Informative Notice
Določene vsebine se še dopolnjujejo. Hvala za razumevanje.
Odločba o akreditaciji študijskega programa
Za pridobitev odločbe o akreditaciji študijskega programa mora visokošolski zavod vložiti vlogo pri pristojnem organu.
Po prejemu popolne vloge svet Nacionalne agencije Republike Slovenije za kakovost v visokem šolstvu (v nadaljevanju: agencija) imenuje skupino strokovnjakov.
V primeru prve akreditacije študijskega programa skupina strokovnjakov opravi ogled prostorov, v katerih bo visokošolski zavod izvajal študijski program, če je to potrebno zaradi popolne ugotovitve dejanskega stanja.
Svet agencije odloči o prvi akreditaciji študijskega programa na podlagi poročila skupine strokovnjakov najkasneje v treh mesecih po preteku roka za posredovanje pripomb na poročilo skupine strokovnjakov.
Poročilo o izpolnjevanju meril za prvo akreditacijo študijskega programa se pošlje svetu agencije in predlagatelju v morebitne pripombe. Predlagatelj lahko posreduje pripombe v enem mesecu od prejema poročila.
Svet agencije lahko v postopku prve akreditacije:
- podeli akreditacijo visokošolskega zavoda ali študijskega programa za obdobje sedmih let;
- zavrne vlogo za akreditacijo visokošolskega zavoda ali študijskega programa.
V primeru zavrnitve vloge za akreditacijo študijskega programa lahko visokošolski zavod ponovno vloži vlogo za prvo akreditacijo tega študijskega programa po preteku enega leta od vročitve odločitve sveta agencije.
Študijski programi za izobraževanje učiteljev morajo poleg ostalih pogojev izpolnjevati tudi pogoje, predpisane v Merilih za akreditacijo študijskih programov za izobraževanje učiteljev.
Pogoji in dokazila
Navedeni pogoji veljajo za dejavnost Visokošolsko izobraževanje
-
Sestava in vsebina študijskih programov morata biti skladni s predpisanimi pogoji v Merilih za akreditacijo in zunanjo evalvacijo visokošolskih zavodov in študijskih programov.
Pravne podlage
-
Pri prvi akreditaciji študijskih programov se upoštevajo še področja presoje, ki so določena za prvo akreditacijo visokošolskega zavoda in našteta v prvem odstavku 7. člena Meril za akreditacijo in zunanjo evalvacijo visokošolskih zavodov in študijskih programov.
Razlika je v tem, da se študijski programi na nekaterih področjih presojajo zgolj po posameznih merilih, in sicer:
- vpetost v okolje (8. člen);
- delovanje visokošolskega zavoda (9. člen: 5. - 9. točka);
- kadri (10. člen: 1. in 2. točka);
- študenti (11. člen: 1. in 2. točka);
- materialni pogoji (12. člen: 1., 2., 5. in 6. točka);
- zagotavljanje kakovosti, inovativnosti in razvojne naravnanosti (13. člen).
Merila iz prejšnjega odstavka mora izpolnjevati visokošolski zavod in ne ustanovitelj, kot je to ob prvi akreditaciji zavoda.
Skupni študijski programi so študijski programi za pridobitev izobrazbe, ki jih visokošolski zavod sprejme in izvaja skupaj z enim ali več visokošolskimi zavodi iz Republike Slovenije ali tujine.
Za akreditacijo skupnega študijskega programa se smiselno uporabljajo merila za prvo akreditacijo študijskega programa.
Pravne podlage
-
Za presojo skupnih študijskih programov se uporabijo dodatna merila:
- Tuji visokošolski zavod, ki bo sodeloval pri izvajanju skupnega študijskega programa, je v državi, v kateri deluje, akreditiran oziroma ustrezno priznan in je v svoji državi začel tudi postopek za akreditacijo skupnega študijskega programa oziroma njegovo priznanje.
- Sodelovanje visokošolskih zavodov pri izvajanju skupnega študijskega programa je opredeljeno v skladu z Merili za akreditacijo in zunanjo evalvacijo visokošolskih zavodov in študijskih programov, še zlasti v zvezi s temeljnimi cilji programa, vpisom študentov, potekom študija, učnimi jeziki, učnimi izidi in končanjem izobraževanja ter samoevalvacijo.
- Deleži študijskega programa, ki jih izvajajo visokošolski zavodi iz Republike Slovenije, so ustrezni in utemeljeni po vsebini in izvedbi.
Izvedbo skupnega študijskega programa opredelijo visokošolski zavodi v posebnem sporazumu.
Pravne podlage
Postopki
-
Odločba o akreditaciji študijskega programa
Osebno
Priloge
- Sklep senata univerze oziroma samostojnega visokošolskega zavoda k predlaganemu študijskemu programu
- Učni načrti
- Najmanj trije tuji priznani oziroma akreditirani študijski programi iz različnih držav; če gre za regulirane poklice, primerjava z določbami iz ustrezne direktive Evropske unije oziroma dokazilo o skladnosti
- Dokazila o visokošolskih učiteljih, znanstvenih delavcih in visokošolskih sodelavcih
- Podatki o skupni najvišji dopustni neposredni in dodatni tedenski pedagoški obveznosti
- Načrt o mednarodnem sodelovanju (na področju, s katerega je študijski program); dokazila o vzpostavljenih razmerah za znanstveno, raziskovalno, umetniško oziroma strokovno delo
- Dokazila o prostorih in opremi ter načrt za izvedbo študijskega programa
- Dogovori ali pogodbe s podjetji oziroma drugimi organizacijami ter mentorji v njih o praktičnem izobraževanju predvidenega števila vpisanih študentov
- Poslovnik kakovosti
- Samoevalvacijsko poročilo zavoda, če že izvaja druge akreditirane študijske programe
Pravno varstvo
Oblika pravnega varstva: Pritožba
Pristojni organ: Nacionalna agencija Republike Slovenije za kakovost v visokem šolstvu
Termin obnove
Termin obnove: Sedem let