Informative Notice
Določene vsebine se še dopolnjujejo. Hvala za razumevanje.
Odločba o priznanju poklicne kvalifikacije po avtomatičnem sistemu za arhitekta
Za priznavanje poklicne kvalifikacije pooblaščeni arhitekt se uporabljajo pravila za avtomatično priznavanje poklicne kvalifikacije. Če pogoji za avtomatično priznavanje poklicne kvalifikacije niso izpolnjeni, se za priznavanje njegove kvalifikacije uporablja splošni sistem priznavanja poklicnih kvalifikacij.
V postopku avtomatičnega priznavanja Slovenija prizna dokazilom o formalnih kvalifikacijah (točka 5.7.1 Priloga V Direktive 2005/36/ES) za arhitekta, ki izpolnjujejo minimalne pogoje usposobljenosti (oddelek 8, Poglavja III Direktive 2005/36/ES) enako veljavnost kot dokazilom o formalnih kvalifikacijah, ki jih sama izdaja. Po avtomatičnem postopku se priznavajo le dokazila za dokončan program usposabljanja, ki se ni začel prej kot med referenčnim študijskim letom.
Poleg ustrezne poklicne kvalifikacije v matični državi mora posameznik, ki želi pridobiti poklicno kvalifikacijo pooblaščeni arhitekt v Republiki Sloveniji dokazati, da nima prepovedi opravljanja poklica, ter imeti urejeno zavarovanje odgovornosti za škodo. K vlogi je potrebno priložiti tudi potrdilo o državljanstvu, saj je postopek priznavanja poklicnih kvalifikacij po avtomatičnem sistemu namenjen le osebam, ki so poklic pridobile v državah EU, EGP in Švici.
Z odločbo o priznavanju poklicne kvalifikacije posameznik pridobi dovoljenje za opravljanje reguliranega poklica v RS. Posameznik ima pravico opravljati regulirani poklic z dnem dokončnosti odločbe o priznavanju poklicne kvalifikacije.
V 8 dneh po dokončnosti odločbe pristojni organ posameznika vpiše v imenik ZAPS. Z vpisom v imenik posameznik postane član zbornice z vsemi pravicami in obveznostmi člana. Člani zbornice so z včlanitvijo dolžni plačevati letno članarino. Obveznost plačevanja članarine in pristojbine nastopi s prvim dnem v mesecu, ki sledi včlanitvi.
Podatki za plačilo:
- transakcijski račun zbornice: 03100-1001291427, odprt pri SKB Banki, d.d.
Pogoji in dokazila
Navedeni pogoji veljajo za poklic Pooblaščeni arhitekt (PA)
-
V postopku avtomatičnega priznavanja Slovenija prizna dokazilom o formalnih kvalifikacijah za arhitekta, ki izpolnjujejo minimalne pogoje usposobljenosti (oddelek 8, Poglavja III Direktive 2005/36/ES) enako veljavnost kot dokazilom o formalnih kvalifikacijah, ki jih sama izdaja.
Po avtomatičnem postopku se priznavajo le dokazila za dokončan program usposabljanja, ki se ni začel prej kot med referenčnim študijskim letom.
Minimalni pogoji za arhitekta se navezujejo na usposabljanje:
- skupno vsaj pet let študija s polno časovno obveznostjo na univerzi ali v primerljivi izobraževalni ustanovi, ki se konča z uspešno opravljenim izpitom na univerzitetni stopnji; ali
- najmanj štiri leta rednega študija na univerzi ali v primerljivi izobraževalni ustanovi, ki se konča z uspešno opravljenim izpitom na univerzitetni stopnji, skupaj s potrdilom o opravljeni dveletni poklicni praksi.
- število let visokošolskega študija se lahko dodatno izrazi z enakovrednimi kreditnimi točkami ECTS.
