Poklicne kvalifikacije, pridobljene v tujini
Priznavanje poklicnih kvalifikacij omogoča posameznikom, ki imajo poklicno kvalifikacijo pridobljeno v tujini, dostop do opravljanja reguliranih poklicev v Republiki Sloveniji.
Kazalo
Priznavanje poklicnih kvalifikacij omogoča posameznikom dostop do opravljanja reguliranih poklicev v Republiki Sloveniji, kjer niso pridobili poklicne kvalifikacije. Glede na stalnost priznavanja ločimo Postopek za stalno opravljanje reguliranega poklica v RS, Izvajanje občasnih ali začasnih storitev reguliranega poklica v RS in Postopek priznavanja na evropskem nivoju (evropska poklicna izkaznica).
Gospodarska rast, konkurenčnost, nova delovna mesta, pravna varnost, zaupanje in sodelovanje med državami EU, so temelji za razvoj evropskega gospodarstva. Da bi dosegli omenjeno, je pomembno zagotoviti dobro delovanje notranjega trga, kjer imajo pomembno vlogo poklicne storitve.
Posamezne države nekaterim poklicem, poklicnim dejavnostim ali skupinam poklicnih dejavnosti neposredno ali posredno določajo oziroma regulirajo dostop do opravljanja, samo opravljanje ali enega od načinov opravljanja poklica z zakoni ali drugimi predpisi glede posebnih poklicnih kvalifikacij.
Priznavanje poklicnih kvalifikacij omogoča posameznikom, da se jim v skladu s posebnim postopkom priznavanja poklicnih kvalifikacij omogoči dostop do opravljanja reguliranih poklicev v državi članici, kjer niso pridobili poklicne kvalifikacije.
Seznami
- Seznam reguliranih poklicev je nacionalni seznam poklicev reguliranih v Sloveniji na podlagi Direktive 2005/36/ES, katerega, vodi ministrstvo pristojno za delo na predlog resornega ministrstva, ki regulira posamezni poklic.
- Evropska zbirka reguliranih poklicev je seznam poklicev priglašenih pri Evropski komisiji s strani držav članic EU, EGP in Švicarske konfederacije skladno z Direktivo 2005/36/ES
- Seznam vseh enotnih kontaktnih točk je seznam točk na katerih države članice EU, EGP in Švicarska konfederacija objavljajo seznam reguliranih poklicev
- Seznam reguliranih poklicev po 7(4) členu direktive 2005/36/ES je seznam poklicev pri katerih mora vlagatelj za začasno/občasno opravljanje poklica v republiki Sloveniji pridobiti dovoljenje pristojnega organa.
- Seznam poklicev in strokovnih kadrov je seznam poklicev in strokovnih kadrov, za opravljanje katerih je potrebno kakšno dovoljenje ali posebni pogoj ne glede na poklicno direktivo.
Poklicna direktiva postavlja temelje za priznavanje poklicnih kvalifikacij in s tem temeljnih svoboščin, kot so prost pretok delavcev, svoboda ustanavljanja in svoboda opravljanja storitev in tako omogočiti mobilnost strokovnjakov in delovne sile na enotnem trgu.
Načini priznavanja poklicnih kvalifikacij (glede na stalnost priznavanja)
-
Postopek priznavanja poklicnih kvalifikacij za trajno opravljanje reguliranega poklica
Pravica do ustanavljanja je ena izmed temeljnih pravic enotnega trga. Pomeni pravico do ustanavljanja in vodenja podjetja ali opravljanje reguliranega poklica, s stalno nastanitvijo v katerikoli državi pogodbenici, z namenom opravljanja gospodarske dejavnosti oziroma opravljanja poklicnih storitev, za nedoločen čas, pod enakimi pogoji, kot veljajo za domače državljane.
Poznamo tri različne sisteme priznavanja poklicnih kvalifikacij in v skladu s tem tri vrste vlog. Avtomatično priznavanje velja za sedem sektorskih poklicev, priznavanje poklicnih izkušenj velja za poklice s področja obrti, industrije in trgovine. Splošni sistem priznavanja pa velja za vse poklicne kvalifikacije, ki so regulirane v Republiki Sloveniji.
-
Z odločbo o priznanju poklicnih kvalifikacij se kandidatu v Republiki Sloveniji omogoči dostop do ali opravljanje reguliranega poklica, za katerega je usposobljen v državi članici Evropske Unije, Evropskega gospodarskega prostora ali v Švicarski konfederaciji, in sicer pod enakimi pogoji, kot veljajo za slovenske državljane, če so dejavnosti, ki jih poklic zajema, primerljive.
Kje in kako lahko oddate vlogo
Vlogo za avtomatično priznavanje poklicnih kvalifikacij na podlagi minimalnih pogojev usposobljenosti lahko vložite fizično/osebno/po pošti na ustreznem pristojnem organu, glede na reguliran poklic. Kateri organ je pristojen za posamezni reguliran poklic lahko najdete v seznamu reguliranih poklicev.
Kdo?
Avtomatično priznavanje temelji na usklajenih minimalnih pogojih usposobljenosti in velja za sedem sektorskih poklicev:
- zdravnike,
- zobozdravnike,
- medicinske sestre,
- veterinarje,
- magistre farmacije (farmacevte),
- babice,
- arhitekte.
Vsaka država članica EU avtomatično prizna dokazila o formalnih kvalifikacijah za omenjene poklice, ki izpolnjujejo minimalne pogoje usposobljenosti in ne preverja usposobljenosti strokovnjaka. Dokazila o formalnih kvalifikacijah morajo biti navedena v Prilogi V Direktive 2005/36/ES, katera se redno posodablja. Če ne izpolnjujete minimalnih pogojev, lahko postopek priznavanja poklicne kvalifikacije izvedete po splošnem sistemu.
Osebno
V postopku je potrebno priložiti spodaj navedene priloge in plačati stroške. Za samo plačilo in nakazilo upravne takse naj se kandidat obrne na pristojni organ, ki vodi postopke v RS.
Pristojni organ po prejemu vloge obvesti kandidata o manjkajočih dokazilih ter po potrebi zahteva dodatno dokumentacijo.
