Skoči do osrednje vsebine Republika Slovenija SPOT
Državni portal za poslovne subjekte

Priznavanje poklicne kvalifikacije po splošnem sistemu priznavanja za vodjo tehničnih služb

Državljani članic Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora in Švicarske konfederacije ali države, s katero je sklenjen ustrezen mednarodni sporazum, lahko v Republiki Sloveniji opravljajo poklic pod enakimi pogoji kot slovenski državljani. Z odločbo o priznavanju poklicne kvalifikacije posameznik pridobi dovoljenje za opravljanje reguliranega poklica v Republiki Sloveniji.

Če pristojni organ ugotovi znatne razlike med posameznikovim usposabljanjem in nacionalnim usposabljanjem ga pozove, da opravi preizkus usposobljenosti ali ukrep prilagoditvenega obdobja.

  • Pri izbiri ukrepa preizkusa poklicne usposobljenosti mora kandidat ministrstvu pristojnem za rudarstvo predložiti ime mentorja in mentorjevo podpisano izjavo, ministrstvo pristojno za rudarstvo pa  določi manjkajoče vsebine, ki jih mora kandidat opraviti na strokovnem izpitu.
  • Pri izbiri ukrepa prilagoditvenega obdobja mora kandidat ministrstvu, pristojnem za rudarstvo,  predložiti ime mentorja in mentorjevo podpisano izjavo, da bo med prilagoditvenim obdobjem pod njegovim mentorstvom.

Poleg ustrezne poklicne kvalifikacije v matični državi, izobrazbi in praktičnih izkušnjah mora posameznik, ki želi pridobiti poklicno kvalifikacijo v Republiki Sloveniji dokazati, da nima prepovedi opravljanja poklica, ter imeti urejeno zavarovanje odgovornosti za škodo. Postopek in dokazila za priznavanje poklicnih kvalifikacij po splošnem sistemu so za kvalifikacije pridobljene v tretjih državah drugačni od kvalifikacij pridobljenih v EU, EGP in Švici. Zato mora vlagatelj k vlogi priložiti dokazilo o državljanstvu.

Posameznik ima pravico opravljati regulirani poklic z dnem dokončnosti odločbe o priznavanju poklicne kvalifikacije.

V 8 dneh po dokončnosti odločbe ministrstvo posameznika vpiše v imenik pooblaščenih pooblaščenih oseb v rudarstvu.  Z vpisom v imenik ima posameznik  pravico opravljati regulirano rudarsko storitev.

Če poklic v državi sedeža ni reguliran, mora ponudnik storitev v tej državi opravljati storitve, ki jih želi opravljati v Republiki Sloveniji, neprekinjeno ali skupno vsaj eno leto v obdobju zadnjih 10 let, preden začne te storitve opravljati v Republiki Sloveniji.

Pogoji in dokazila

Navedeni pogoji veljajo za poklic Vodja tehničnih služb

  • Posameznik mora v matični državi izpolnjevati vse predpisane pogoje za opravljanje reguliranega poklica.

    Če poklic v matični državi ni reguliran, mora posameznik  v eni ali več državah članicah opravljati storitve, ki jih želi opravljati v Republiki Sloveniji, neprekinjeno ali skupno vsaj eno leto v obdobju zadnjih desetih let, preden začne te storitve opravljati v Republiki Sloveniji.

    Dokazila

    • Potrdilo pristojnih organov države članice Evropske unije o izpolnjevanju pogojev za opravljanje poklica (npr. potrdilo o opravljenem strokovnem izpitu, potem leta ustrezne prakse), 
    • dokazilo o drugih kvalifikacijah in poklicnih izkušnjah (v primeru, če poklic v matični državi ni reguliran).

    Dokumenti morajo biti prevedeni v slovenski jezik. 

    Pristojni organ lahko pozove vlagatelja, da priskrbi dodatne informacije glede usposabljanja, če je to potrebno za ugotovitev možnih vsebinskih razlik glede na nacionalne zahteve. Če vlagatelj teh informacij ne more zagotoviti, jih pristojni organ pridobi od ustreznega pristojnega organa v državi pogodbenici izvora.

