Skoči do osrednje vsebine Republika Slovenija SPOT
Državni portal za poslovne subjekte

Informative Notice

Določene vsebine se še dopolnjujejo. Hvala za razumevanje.

Izkaznica turističnega vodnika

Poklic turističnega vodnika lahko opravljajo osebe z opravljenim preizkusom znanja po programu strokovne izobrazbe in usposobljenosti z dne 3. 2. 1999, ki ga je sprejela Gospodarska zbornica Slovenije ali osebe iz države pogodbenice, katerim je bila priznana poklicna kvalifikacija za opravljanje poklica turističnega vodnika (izdana pozitivna odločba).

Dokazilo opravljenega preizkusa je izkaznica turističnega vodnika, ki jo izda izvajalec preizkusov znanja, in vsebuje naziv izdajatelja, osebno ime turističnega vodnika, njegovo fotografijo, zaporedno številko izdane izkaznice iz registra turističnih vodnikov in nalepko z izpisano letnico tekočega leta.

Pogoji in dokazila

Navedeni pogoji veljajo za poklic Turistični vodnik

  • Preizkus znanja za opravljanje dejavnosti turističnega vodenja se opravlja po programu strokovne izobrazbe in usposobljenosti z dne 3. 2. 1999, ki ga je sprejela Gospodarska zbornica Slovenije.

    Preizkus znanja je sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela izpita.

    Na teoretičnem delu izpita kandidati ustno odgovarjajo na šest teoretičnih vprašanj iz različnih tematskih sklopov (ti so: turistična geografija s kartografijo, zgodovina, etnologija, psihološki vidiki skupinskih vodenj, umetnostna zgodovina z arheologijo ter osnove poslovanja v turizmu in organizacija in izvedba turističnih potovanj).

    Na praktičnem delu izpita se kandidati odpravijo na enodnevni izlet po Sloveniji in konkretno vodijo bodisi v avtobusu pred mikrofonom ali na peš ogledu starih mestnih jeder na enem delu poti. Program izleta dobijo kandidati vsaj en teden pred odhodom, da bi se nanj lahko prijavili in pripravili (pod pogojem, da jim ponujeni termin ustreza, drugače počakajo na naslednji termin oziroma na naslednjo skupino kandidatov).

    Vloga za pristop na izpit se vloži pri Turistično gostinski zbornici Slovenije (TGZS), Dimičeva 13, 1000 Ljubljana na predpisanem obrazcu s pripisom: »Za izpit turističnega vodnika«.

    K izpolnjeni in podpisani vlogi za pristop na izpit mora kandidat priložiti tudi dokazilo o izvedenem plačilu stroška izpita. Strošek izpita je 208 €.

    Po uspešno opravljenem izpitu se turističnega vodnika vpiše v register turističnih vodnikov. Turistični vodnik od TGZS prejme:

    • potrdilo o vpisu v register turističnih vodnikov,
    • potrdilo o opravljenem izpitu,
    • plastično izkaznico z barvno fotografijo. 

    V Register turističnih vodnikov, ki ga vodi Turistično gostinska zbornica Slovenije (TGZS), se vpisujejo posamezniki, ki so opravili izpit za turističnega vodnika ter osebe iz države pogodbenice, katerim je bila izdana odločba o priznanju poklicne kvalifikacije. 

    Za namen obveščanja javnosti o usposobljenih turističnih vodnikih ministrstvo, pristojno za turizem, upravlja register turističnih vodnikov, ki vsebuje naslednje podatke:

    • osebno ime in naslov stalnega prebivališča vodnika, pri čemer je pri naslovu javen le podatek o kraju stalnega prebivališča,
    • število dni vodenja v preteklem koledarskem letu,
    • imena države vodenja v preteklem koledarskem letu (do deset držav),
    • podatke o strokovnem znanju in usposobljenosti,
    • s pisnim soglasjem turističnega vodnika lahko tudi njegove kontaktne podatke (e-naslov, številka telefona).

    Register je javen in dostopen prek spletne strani Turistično gostinske zbornice Slovenije.

    V primeru ugotovljenih strokovnih napak ali nevestnosti pri opravljanju poklica lahko minister, pristojen za turizem z odločbo izreče opomin ali odloči, da se turistični vodnik izbriše iz registra. Prav tako se iz registra izbriše turističnega vodnika, ki več kot pet let ne izvaja dejavnosti.

    Za namen obveščanja javnosti o usposobljenih turističnih vodnikih turističnega območja v skladu z dogovorom med občinami na tem turističnem območju ena izmed njih upravlja register turističnih vodnikov turističnega območja, ki vsebuje naslednje podatke:

    • osebno ime in naslov stalnega prebivališča turističnega vodnika,
    • število dni vodenja na turističnem območju v preteklem koledarskem letu,
    • podatke o strokovnem znanju in usposobljenosti,
    • s pisnim soglasjem turističnega vodnika lahko tudi njegove kontaktne podatke (e-naslov, številka telefona).

    Register je javen in dostopen prek spletnih strani občine, ki vodi register.

    Dokazila

    • dokazilo o izvedenem plačilu stroška izpita

    Pravne podlage

Termin obnove

Turistični vodniki morajo enkrat letno, najkasneje do 31. januarja tekočega leta, za preteklo leto podaljšati letno registracijo. Strošek letne registracije je 11 €.

Izkaznica turističnega vodnika vsebuje tudi nalepko z izpisano letnico tekočega leta, s katero se izkaže veljavnost izkaznice za tekoče leto.

Za urejanje tega postopka pošljite izpolnjen (in podpisan) obrazec ter dokazilo o izvedenem plačilu stroškov za letno registracijo na TGZS.

Priloge in dokazila:

  • podatki o številu dni vodenja, relacijah vodenja in o državah vodenja za preteklo leto,
  • dokazilo o plačilu stroškov za letno registracijo.

Seznam poklicev