Postopek odločanja in izdaja odločbe
Pristojni organ lahko v postopku zahteva mnenje pristojne zbornice oziroma organizacije, sicer pristojni organ izda odločbo brez tega mnenja. Mnenje pri izdaji odločbe ni zavezujoče.
Pristojni organ v postopku primerja pisno dokumentacijo o vaših poklicnih kvalifikacijah s poklicnimi kvalifikacijami, ki jih za opravljanje posameznega reguliranega poklica oziroma dejavnosti zahtevajo predpisi v Sloveniji. Če pristojni organ na podlagi te primerjave oceni, da vaše poklicne kvalifikacije ne ustrezajo, izda pristojni organ o tej ugotovitvi odločbo, v kateri vas pozove, da glede na okoliščine primera opravite enega od naslednjih dopolnilnih ukrepov za priznanje vaših poklicnih kvalifikacij:
- preizkus poklicne usposobljenosti ali
- prilagoditveno obdobje, v katerem boste izpolnili manjkajoče pogoje za priznavanje ustreznosti svojih poklicnih kvalifikacij.
Odločba
Pristojni organ izda odločbo o priznanju poklicnih kvalifikacij za opravljanje posameznega reguliranega poklica oziroma dejavnosti v Sloveniji:
- če na podlagi vloge ugotovi, da vaše poklicne kvalifikacije ustrezajo poklicnim kvalifikacijam, ki se za opravljanje posameznega reguliranega poklica oziroma dejavnosti zahtevajo po predpisih Republike Slovenije,
- ko predložite dokazilo o uspešno opravljenem prilagoditvenem obdobju ali preizkusu poklicne usposobljenosti.
Z odločbo o priznanju poklicnih kvalifikacij se vam v Sloveniji omogoči dostop do ali opravljanje reguliranega poklica, za katerega ste usposobljeni v državi članici EU, EGP ali Švicarski konfederaciji, in sicer pod enakimi pogoji, kot veljajo za slovenske državljane. Pomembno je, da so dejavnosti, ki jih poklic zajema, primerljive.
Pristojni organ izda odločbo in jo vroči vlagatelju najpozneje v dveh mesecih od dneva, ko je prejel vlogo. V postopku splošnega sistema priznavanja poklicnih kvalifikacij ali v postopku priznavanja poklicnih izkušenj se zaradi zahtevnosti postopka rok lahko podaljša za največ en mesec.
Pravico do opravljanja določenega reguliranega poklica v Republiki Sloveniji pridobi vlagatelj takrat, ko izpolni še druge pogoje, določene z zakonom.
Priloge
- dokazilo o državljanstvu
- diplomo, spričevalo ter druga dokazila o izobrazbi in izkaze o strokovni usposobljenosti in poklicnih izkušnjah
- druga dokazila o poklicni usposobljenosti vlagatelja
- dokazila o vsebini in poteku usposabljanja
- po potrebi druga dokazila
Stroški postopka
Postopek se začne na zahtevo kandidata, ki vloži vlogo pri pristojnem organu za določen reguliran poklic, skupaj s prilogami in poravnano upravno takso v skladu z Zakonom o upravnih taksah, taksna tarifa številka 7.
Vrsta takse Višina Za vlogo za priznavanje na podlagi minimalnih pogojev usposobljenosti za sektorske poklice 25,00 EUR Za odločbo za priznavanje na podlagi minimalnih pogojev usposobljenosti za sektorske poklice 25,00 EUR Za samo plačilo in nakazilo upravne takse naj se kandidat obrne na pristojni organ, ki vodi postopke v RS.
-
Z odločbo o priznanju poklicnih kvalifikacij se kandidatu v Republiki Sloveniji omogoči dostop do ali opravljanje reguliranega poklica, za katerega je usposobljen v državi članici Evropske Unije, Evropskega gospodarskega prostora ali v Švicarski konfederaciji, in sicer pod enakimi pogoji, kot veljajo za slovenske državljane, če so dejavnosti, ki jih poklic zajema, primerljive.
Kje in kako lahko oddate vlogo
Vlogo za priznavanje poklicnih izkušenj lahko vložite fizično/osebno/po pošti na ustreznem pristojnem organu, glede na reguliran poklic. Kateri organ je pristojen za posamezni reguliran poklic lahko najdete v seznamu reguliranih poklicev.
V postopku je potrebno priložiti spodaj navedene priloge in plačati stroške. Za samo plačilo in nakazilo upravne takse naj se kandidat obrne na pristojni organ, ki vodi postopke v RS.
Pristojni organ po prejemu vloge obvesti kandidata o manjkajočih dokazilih ter po potrebi zahteva dodatno dokumentacijo.
Kdo?
Avtomatično priznavanje poklicnih izkušenj velja za poklice s področja:
- obrti,
- industrije in
- trgovine.
Države članice priznajo predhodno opravljanje dejavnosti, za katere je predpisano določeno število let poklicnih izkušenj, za omenjene dejavnosti.
Če ne dosegate pogojev za avtomatično priznanje poklicne kvalifikacije, lahko postopek priznavanja poklicne kvalifikacije izvedete po splošnem sistemu.
Osebno
Postopek odločanja in izdaja odločbe
Pristojni organ lahko v postopku zahteva mnenje pristojne zbornice oziroma organizacije, sicer pristojni organ izda odločbo brez tega mnenja. Mnenje pri izdaji odločbe ni zavezujoče.
Pristojni organ v postopku primerja pisno dokumentacijo o vaših poklicnih kvalifikacijah s poklicnimi kvalifikacijami, ki jih za opravljanje posameznega reguliranega poklica oziroma dejavnosti zahtevajo predpisi v Sloveniji. Če pristojni organ na podlagi te primerjave oceni, da vaše poklicne kvalifikacije ne ustrezajo, izda pristojni organ o tej ugotovitvi odločbo, v kateri vas pozove, da glede na okoliščine primera opravite enega od naslednjih dopolnilnih ukrepov za priznanje vaših poklicnih kvalifikacij:
- preizkus poklicne usposobljenosti ali
- prilagoditveno obdobje, v katerem boste izpolnili manjkajoče pogoje za priznavanje ustreznosti svojih poklicnih kvalifikacij.
