po razrešitvi težave.
Prijava zajema osebne podatke ponudnika storitev, naziv reguliranega poklica in podatke o zavarovalnem kritju ali drugih načinih osebnega ali kolektivnega zavarovanja v zvezi s poklicno odgovornostjo ter ustrezno dokumentacijo.
Pristojni organi Republike Slovenije lahko zahtevajo, da ponudnik storitev prejemniku storitev sporoči katere koli ali vse od naslednjih podatkov o:
- registru, v katerem je vpisan, številki registracije ali drugem načinu ugotavljanja identitete v registru, če je ponudnik storitev vpisan v poslovni ali drug javni register;
- imenu in naslovu pristojnega organa, ki je v državi pogodbenici sedeža odobril dejavnost;
- poklicnem združenju ali drugem organu, pri katerem je registriran ponudnik storitve;
- nazivu poklica ali poklicne dejavnosti oziroma poklicnih kvalifikacijah ponudnika storitev in državi pogodbenici, ki jih je podelila;
- identifikacijski številki za davek na dodano vrednost v skladu z zakonom, ki ureja davek na dodano vrednost, če izvajalec storitev opravlja dejavnost, ki je predmet tega davka;
- zavarovalnem kritju ali drugih načinih osebnega ali kolektivnega zavarovanja v zvezi s poklicno odgovornostjo.
Če je razlika med poklicno kvalifikacijo ponudnika storitev in usposobljenostjo, ki se zahteva v Republiki Sloveniji, tako velika, da ogroža javno zdravje ali varnost, pristojni organ ponudniku omogoči, da s preizkusom poklicne usposobljenosti izkaže, da je pridobil manjkajoča znanja, spretnosti in kompetence.
Pristojni organ izda ponudniku storitev dovoljenje za začasno oziroma občasno opravljanje storitev v enem mesecu od prejema dokazila o uspešno opravljenem preizkusu poklicne usposobljenosti oziroma pridobljenih manjkajočih znanjih, spretnostih in kompetencah.
V primeru, da pristojni organ ne odloči v navedenih rokih, se z iztekom roka šteje, da je dovoljenje za začasno oziroma občasno opravljanje storitev izdano in ponudnik lahko začne opravljati storitve.
V določenih primerih se mora storitev prav tako prijaviti pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje.
Priloge
- Potrdilo o državljanstvu ponudnika storitev
- Potrdilo, da ponudnik storitev izpolnjuje pogoje za opravljanje storitev v skladu s predpisi države članice Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora in Švicarske konfederacije, kjer ima sedež in da mu izvajanje teh storitev ni prepovedano, niti z
- Dokazila o poklicnih kvalifikacijah
- V primerih, če poklic v državi sedeža ni reguliran, dokazila, da je ponudnik storitev opravljal tako storitev neprekinjeno ali skupno vsaj eno leto v obdobju predhodnih desetih let;
- Za poklice na področju varovanja in v zdravstvenem sektorju ter za poklice, povezane z vzgojo in izobraževanjem otrok, dokazilo o nekaznovanosti ter potrdilo o tem, da ponudniku storitev niti začasno niti dokončno niso odvzete pravice do opravljanja pokli
- Izjava ponudnika storitve o znanju jezika za poklice, ki vplivajo na varnost pacientov, če je znanje jezika potrebno za izvajanje poklica v Republiki Sloveniji;
- Potrdilo o naravi in trajanju dejavnosti, ki ga izda pristojni organ ali organ države pogodbenice sedeža, za poklice, ki se priznavajo na podlagi poklicnih izkušenj (obrt, trgovina in industrija) in za katere se pred prvim opravljanjem storitev zahteva pr
Stroški postopka
Postopek priznavanja poklicnih kvalifikacij je urejen v Zakonu o postopku priznavanja poklicnih kvalifikacij za opravljanje reguliranih poklicev.
Postopek se začne na zahtevo kandidata, ki vloži vlogo pri pristojnem organu za določen reguliran poklic, skupaj s prilogami in poravnano upravno takso v skladu z Zakonom o upravnih taksah, taksna tarifa številka 7.
Vrsta takse Višina 2. Za vlogo za priznavanje po splošnem sistemu in v postopkih priznavanja izobraževanja 35,00 EUR 5. Za odločbo za priznavanje po splošnem sistemu in v postopkih priznavanja izobraževanja 35,00 EUR Za samo plačilo in nakazilo upravne takse naj se kandidat obrne na pristojni organ, ki vodi postopke v RS.
-
Posameznik, ki poklicne naloge v Republiki Sloveniji opravlja čezmejno/začasno več kot eno leto, svojo prijavo/dovoljenje podaljša pred iztekom roka in v njej navede morebitno spremembo podatkov.
Kje in kako lahko oddate vlogo
Če pristojni organ ob podaljšanju prijave/dovoljenja na podlagi kriterijev iz zakona, ki ureja postopek priznavanja poklicnih kvalifikacij, ugotovi, da ima posameznikovo opravljanje reguliranega poklica naravo trajnega opravljanja reguliranega poklica, lahko zahteva trajen vpis.
Osebno
Stroški postopka
Brezplačno.