Informative Notice
Določene vsebine se še dopolnjujejo. Hvala za razumevanje.
Odločba o akreditaciji visokošolskega zavoda
Pred sprejemom akta o ustanovitvi si mora ustanovitelj pri Nacionalni agenciji Republike Slovenije za kakovost v visokem šolstvu pridobiti odločbo o akreditaciji visokošolskega zavoda.
Pristojni organ za preverjanje izpolnjevanja pogojev za pridobitev akreditacije in izdajo ustrezne odločbe je Nacionalna agencija Republike Slovenije za kakovost v visokem šolstvu.
Visokošolski zavodi se pri prvi akreditaciji presojajo po področjih:
- delovanje visokošolskega zavoda,
- kadri,
- materialne razmere.
Za pridobitev odločbe o akreditaciji visokošolskega zavoda mora ustanovitelj vložiti vlogo pri pristojnem organu.
Po prejemu popolne vloge svet Nacionalne agencije Republike Slovenije za kakovost v visokem šolstvu (v nadaljevanju: agencija) imenuje skupino strokovnjakov.
Skupina strokovnjakov pripravi skupno poročilo o izpolnjevanju meril za prvo akreditacijo visokošolskega zavoda najkasneje v treh mesecih od imenovanja skupine strokovnjakov.
Poročilo o izpolnjevanju meril za prvo akreditacijo visokošolskega zavoda se pošlje neposredno svetu agencije. Agencija pošlje akreditacijsko poročilo vlagatelju, ki lahko da nanj svoje pripombe v enem mesecu od njegovega prejema. Končno akreditacijsko poročilo in pripombe vlagatelja se predložijo svetu agencije v enem mesecu od priprave končnega akreditacijskega poročila.
Svet agencije odloči o prvi akreditaciji visokošolskega zavoda na podlagi končnega akreditacijskega poročila skupine strokovnjakov ter dokazil in dokumentacije v postopku najkasneje v treh mesecih od njihovega prejema.
Svet agencije lahko v postopku prve akreditacije:
- podeli akreditacijo visokošolskega zavoda za obdobje petih let;
- zavrne vlogo za akreditacijo visokošolskega zavoda.
V primeru zavrnitve vloge za akreditacijo visokošolskega zavoda lahko predlagatelj ponovno vloži vlogo za prvo akreditacijo tega visokošolskega zavoda po preteku dveh let od dokončnosti odločbe o akreditaciji.
Pogoji in dokazila
Navedeni pogoji veljajo za dejavnost Visokošolsko izobraževanje
-
Ustanovitelj ima formalno sprejeto poslanstvo, vizijo in strategijo s strateškim načrtom z jasnimi in preverljivimi organizacijskimi in izvedbenimi cilji, ki omogočajo načrtovano visokošolsko dejavnost.
Zagotovljeni in načrtovani so finančni viri, ki omogočajo kakovosten razvoj visokošolske dejavnosti.
Notranja organiziranost visokošolskega zavoda je zasnovana tako, da zagotavlja sodelovanje zaposlenih, študentov in drugih deležnikov pri opravljanju in izvajanju dejavnosti visokošolskega zavoda.
Praktično izobraževanje študentov v delovnem okolju, če je predvideno s študijskim programom, je dobro načrtovano. Zagotovljeni so zadostni viri za njegovo izvedbo.
Notranji sistem kakovosti je zasnovan na način, da bo zagotovljen sklenjen krog kakovost na vseh področjih delovanja visokošolskega zavoda.
Pravne podlage
-
Zagotovljeni so visokošolski učitelji za vsa študijska področja oziroma za vse obvezne in notranje izbirne predmete, določene v predlogih študijskih programov.
Znanstveno, strokovno, raziskovalno oziroma umetniško delo nosilcev in izvajalcev študijskih programov je ustrezno na področjih in disciplinah, za katere se zavod ustanavlja in s katerih so predlogi študijskih programov.
Pravne podlage
-
Visokošolski učitelji so nosilci izobraževalnega, umetniškega in raziskovalnega programa. Pri svojem delu sledijo in prispevajo k razvoju znanosti, umetnosti in stroke na področju, za katerega so izvoljeni, samostojno razvijajo določeno področje znanosti, umetnosti oziroma stroke in skrbijo za prenos tega znanja.
Nazivi visokošolskih učiteljev so:
- redni profesor,
- izredni profesor,
- docent,
- lektor (za izvajanje jezikovnega pouka);
za izvajanje visokošolskih strokovnih programov tudi:
- višji predavatelj,
- predavatelj.
Visokošolski učitelji z izjemo rednih profesorjev, so izvoljeni v naziv za obdobje petih let.
Redni profesorji so izvoljeni v trajni naziv.
Kandidati so lahko izvoljeni v nazive za področja, ki jih opredeli visokošolski zavod.
Kandidat je lahko izvoljen v naziv za eno ali več področij.
Kandidat je lahko izvoljen v naziv, če ima ustrezno izobrazbo in preverjene pedagoške sposobnosti ter izpolnjuje ostale pogoje, določene v Minimalnih standardih za izvolitev v nazive visokošolskih učiteljev, znanstvenih delavcev in visokošolskih sodelavcev na visokošolskih zavodih.