Odločba
Pristojni organ izda odločbo o priznanju poklicnih kvalifikacij za opravljanje posameznega reguliranega poklica oziroma dejavnosti v Sloveniji:
- če na podlagi vloge ugotovi, da vaše poklicne kvalifikacije ustrezajo poklicnim kvalifikacijam, ki se za opravljanje posameznega reguliranega poklica oziroma dejavnosti zahtevajo po predpisih Republike Slovenije,
- ko predložite dokazilo o uspešno opravljenem prilagoditvenem obdobju ali preizkusu poklicne usposobljenosti.
Z odločbo o priznanju poklicnih kvalifikacij se vam v Sloveniji omogoči dostop do ali opravljanje reguliranega poklica, za katerega ste usposobljeni v državi članici EU, EGP ali Švicarski konfederaciji, in sicer pod enakimi pogoji, kot veljajo za slovenske državljane. Pomembno je, da so dejavnosti, ki jih poklic zajema, primerljive.
Pristojni organ izda odločbo in jo vroči vlagatelju najpozneje v dveh mesecih od dneva, ko je prejel vlogo. V postopku splošnega sistema priznavanja poklicnih kvalifikacij ali v postopku priznavanja poklicnih izkušenj se zaradi zahtevnosti postopka rok lahko podaljša za največ en mesec.
Pravico do opravljanja določenega reguliranega poklica v Republiki Sloveniji pridobi vlagatelj takrat, ko izpolni še druge pogoje, določene z zakonom.
Priloge
- dokazilo o državljanstvu (osebni dokument)
- diplomo, spričevalo ter druga dokazila o izobrazbi in izkaze o strokovni usposobljenosti in poklicnih izkušnjah
- druga dokazila o poklicni usposobljenosti vlagatelja
- dokazila o vsebini in poteku usposabljanja
- po potrebi druga dokazila
Stroški postopka
Postopek se začne na zahtevo kandidata, ki vloži vlogo pri pristojnem organu za določen reguliran poklic, skupaj s prilogami in poravnano upravno takso v skladu z Zakonom o upravnih taksah, taksna tarifa številka 7.
Vrsta takse Višina Za vlogo za priznavanje poklicnih izkušenj 25,00 EUR Za odločbo za priznavanje poklicnih izkušenj 25,00 EUR Za samo plačilo in nakazilo upravne takse naj se kandidat obrne na pristojni organ, ki vodi postopke v RS.
-
Z odločbo o priznanju poklicnih kvalifikacij se kandidatu v Republiki Sloveniji omogoči dostop do ali opravljanje reguliranega poklica, za katerega je usposobljen v državi članici Evropske Unije, Evropskega gospodarskega prostora ali v Švicarski konfederaciji, in sicer pod enakimi pogoji, kot veljajo za slovenske državljane, če so dejavnosti, ki jih poklic zajema, primerljive.
Kje in kako lahko oddate vlogo
Vlogo za priznavanje poklicnih kvalifikacij po splošnem sistemu lahko vložite fizično/osebno/po pošti na ustreznem pristojnem organu, glede na reguliran poklic. Kateri organ je pristojen za posamezni reguliran poklic lahko najdete v seznamu reguliranih poklicev.
Kdo?
Postopek priznavanja poklicne kvalifikacije po splošnem sistemu velja za vse poklice, ki so regulirani v Republiki Sloveniji in jih ni mogoče izvesti z avtomatičnim priznavanjem ali priznavanjem poklicnih izkušenj. Kateri poklici so regulirani v Republiki Sloveniji si lahko pogledate v Seznamu reguliranih poklicev.
Osebno
V postopku je potrebno priložiti spodaj navedene priloge in plačati stroške. Za samo plačilo in nakazilo upravne takse naj se kandidat obrne na pristojni organ, ki vodi postopke v RS.
Pristojni organ po prejemu vloge obvesti kandidata o manjkajočih dokazilih ter po potrebi zahteva dodatno dokumentacijo.
Postopek odločanja in izdaja odločbe
Pristojni organ lahko v postopku zahteva mnenje pristojne zbornice oziroma organizacije (imenovanje izvedenca), sicer pristojni organ izda odločbo brez tega mnenja. Mnenje pri izdaji odločbe ni zavezujoče.
Pristojni organ v postopku primerja pisno dokumentacijo o vaših poklicnih kvalifikacijah s poklicnimi kvalifikacijami, ki jih za opravljanje posameznega reguliranega poklica oziroma dejavnosti zahtevajo predpisi v Sloveniji. Če pristojni organ na podlagi te primerjave oceni, da vaše poklicne kvalifikacije ne ustrezajo, izda pristojni organ o tej ugotovitvi odločbo, v kateri vas pozove, da glede na okoliščine primera opravite enega od naslednjih dopolnilnih ukrepov za priznanje vaših poklicnih kvalifikacij:
- preizkus poklicne usposobljenosti ali
- prilagoditveno obdobje, v katerem boste izpolnili manjkajoče pogoje za priznavanje ustreznosti svojih poklicnih kvalifikacij.
Odločba
Pristojni organ izda odločbo o priznanju poklicnih kvalifikacij za opravljanje posameznega reguliranega poklica oziroma dejavnosti v Sloveniji:
- če na podlagi vloge ugotovi, da vaše poklicne kvalifikacije ustrezajo poklicnim kvalifikacijam, ki se za opravljanje posameznega reguliranega poklica oziroma dejavnosti zahtevajo po predpisih Republike Slovenije,
- ko predložite dokazilo o uspešno opravljenem prilagoditvenem obdobju ali preizkusu poklicne usposobljenosti.
Z odločbo o priznanju poklicnih kvalifikacij se vam v Sloveniji omogoči dostop do ali opravljanje reguliranega poklica, za katerega ste usposobljeni v državi članici EU, EGP ali Švicarski konfederaciji, in sicer pod enakimi pogoji, kot veljajo za slovenske državljane. Pomembno je, da so dejavnosti, ki jih poklic zajema, primerljive.
Pristojni organ izda odločbo in jo vroči vlagatelju najpozneje v dveh mesecih od dneva, ko je prejel vlogo. V postopku splošnega sistema priznavanja poklicnih kvalifikacij ali v postopku priznavanja poklicnih izkušenj se zaradi zahtevnosti postopka rok lahko podaljša za največ en mesec.
Pravico do opravljanja določenega reguliranega poklica v Republiki Sloveniji pridobi vlagatelj takrat, ko izpolni še druge pogoje, določene z zakonom.