    Pravne podlage

  • Posameznik mora za opravljanje strokovnega izpita za vodjo tehničnih služb imeti:

    • univerzitetno izobrazbo tiste smeri, ki ustreza vrsti tehnične službe, dvema letoma delovnih izkušenj s področja del, ki jih izvaja posamezna tehnična služba, in opravljenim strokovnim izpitom za vodjo te tehnične službe,
    • visoko strokovno izobrazbo tiste smeri, ki ustreza vrsti tehnične službe, tremi leti delovnih izkušenj s področja del, ki jih izvaja posamezna tehnična služba, in opravljenim strokovnim izpitom za vodjo te tehnične službe ali
    • višjo strokovno izobrazbo tiste smeri, ki ustreza vrsti tehnične službe, štirimi leti delovnih izkušenj s področja del, ki jih izvaja posamezna tehnična služba, in opravljenim strokovnim izpitom za vodjo te tehnične službe.

    Vodja tehnične službe pri površinskih rudarskih delih je lahko poleg osebe, ki izpolnjuje pogoje iz prejšnjega odstavka, tudi oseba s srednjo strokovno izobrazbo tiste smeri, ki ustreza vrsti tehnične službe, desetimi leti delovnih izkušenj s področja del, ki jih izvaja posamezna tehnična služba, in opravljenim strokovnim izpitom za vodjo te tehnične službe.

    Dokazila

    Za izobrazbo, pridobljeno v Sloveniji: 

    • Diploma oziroma spričevalo - v izvirniku, v overjeni kopiji ali neoverjeni kopiji z vpogledom v izvirnik.

    Za izobrazbo, pridobljeno v drugih državah EU:

    • Diploma, spričevalo, druga dokazila o formalni izobrazbi pridobljeni v EU - v overjeni kopiji v slovenskem prevodu.

    Pravne podlage

    Pristojni organ lahko pozove vlagatelja, da priskrbi dodatne informacije glede usposabljanja, če je to potrebno za ugotovitev možnih vsebinskih razlik glede na nacionalne zahteve. Če vlagatelj teh informacij ne more zagotoviti, jih pristojni organ pridobi od ustreznega pristojnega organa v državi pogodbenici izvora.

  • Kandidat se z delom pod mentorstvom seznani z vsemi opravili, ki so potrebna za samostojno delo.

    Praktične izkušnje morajo biti pridobljene v trajanju najmanj treh let, po pridobitvi izobrazbe.

    Praktične izkušnje se pridobivajo pod mentorstvom. Mentor mora izpolnjevati pogoje za opravljanje regulirane rudarske storitve, za katerega se kandidat usposablja – tehnični vodja rudarskih del. Praktične izkušnje so ustrezne, če kandidatu za tehničnega vodjo rudarskih del zagotovijo strokovna znanja, ki so potrebna za izvajanje nalog s strokovnega področja, za katerega se pridobiva poklicni naziv.

    Mentor mora biti vpisan v imenik pooblaščenih oseb v rudarstvu in mora izpolnjevati pogoje za opravljanje regulirane rudarske storitve, za katerega se kandidat usposablja, to pa je tudi pogoj za izdajo začasne odločbe po Zakonu o priznavanju poklicnih kvalifikacij. Mentor spremlja, usmerja in nadzira delo kandidata za tehničnega vodjo rudarskih del in ga vsestransko usposablja za samostojno opravljanje poklicnih nalog na strokovnem področju, za katerega kandidat za tehničnega vodjo rudarskih del pridobiva praktične izkušnje in za pristop k strokovnemu izpitu.

    V času pridobivanja praktičnih izkušenj po določbah tega člena kandidat za tehničnega vodjo rudarskih del ne sme samostojno in v svojem imenu opravljati poklica tehnični vodja rudarskih del.

    Dokazila

    • pisna potrditev mentorja, da je kandidat za tehničnega vodjo rudarskih del pridobil zahtevane praktične izkušnje in
    • opis vrste pridobljenih izkušenj

    Izkušnje pridobljene v EU

    • opravljen strokovni izpit.