-
Znanstveni delavci izvajajo znanstvenoraziskovalni program.
Nazivi znanstvenih delavcev so:
- znanstveni svetnik,
- višji znanstveni sodelavec,
- znanstveni sodelavec.
Znanstveni delavci z izjemo znanstvenih svetnikov so izvoljeni v naziv za obdobje petih let.
Znanstveni svetniki so izvoljeni v trajni naziv.
Kandidati so lahko izvoljeni v nazive za področja, ki jih opredeli visokošolski zavod.
Kandidat je lahko izvoljen v naziv za eno ali več področij.
Kandidat je lahko izvoljen v naziv, če ima ustrezno izobrazbo ter izpolnjuje ostale pogoje, določene v Minimalnih standardih za izvolitev v nazive visokošolskih učiteljev, znanstvenih delavcev in visokošolskih sodelavcev na visokošolskih zavodih.
-
Visokošolski sodelavci sodelujejo pri izvajanju izobraževalnega, znanstvenoraziskovalnega in umetniškega dela.
Nazivi visokošolskih sodelavcev so:
- asistent,
- bibliotekar,
- strokovni svetnik,
- višji strokovni sodelavec,
- strokovni sodelavec,
- učitelj veščin.
Asistenti so izvoljeni v naziv za obdobje treh let. V ostale nazive so visokošolski sodelavci izvoljeni za dobo, ki je določena v statutu visokošolskega zavoda.
Kandidati so lahko izvoljeni v nazive za področja, ki jih opredeli visokošolski zavod.
Kandidat je lahko izvoljen v naziv za eno ali več področij.
-
Ustanovitelj zagotavlja ustrezne prostore za izvajanje visokošolske dejavnosti in ustrezno tehnično-tehnološko in drugo opremo za izvajanje visokošolske dejavnosti.
Zagotovljene so ustrezne prilagoditve študentom z različnimi oblikami invalidnosti.
Zagotovljene so storitve knjižnice visokošolskega zavoda.
Pravne podlage
Postopki
-
Odločba o akreditaciji visokošolskega zavoda
Vloga za pridobitev akreditacije in izdajo ustrezne odločbe se odda elektronsko preko aplikacije eNakvis.Dodati je treba spodaj naveden priloge.
Merila Nakvis vsebujejo tudi posebna dodatna določila za akreditacijo univerze.
Elektronsko
E-postopki
Odločba o akreditaciji visokošolskega zavoda
Priloge
- Odločitev ustanovitelja, če gre za ustanavljanje javnega visokošolskega zavoda
- Formalno sprejete poslanstvo, vizijo in strategijo ustanovitelja s strateškim načrtom
- Predlog(e) študijskega(ih) programa(ov) z osnutkom predmetnika in učnih načrtov, ki ga (jih) bo visokošolski zavod izvajal, ter raziskavo ali analizo potreb po znanju in ciljev družbe na področjih in disciplinah tega(h) predloga(ov)
- Finančna projekcija ustanovitelja
- Osnutek akta o ustanovitvi in osnutek statuta visokošolskega zavoda ter osnutek poslovnika kakovosti ali ustreznega dokumenta
- Dogovori s podjetji o praktičnem izobraževanju študentov (v primeru študijskega program po katerem je predvideno praktično izobraževanje študentov)
- Veljavne odločbe o izvolitvah v naziv visokošolskega učitelja za vse nosilce in izvajalce predmetov v predlogih študijskih programov ter njihove izjave o sodelovanju in soglasja delodajalcev, pri katerih so zaposleni
- Kadrovski načrt
- Osnutek meril za izvolitve v nazive
- Poročilo ustanovitelja o znanstvenem, strokovnem, raziskovalnem oziroma umetniškem delu nosilcev in izvajalcev študijskih programov v zadnjih petih letih
- Program ustanovitelja o znanstvenem, strokovnem, raziskovalnem oziroma umetniškem delu visokošolskega zavoda za naslednje akreditacijsko obdobje
- Dokazila o prostorih in opremi: ustrezno dokazilo o lastništvu oziroma najemu prostorov in opreme (najemne pogodbe, uporabna dovoljenja, izjave o varnosti, popis opreme)
- Načrt za izvedbo študijskega programa, kadar so prostori na različnih lokacijah
- Načrt razvoja knjižnične dejavnosti, dokazila o usposobljenosti knjižničnih delavcev in izjave o njihovem sodelovanju
Pravno varstvo
Oblika pravnega varstva: Pritožba
Pristojni organ: Nacionalna agencija Republike Slovenije za kakovost v visokem šolstvu
Termin obnove
Prva akreditacija univerze:
Izpolniti je treba elektronski obrazec »Podaljšanje akreditacije visokošolskega zavoda« in priložiti:
- priloge iz 1., 2., 4., 5., 7. in 10. točke, določene za prvo akreditacijo visokošolskega zavoda (točka III.2.1.1), ter
- priloge iz 6., 7., 8., 9., 10. in 11. točke, določene za podaljšanje akreditacije visokošolskega zavoda (tudi priloge iz te alineje priloži ustanovitelj).
Termin obnove: Pet let