Priloge
- dokazilo o državljanstvu (osebni dokument)
- diplomo, spričevalo ter druga dokazila o izobrazbi in izkaze o strokovni usposobljenosti in poklicnih izkušnjah
- dokazilo o drugih kvalifikacijah
- dokazila o vsebini in poteku usposabljanja
Stroški postopka
Postopek se začne na zahtevo kandidata, ki vloži vlogo pri pristojnem organu za določen reguliran poklic, skupaj s prilogami in poravnano upravno takso v skladu z Zakonom o upravnih taksah, taksna tarifa številka 7.
Vrsta takse Višina Za vlogo za priznavanje po splošnem sistemu in v postopkih priznavanja izobraževanja 35,00 EUR Za odločbo za priznavanje po splošnem sistemu in v postopkih priznavanja izobraževanja 35,00 EUR Skupaj 70,00 EUR Za samo plačilo in nakazilo upravne takse naj se kandidat obrne na pristojni organ, ki vodi postopke v RS.
Pravno varstvo
Oblika pravnega varstva: Upravni spor
Pristojni organ: Upravno sodišče Republike Slovenije
-
Izvajanje občasnih ali začasnih storitev v primeru opravljanja reguliranega poklica
Za prost pretok storitev imajo državljani, ponudniki storitev-strokovnjak, na enotnem trgu pravico do svobodnega opravljanja storitev. Ta pravica omogoča, da ponudnik storitve svojo gospodarsko dejavnost/poklic čezmejno/občasno opravljajo v katerikoli državi pogodbenici, sedež pa ohranja v svoji domači državi pogodbenici. Države članice so dolžne zagotoviti manj stroga pravila za vstop na trg.
V kolikor želite občasno ali začasno izvajati storitve morate biti zakonito ustanovljeni v eni od 27 držav članic ali eni od naslednjih treh držav: Norveška, Islandija in Lihtenštajn ali Švicarski konfederaciji.
Oseba zakonito ustanovljena v državi članici v skladu z Direktivo 2005/36/ES, je oseba, ki izpolnjuje pogoje za opravljanje poklica v tej državi članici, kar pomeni: da ima pravico tam opravljati poklic in da ji ne sme biti prepovedano opravljati svoje dejavnosti.
Pri izvajanju storitev morate biti fizično prisotni na ozemlju države članice gostiteljice.
Če država, v kateri ste ustanovljeni, ne regulira niti poklica, za katerega ste usposobljeni, niti usposabljanja za ta poklic, lahko država gostiteljica zahteva, da ste zadevni poklic opravljali eno leto v predhodnih desetih letih.
V Republiki Sloveniji se izvajanje občasnih ali začasnih storitev v primeru reguliranega poklica lahko opravlja brez prijave, s prijavo pri pristojnem organu ali s prijavo in preverjanjem poklicne kvalifikacije pri pristojnem organu. Način opravljanja je odvisen od reguliranega poklica in si lahko preverite v spodnjem seznamu.
-
S prijavo pri organu pristojnem za reguliran poklic lahko v Republiki Sloveniji začasno/občasno opravljate reguliran poklic. Prijava velja eno leto in jo lahko podaljšate. Prijava in podaljšanje je brezplačna.
Kje in kako lahko oddate vlogo
V primeru, da zakonito opravljate poklic v eni od 28 držav članic ali eni od naslednjih treh držav: Norveška, Islandija in Lihtenštajn ali Švicarski konfederaciji lahko čezmejno/občasno opravljate ta poklic tudi v Sloveniji.
Vlogo za prijavo/podaljšanje ponudnika za začasno opravljanje reguliranega poklica lahko oddate fizično/osebno/po pošti na ustreznem pristojnem organu, glede na poklic. Kateri organ je pristojen za posamezni reguliran poklic lahko najdete v seznamu reguliranih poklicev.
Kdo?
Ponudniki (fizične osebe) nekaterih storitev v Republiki Sloveniji reguliranega poklica se morajo pred pričetkom dela prijaviti pri pristojnem organu. Kateri so regulirani poklici za katere je potrebna prijava lahko preverite na seznamu reguliranih poklicev.
Osebno
Prijava se ne šteje kot dovoljenje ali prošnja za opravljanje poklica. Gre za obvestilo o opravljanju storitve reguliranega poklica v Republiki Sloveniji. Prijava velja eno leto, vendar jo lahko ponudnik podaljša.
Ponudnik lahko začne opravljati delo takoj po oddaji prijave.
V postopku prijave je potrebno priložiti nekaj prilog, v postopku podaljšanja pa izvod prve in prejšnje/zadnje prijave. Postopek je brezplačen.
Priloge
- Potrdilo o državljanstvu ponudnika storitev
- Potrdilo o zakoniti ustanovitvi
- Dokazila o poklicnih kvalifikacijah
- Potrdilo o delovnih izkušnjah eno leto
Stroški postopka
Brezplačno
-
S prijavo in preverjanjem poklicne kvalifikacije pri organu pristojnem za reguliran poklic lahko v Republiki Sloveniji začasno/občasno opravljate reguliran poklic, ki vpliva na javno zdravje in varnost. Prijava velja eno leto in jo lahko podaljšate.
Kje in kako lahko oddate vlogo
Ko gre za opravljanje storitev reguliranega polica, ki vplivajo na javno zdravje in varnost (razen če gre za poklice, kjer se poklicna kvalifikacija priznava avtomatično) in v kolikor zakonodaja z določenega področja tako določa, mora ponudnik pred prvim opravljanjem storitev oddati prijavo pri pristojnem organu. V postopku obravnave prijave se preverijo tudi poklicne kvalifikacije ponudnika in če pristojni organ ugotovi, da ta izpolnjuje pogoje, izda dovoljenje za obdobje enega leta, katerega lahko po izteku podaljša.
Kdo?
Ponudniki (fizične osebe) storitev v Republiki Sloveniji reguliranega poklica, ki vplivajo na javno zdravje in varnost morajo pred pričetkom dela pridobiti od pristojnega organa dovoljenje oziroma obvestilo o začasnem opravljanju reguliranega poklica. Kateri so regulirani poklici za katere je potrebna prijava s preverjanjem poklicne kvalifikacije lahko preverite na seznamu reguliranih poklicev, za katere je potrebno pridobiti dovoljenje opredeljeni v 7(4) členu direktive 2005/36/ES.