    Pravne podlage

    Pristojni organ lahko pozove vlagatelja, da priskrbi dodatne informacije glede usposabljanja, če je to potrebno za ugotovitev možnih vsebinskih razlik glede na nacionalne zahteve. Če vlagatelj teh informacij ne more zagotoviti, jih pristojni organ pridobi od ustreznega pristojnega organa v državi pogodbenici izvora.

  • Zavarovanje pred odgovornostjo za škodo, ki bi utegnila nastati investitorju ali tretji osebi v zvezi z vodenjem tehničnih služb je lahko sklenjeno kot:

    • splošno zavarovanje, ki se letno obnavlja, ali
    • kot zavarovanje posameznega posla, ki sodi v okvir dejavnosti gospodarskega subjekta.

    Z zavarovanjem mora biti krita odgovornost zaradi malomarnega ravnanja, ki ima za posledico nastanek škode ali stvarne napake, med katero se poleg neposredne materialne škode (poškodovanje in uničenje) štejejo tudi stroški, ki so neposredno potrebni za odpravo oziroma preprečitev nastanka škode, brez nastanka neposredne škode.

    Zavarovanje odgovornosti mora vključevati kritje škode za ravnanja, izvedena v času trajanja zavarovanja, ali za ravnanje, za katero je obvestilo o škodnem primeru vloženo v času trajanja zavarovanja.

    Višina zavarovalne vsote za vse zavarovalne primere v posameznem letu ali za posamezen posel, če je sklenjeno zavarovanje za posamezni posel, ne sme biti nižja od:

    • za izvajalca rudarskih del pri površinskem izkoriščanju nižja od 100.000 eurov, za izvajalca rudarskih del pri podzemnem izkoriščanju pa nižja od 300.000 eurov,
    • za rudarskega projektanta in rudarskega revidenta pri površinskem izkoriščanju nižja od 50.000 eurov, za rudarskega projektanta in rudarskega revidenta pri podzemnem izkoriščanju pa nižja od 100.000 eurov
    • za geološkega projektanta pri površinskem izkoriščanju nižja od 20.000 eurov, za geološkega projektanta pri podzemnem izkoriščanju pa nižja od 40.000 eurov.

    V zavarovalno vsoto mora biti vključeno tudi zavarovanje odgovornosti oseb, ki s pogodbo o zaposlitvi, pogodbo o delu ali na kakšen drug zakonit način opravljajo delo za izvajalca rudarskih del.

    Zavarovalna polica mora poimensko vsebovati:

    • imena pooblaščenih izvajalcev rudarskih del, ki jih zavarovanje krije ali
    • splošno  klavzulo, da zavarovanje odgovornosti krije vse izvajalce rudarski del v gospodarskem subjektu

    Dokazila

    Za sklenjeno zavarovanje odgovornosti za škodo se šteje dokazilo o zavarovanju odgovornosti, sklenjeno v Republiki Sloveniji ali v državi pogodbenici pod pogojem, da to zavarovanje krije škodo, povzročeno v Republiki Sloveniji.

    Pristojni organ kot zadostno dokazilo upošteva potrdilo, ki ga v ta namen izda banka oziroma zavarovalnica države pogodbenice izvora. Če upravičeno dvomi v veljavnost starejših dokazil, lahko pristojni organ zahteva, da niso starejša od treh mesecev.

    Pravne podlage

  • V imenik pooblaščenih oseb v rudarstvu se vpiše posameznik, ki

    • mu ni s pravnomočno sodno odločbo izrečen varnostni ukrep prepovedi opravljanja poklica ali
    • s pravnomočno odločbo izrečen disciplinska sankcija izbrisa iz imenika pooblaščenih oseb v rudarstvu
  • Posameznik mora biti državljan Republike Slovenije ali katere druge države članice Evropske unije (EU), Evropskega gospodarskega prostora (EGP) ali Švice.

    Dokazila

    Posameznik predloži fotokopijo veljavnega osebnega dokumenta, iz katerega je razvidno državljanstvo ali potrdilo o državljanstvu, izdano po predpisih matične države.