Osebno
V postopku je potrebno priložiti spodaj navedene priloge in plačati stroške. Za samo plačilo in nakazilo upravne takse naj se kandidat obrne na pristojni organ, ki vodi postopke v RS.
Pristojni organ po prejemu vloge obvesti kandidata o manjkajočih dokazilih ter po potrebi zahteva dodatno dokumentacijo. Priznavanje poklicnih kvalifikacij se izvaja po enem od naslednjih načinov: avtomatično priznavanje na podlagi minimalnih pogojev usposobljenosti, priznavanje poklicnih izkušenj ali priznavanje po splošnem sistemu, odvisno od reguliranega poklica.
Postopek odločanja in izdaja odločbe
Pristojni organ mora v enem mesecu po prejemu prijave in vseh priloženih dokumentov obvestiti ponudnika storitev:
- da se njegova poklicna kvalifikacija ne bo preverjala,
ali
- ga pozvati,
- da opravi preizkus usposobljenosti
- ali mu dovoliti opravljanje storitev.
Kadar se pojavi težava, ki bi lahko povzročila zamudo pri sprejetju odločitve, pristojni organ v istem roku obvesti ponudnika storitev o razlogu za zamudo. Težava se razreši v enem mesecu po tem obvestilu, odločitev pa se dokončno sprejme v dveh mesecih po razrešitvi težave.
Prijava zajema osebne podatke ponudnika storitev, naziv reguliranega poklica in podatke o zavarovalnem kritju ali drugih načinih osebnega ali kolektivnega zavarovanja v zvezi s poklicno odgovornostjo ter ustrezno dokumentacijo.
Pristojni organi Republike Slovenije lahko zahtevajo, da ponudnik storitev prejemniku storitev sporoči katere koli ali vse od naslednjih podatkov o:
- registru, v katerem je vpisan, številki registracije ali drugem načinu ugotavljanja identitete v registru, če je ponudnik storitev vpisan v poslovni ali drug javni register;
- imenu in naslovu pristojnega organa, ki je v državi pogodbenici sedeža odobril dejavnost;
- poklicnem združenju ali drugem organu, pri katerem je registriran ponudnik storitve;
- nazivu poklica ali poklicne dejavnosti oziroma poklicnih kvalifikacijah ponudnika storitev in državi pogodbenici, ki jih je podelila;
- identifikacijski številki za davek na dodano vrednost v skladu z zakonom, ki ureja davek na dodano vrednost, če izvajalec storitev opravlja dejavnost, ki je predmet tega davka;
- zavarovalnem kritju ali drugih načinih osebnega ali kolektivnega zavarovanja v zvezi s poklicno odgovornostjo.
Če je razlika med poklicno kvalifikacijo ponudnika storitev in usposobljenostjo, ki se zahteva v Republiki Sloveniji, tako velika, da ogroža javno zdravje ali varnost, pristojni organ ponudniku omogoči, da s preizkusom poklicne usposobljenosti izkaže, da je pridobil manjkajoča znanja, spretnosti in kompetence.
Pristojni organ izda ponudniku storitev dovoljenje za začasno oziroma občasno opravljanje storitev v enem mesecu od prejema dokazila o uspešno opravljenem preizkusu poklicne usposobljenosti oziroma pridobljenih manjkajočih znanjih, spretnostih in kompetencah.
V primeru, da pristojni organ ne odloči v navedenih rokih, se z iztekom roka šteje, da je dovoljenje za začasno oziroma občasno opravljanje storitev izdano in ponudnik lahko začne opravljati storitve.
V določenih primerih se mora storitev prav tako prijaviti pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje.
Priloge
- Potrdilo o državljanstvu ponudnika storitev
- Potrdilo, da ponudnik storitev izpolnjuje pogoje za opravljanje storitev v skladu s predpisi države članice Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora in Švicarske konfederacije, kjer ima sedež in da mu izvajanje teh storitev ni prepovedano, niti z
- Dokazila o poklicnih kvalifikacijah
- V primerih, če poklic v državi sedeža ni reguliran, dokazila, da je ponudnik storitev opravljal tako storitev neprekinjeno ali skupno vsaj eno leto v obdobju predhodnih desetih let;
- Za poklice na področju varovanja in v zdravstvenem sektorju ter za poklice, povezane z vzgojo in izobraževanjem otrok, dokazilo o nekaznovanosti ter potrdilo o tem, da ponudniku storitev niti začasno niti dokončno niso odvzete pravice do opravljanja pokli
- Izjava ponudnika storitve o znanju jezika za poklice, ki vplivajo na varnost pacientov, če je znanje jezika potrebno za izvajanje poklica v Republiki Sloveniji;
- Potrdilo o naravi in trajanju dejavnosti, ki ga izda pristojni organ ali organ države pogodbenice sedeža, za poklice, ki se priznavajo na podlagi poklicnih izkušenj (obrt, trgovina in industrija) in za katere se pred prvim opravljanjem storitev zahteva pr
Stroški postopka
Postopek priznavanja poklicnih kvalifikacij je urejen v Zakonu o postopku priznavanja poklicnih kvalifikacij za opravljanje reguliranih poklicev.
Postopek se začne na zahtevo kandidata, ki vloži vlogo pri pristojnem organu za določen reguliran poklic, skupaj s prilogami in poravnano upravno takso v skladu z Zakonom o upravnih taksah, taksna tarifa številka 7.
Vrsta takse Višina 2. Za vlogo za priznavanje po splošnem sistemu in v postopkih priznavanja izobraževanja 35,00 EUR 5. Za odločbo za priznavanje po splošnem sistemu in v postopkih priznavanja izobraževanja 35,00 EUR Za samo plačilo in nakazilo upravne takse naj se kandidat obrne na pristojni organ, ki vodi postopke v RS.
-
Posameznik, ki poklicne naloge v Republiki Sloveniji opravlja čezmejno/začasno več kot eno leto, svojo prijavo/dovoljenje podaljša pred iztekom roka in v njej navede morebitno spremembo podatkov.
Kje in kako lahko oddate vlogo
Če pristojni organ ob podaljšanju prijave/dovoljenja na podlagi kriterijev iz zakona, ki ureja postopek priznavanja poklicnih kvalifikacij, ugotovi, da ima posameznikovo opravljanje reguliranega poklica naravo trajnega opravljanja reguliranega poklica, lahko zahteva trajen vpis.
Osebno
Stroški postopka
Brezplačno.
Seznam reguliranih poklicev, za katere je potrebno pridobiti dovoljenje opredeljeni v 7(4) direktive ES 2005/36/ES
- Zdravilec
- Zdravnik specialist - travmatologija
- Zdravnik specialist - transfuzijska medicina
- Zdravnik specialist - žilna kirurgija
- Zobozdravnik specialist - stomatološka protetika
- Zobozdravnik specialist - otroško in preventivno zobozdravstvo
- Zdravnik specialist - otroška nevrologija
- Zdravnik specialist - klinična fiziologija
- Zdravnik specialist - intenzivna medicina
- Zobozdravnik specialist - parodontologija
- Operater VNC (operater varnostno-nadzornega centra)
- Varnostnik nadzornik
- Varnostnik telesni stražar
- Pooblaščeni krajinski arhitekt
- Pooblaščeni inženir
- Drugo čiščenje stavb, industrijskih naprav in opreme
- Druga specializirana gradbena dela
- Drugo inštaliranje pri gradnjah
- Inštaliranje vodovodnih, plinskih in ogrevalnih napeljav in naprav
- Inštaliranje električnih napeljav in naprav
- Gradnja stanovanjskih in nestanovanjskih stavb
- Upravljalec batnih motorjev
- Upravljalec priprave vode
- Tehnični preglednik za vgrajene sisteme aktivne požarne zaščite
- Varnostnik čuvaj
- Pooblaščeni inženir varnostnih sistemov
- Detektiv
- Varnostni menedžer
- Varnostni tehnik
- Varnostnik
- Pooblaščeni Arhitekt
- Zobotehnik
- Ustni higienik
- Tehnik zdravstvene nege
- Farmacevtski tehnik
- Vodja službe za varnost in zdravje pri delu
- Odgovorni rudarski projektant
- Vodja tehničnih služb
- Tehnični vodja rudarskih del
- Pooblaščeni prostorski načrtovalec
- Fizioterapevt
- Klinični logoped
- Radiološki inženir
- Delovni terapevt
- Klinični psiholog
- Medicinski biokemik specialist
- Neodvisni strokovnjak za izdelavo energetskih izkaznic
- Neodvisni strokovnjak za preglede ogrevalnih sistemov
- Neodvisni strokovnjak za preglede klimatskih sistemov
-
Postopek za pridobitev in izdajo evropske poklicne izkaznice (ECP)
Evropska poklicna izkaznica je elektronsko potrdilo, ki dokazuje, da strokovnjak izpolnjuje vse pogoje, potrebne za začasno ali občasno opravljanje storitev v državah Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora ali Švicarske konfederacije ali za priznanje poklicnih kvalifikacij za trajno opravljanje reguliranega poklica v prej navedenih državah.
V primerjavi s standardnim postopkom priznavanja poklicnih kvalifikacij poteka lažje, hitreje ter bolj transparentno. Postopek pridobitve je omogočen na daljavo preko evropskega portala za izbrane poklice. Obravnavo prošnje je mogoče spremljati na spletu, vse naložene dokumente pa se da ponovno uporabiti pri pripravi nove prošnje za druge države Evropske unije.
Evropsko poklicno izkaznico lahko trenutno uporabljajo samo:
-
Kje in kako lahko oddate vlogo
Vlogo za pridobitev evropske poklicne izkaznice se odda preko elektronskega obrazca, ki je dostopen na spletnem portalu Evropske komisije. Ko so izpolnjeni vsi potrebni podatki, lahko strokovnjak pripravi prošnjo in naloži elektronsko skenirane kopije ustreznih dokumentov ter prošnjo po sistemu pošlje pristojnemu organu v Republiki Sloveniji. Pristojni organ obravnava vloge za izdajo izkaznice in v skladu z zahtevami strokovnjaka pošlje le to ustreznemu pristojnemu organu v državo gostiteljico.
Kdo?
Strokovnjak, ki želi trajno opravljati reguliran poklic v drugi državi članici in je poklicne kvalifikacije pridobil v Republiki Sloveniji ali je kvalificiran in izpolnjuje vse pogoje za opravljanje poklica v Republiki Sloveniji, lahko vloži vlogo za izdajo evropske poklicne izkaznice.
Elektronsko
E-postopki
Pridobitev evropske poklicne izkaznice za trajno opravljanje poklica v drugi državi pogodbenici gostiteljici
Osebno
Postopek odločanja in izdaja izkaznice
Ko oddate prošnjo za izdajo izkaznice za trajno opravljanje poklica v državi pogodbenici gostiteljici, pristojni organ v Republiki Sloveniji preveri priložena dokazila in pošlje vlogo v roku enega meseca po prejemu popolne vloge pristojnemu organu države pogodbenice gostiteljice.
Pristojni organ v državi pogodbenici gostiteljici obravnava vlogo in sprejeme odločitev glede izdaje evropske poklicne izkaznice najpozneje v dveh mesecih (za farmacevte in diplomirane medicinske sestre) oziroma najpozneje v treh mesecih (za fizioterapevte, gorske vodnike, nepremičninske posrednike).
Če pristojni organi v državi gostiteljici ugotovijo, da vaša izobrazba, usposobljenost in poklicne izkušnje ne ustrezajo pogojem te države, lahko zahtevajo, da opravite preskus poklicne usposobljenosti ali prilagoditveno obdobje.
Pristojni organ v državi gostiteljici lahko zahteva od pristojnega organa v Republiki Sloveniji, da pošlje dodatne informacije ali predloži overjene kopije dokazil. Če pristojni organ države pogodbenice gostiteljice ne prejme zahtevanih podatkov ali dokazil lahko zavrne izdajo izkaznice.
Na odločitve države članice izvora in države članice gostiteljice se lahko vloži pritožba v skladu z nacionalnim pravom zadevne države članice.
Vlagatelj za izdajo izkaznice ima zoper odločitve slovenskih pristojnih organov možnost upravnega spora.
Če pristojni organ v državi gostiteljici ne odloči o izdaji izkaznice v rokih iz ali ne organizira preizkusa poklicne usposobljenosti, je izkaznica izdana in se prek elektronskega sistema avtomatično pošlje vlagatelju za izdajo izkaznice.
Navodila
- Evropska poklicna izkaznica - Priročnik za uporabnike (pomoč pri pripravi in oddaji Evropske poklicne izkaznice)
- Simulator za preverjanje formalnosti v izbrani državi (dodatne informacije glede Evropske poklicne izkaznice, predvsem kako poteka postopek in kakšna je višina stroškov za pridobitev evropske poklicne izkaznice v drugih državah)
Stroški postopka
Pristojni organi v Republiki Sloveniji in državi gostiteljici vam lahko zaračunajo pristojbino za vsako novo prošnjo. Račun vam bo v tem primeru poslal vsak organ posebej.
Pri vlogi za trajno opravljanje reguliranega poklica in opravljanje storitev, ki lahko pomenijo tveganje za javno zdravje ali varnost morajo strokovnjaki plačati:
Vrsta vloge Višina stroška Za pripravo in posredovanje vloge za izdajo evropske poklicne izkaznice za trajno opravljanje poklica in začasno ali občasno opravljanje tveganih storitev 100,00 EUR Za izdajo evropske poklicne izkaznice za trajno opravljanje poklica in začasno ali občasno opravljanje tveganih storitev odvisno od države članice (simulator)
Plačilo se izvede s plačilnim nalogom UPN na račun pristojnega organa. -
Kje in kako lahko oddate vlogo
Vlogo za pridobitev evropske poklicne izkaznice odda preko elektronskega obrazca, ki je dostopen na spletnem portalu Evropske komisije. Za uporabo storitev portala Evropske komisije je potrebno ustvariti račun EU. Ko so izpolnjeni vsi potrebni podatki, lahko strokovnjak pripravi prošnjo in naloži elektronsko skenirane kopije ustreznih dokumentov ter prošnjo po sistemu pošlje pristojnemu organu države članice izvora. Pristojni organ države članice izvora obravnava vlogo za izdajo izkaznice in v skladu z zahtevami strokovnjaka, pošlje le to ustreznemu pristojnemu organu Republike Slovenije.
Kdo?
Strokovnjak, ki želi trajno opravljati reguliran poklic v Republiki Sloveniji in je poklicne kvalifikacije pridobil v drugi državi članici ali je tam kvalificiran in izpolnjuje vse pogoje za opravljanje poklica, lahko vloži vlogo za izdajo evropske poklicne izkaznice pri pristojnem organu v državi izvora.
Elektronsko
E-postopki
Pridobitev evropske poklicne izkaznice za trajno opravljanje poklica v Republiki Sloveniji
Osebno
Postopek odločanja in izdaja izkaznice
Ko oddate prošnjo za izdajo izkaznice za trajno opravljanje poklica v Republiki Sloveniji, pristojni organ v državi članici izvora preveri priložena dokazila in pošlje vlogo v roku enega meseca po prejemu popolne vloge pristojnemu organu Republike Slovenije.
Pristojni organ v Republiki Sloveniji obravnava vlogo in sprejeme odločitev glede izdaje evropske poklicne izkaznice najpozneje v dveh mesecih (za farmacevte in diplomirane medicinske sestre) oziroma najpozneje v treh mesecih (za fizioterapevte, gorske vodnike, nepremičninske posrednike).
Če pristojni organi v Republiki Sloveniji ugotovijo, da vaša izobrazba, usposobljenost in poklicne izkušnje ne ustrezajo pogojem te države, lahko zahtevajo, da opravite preskus poklicne usposobljenosti ali prilagoditveno obdobje.
Pristojni organ Republike Slovenije lahko zahteva od pristojnega organa države članice izvora, da pošlje dodatne informacije ali predloži overjene kopije dokazil. Če pristojni organ Republike Slovenije ne prejme zahtevanih podatkov ali dokazil lahko zavrne izdajo izkaznice.
Na odločitve države članice izvora in države članice gostiteljice se lahko vloži pritožba v skladu z nacionalnim pravom zadevne države članice.
Vlagatelj za izdajo izkaznice ima zoper odločitve slovenskih pristojnih organov o zavrnitvi izdaje izkaznice možnost pritožbe ali upravnega spora.
Če pristojni organ Republike Slovenije ne odloči o izdaji izkaznice v rokih iz ali ne organizira preizkusa poklicne usposobljenosti, je izkaznica izdana in se prek elektronskega sistema avtomatično pošlje vlagatelju za izdajo izkaznice.
Navodila
- Evropska poklicna izkaznica - Priročnik za uporabnike (pomoč pri pripravi in oddaji Evropske poklicne izkaznice)
- Simulator za preverjanje formalnosti v izbrani državi (dodatne informacije glede Evropske poklicne izkaznice, predvsem kako poteka postopek in kakšna je višina stroškov za pridobitev evropske poklicne izkaznice v drugih državah)
Stroški postopka
Pristojni organi v Republiki Sloveniji in državi izvora vam lahko zaračunajo pristojbino za vsako novo prošnjo. Račun vam bo v tem primeru poslal vsak organ posebej.
Pri vlogi za trajno opravljanje reguliranega poklica morajo strokovnjaki plačati:
Vrsta vloge Višina stroška Za pripravo in posredovanje vloge za izdajo evropske poklicne izkaznice za trajno opravljanje poklica in začasno ali občasno opravljanje tveganih storitev odvisno od države članice (simulator) Za izdajo evropske poklicne izkaznice za trajno opravljanje poklica 150 EUR
Plačilo se izvede s plačilnim nalogom UPN na račun pristojnega organa.
-
Kje in kako lahko oddate vlogo
Vlogo za pridobitev evropske poklicne izkaznice za začasno opravljanje poklica se lahko odda le preko elektronskega obrazca, ki je dostopen na spletnem portalu Evropske komisije. Za pridobitev evropske poklicne kartice je potrebno ustvariti račun EU in se prijaviti v avtentifikacijsko storitev Evropske komisije.
Dodatne informacije glede postopka za pridobitev evropske poklicne kartice najdete na spletni strani Tvoja Evropa Evropska unija.
Kdo?
Strokovnjak, ki je poklicne kvalifikacije pridobil v Republiki Sloveniji ali izpolnjuje vse pogoje za opravljanje reguliranega poklica v Republiki Sloveniji, lahko vloži vlogo za izdajo evropske poklicne izkaznice za začasno opravljanje poklica v drugi državi pogodbenici gostiteljici.
Elektronsko
E-postopki
Pridobitev evropske poklicne izkaznice za začasno opravljanje poklica v drugi državi pogodbenici gostiteljici
Osebno
Postopek odločanja in izdaja izkaznice
Izkaznico za opravljanje občasnih ali začasnih storitev v drugi državi pogodbenici gostiteljici izda pristojni organ v Republiki Sloveniji najpozneje v 15 delovnih dneh od prejema popolne vloge. Izkaznico pošlje vlagatelju za izdajo izkaznice in o tem obvesti pristojni organ države pogodbenice gostiteljice, kjer bo strokovnjak opravljal začasno in občasno storitve.
Izkaznica velja 18 mesecev od dneva izdaje, katero je možno podaljšati po preteku tega obdobja za nadaljnjih 18 mesecev. Imetnik izkaznice je dolžan sporočiti vsako spremembo okoliščin, ki vplivajo na njegovo pravico do opravljanja storitev.
Navodila
- Evropska poklicna izkaznica - Priročnik za uporabnike (pomoč pri pripravi in oddaji Evropske poklicne izkaznice)
- Simulator za preverjanje formalnosti v izbrani državi (dodatne informacije glede Evropske poklicne izkaznice, predvsem kako poteka postopek in kakšna je višina stroškov za pridobitev evropske poklicne izkaznice v drugih državah)
Priloge
- Potrdilo o državljanstvu ponudnika storitev
- potrdilo, da je imetnik zakonito ustanovljen v državi članici z namenom opravljanja zadevnih dejavnosti in da mu v trenutku izdaje potrdila ni prepovedano izvajanje, niti začasno, teh dejavnosti
- Dokazila o poklicnih kvalifikacijah
- v primerih, ko v Sloveniji ni reguliran poklic, kakršna koli dokazila, da je ponudnik storitev opravljal zadevno dejavnost vsaj eno leto v obdobju predhodnih desetih let
- za poklice na področju varovanja, v zdravstvenem sektorju in za poklice, povezane z izobraževanjem mladostnikov, vključno z vzgojo otrok in zgodnjim izobraževanjem, potrdilo o tem, da ponudniku niso niti začasno niti dokončno odvzete pravice do opravljanj
Stroški postopka
Stroški pridobitve poklicne izkaznice so sledeči:
Vrsta vloge Višina stroška Za izdajo evropske poklicne izkaznice v primeru začasnega ali občasnega opravljanja storitev 100,00 EUR -
Kje in kako lahko oddate vlogo
Vlogo za pridobitev evropske poklicne izkaznice za začasno opravljanje poklica v Republiki Sloveniji se lahko odda le preko elektronskega obrazca, ki je dostopen na spletnem portalu Evropske komisije. Za pridobitev evropske poklicne kartice je potrebno ustvariti račun EU in se prijaviti v avtentifikacijsko storitev Evropske komisije.
Dodatne informacije glede postopka za pridobitev evropske poklicne kartice najdete na spletni strani Tvoja Evropa Evropska unija.
Kdo?
Strokovnjak, ki je poklicne kvalifikacije pridobil v drugi državi članici ali izpolnjuje vse pogoje za opravljanje reguliranega poklica v drugi državi članici, lahko vloži vlogo za izdajo evropske poklicne izkaznice za začasno opravljanje poklica v Republiki Sloveniji.
Elektronsko
E-postopki
Pridobitev evropske poklicne izkaznice za začasno opravljanje poklica v Republiki Sloveniji
Osebno
Postopek odločanja in izdaja izkaznice
Izkaznico za opravljanje občasnih ali začasnih storitev v drugi državi pogodbenici gostiteljici izda pristojni organ v državi članici izvora/sedeža najpozneje v 15 delovnih dneh od prejema popolne vloge. Izkaznico pošlje vlagatelju za izdajo izkaznice in o tem obvesti pristojni organ Republike Slovenije, kjer bo strokovnjak opravljal začasno in občasno storitve.
Izkaznica velja 18 mesecev od dneva izdaje, katero je možno podaljšati po preteku tega obdobja za nadaljnjih 18 mesecev. Imetnik izkaznice je dolžan sporočiti vsako spremembo okoliščin, ki vplivajo na njegovo pravico do opravljanja storitev.
Navodila
- Evropska poklicna izkaznica - Priročnik za uporabnike (pomoč pri pripravi in oddaji Evropske poklicne izkaznice)
- Simulator za preverjanje formalnosti v izbrani državi (dodatne informacije glede Evropske poklicne izkaznice, predvsem kako poteka postopek in kakšna je višina stroškov za pridobitev evropske poklicne izkaznice v drugih državah)
Priloge
- Potrdilo o državljanstvu ponudnika storitev
- potrdilo, da je imetnik zakonito ustanovljen v državi članici z namenom opravljanja zadevnih dejavnosti in da mu v trenutku izdaje potrdila ni prepovedano izvajanje, niti začasno, teh dejavnosti
- Dokazila o poklicnih kvalifikacijah
- v primerih, ko v Sloveniji ni reguliran poklic, kakršna koli dokazila, da je ponudnik storitev opravljal zadevno dejavnost vsaj eno leto v obdobju predhodnih desetih let
- za poklice na področju varovanja, v zdravstvenem sektorju in za poklice, povezane z izobraževanjem mladostnikov, vključno z vzgojo otrok in zgodnjim izobraževanjem, potrdilo o tem, da ponudniku niso niti začasno niti dokončno odvzete pravice do opravljanj
Stroški postopka
Stroški pridobitve poklicne izkaznice so odvisni od države članice izvora/sedeža.
Nacionalna kontaktna točka
Ministrstvo pristojno za delo je v Republiki Sloveniji imenovano za nacionalno kontaktno točko za priznavanje poklicnih kvalifikacij.
Na tej točki lahko pridobite vse potrebne informacije glede reguliranih poklicev, postopkov priznavanja in pristojnih organov. Več o nalogah in kontaktnih podatkih je objavljeno na strani gov.si.