Posamezniki imajo pravico do avtomatičnega priznanja, kljub temu, da ne izpolnjujejo pogojev o minimalni usposobljenosti iz Direktive 2005/36/ES podlagi pridobljenih pravic. Posameznik mora izpolnjevati pogoje, da je v zadnjih petih letih aktivno opravljal poklic skupno vsaj tri leta.
Dokazila
- Dokazila po minimalnih pogojih: potrdilo pristojnih organov države članice Evropske unije o izpolnjevanju pogojev za opravljanje poklica (točka 5.7.1 Priloga V Direktive 2005/36/ES)(npr. potrdilo o opravljenem strokovnem izpitu, članstvo v strokovni zbornici)
- Dokazila po pridobljenih pravicah: potrdilo države članice izvora o dejanskem in zakonitem opravljanju zadevnega poklica (običajno vsaj tri zaporedna leta v petih letih pred izdajo potrdila).
Dokumenti morajo biti prevedeni v slovenski jezik.
Pristojni organ lahko pozove vlagatelja, da priskrbi dodatne informacije glede usposabljanja, če je to potrebno za ugotovitev možnih vsebinskih razlik glede na nacionalne zahteve. Če vlagatelj teh informacij ne more zagotoviti, jih pristojni organ pridobi od ustreznega pristojnega organa v državi pogodbenici izvora.
Pravne podlage
Skrbnik zakonodaje
-
Zavarovanje odgovornosti za škode mora vključevati odgovornost za škodo, ki bi nastala investitorju ali tretji osebi v zvezi z opravljanjem njegove dejavnosti in mora kriti škodo zaradi malomarnosti, napake ali opustitve dolžnosti izvajalca in pri njem zaposlenih, pri čemer višina letne zavarovalne vsote ne sme biti nižja od 50.000 eurov.
Če ima izvajalec v tujini zavarovano odgovornost za škodo, mora zavarovanje kriti škodo povzročeno v Republiki Sloveniji, pri čemer višina letne zavarovalne vsote ne sme biti nižja od 50.000 evrov.
Dokazila
- Sklenjena zavarovalna polica v Republiki Sloveniji ali v državi pogodbenici pod pogojem, da to zavarovanje krije škodo, povzročeno v Republiki Sloveniji.
Pravne podlage
Skrbnik zakonodaje
-
V imenik pooblaščenih arhitektov in inženirjev se vpiše posameznik, ki
- mu ni s pravnomočno sodno odločbo izrečen varnostni ukrep prepovedi opravljanja poklica ali
- s pravnomočno odločbo izrečena disciplinska sankcija izbrisa iz imenika pooblaščenih arhitektov in inženirjev, razen če je prepoved ali sankcija že prenehala.
Dokazila
Pristojni organ pri priznavanju poklicne kvalifikacije pridobljene v tujini kot zadostno dokazilo upošteva potrdila, izdana v državi pogodbenici izvora ali v državi pogodbenici, iz katere prihaja vlagatelj, ki potrjujejo, da so pogoji izpolnjeni. Če država iz prejšnjega stavka takega dokumenta ne izdaja, zadošča izjava vlagatelja, dana pred pristojnim organom te države, ki potrjuje njeno verodostojnost, da so pogoji izpolnjeni.
Če upravičeno dvomi v veljavnost starejših dokazil, lahko pristojni organ zahteva, da dokazila niso starejša od treh mesecev.
Pravne podlage
- Zakon o arhitekturni in inženirski dejavnosti (ZAID)
- Disciplinski pravilnik Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije
- Disciplinski pravilnik Inženirske zbornice Slovenije
- Zakon o postopku priznavanja poklicnih kvalifikacij za opravljanje reguliranih poklicev (ZPPPK)
Skrbnik zakonodaje
-
Posameznik mora biti državljan Republike Slovenije ali katere druge države članice Evropske unije (EU), Evropskega gospodarskega prostora (EGP) ali Švice.
-
Osebe, ki izpolnjujejo minimalne pogoje usposobljenosti morajo predložiti tudi potrdilo pristojnega organa države članice izvora, da je to dokazilo enakovredno formalnim kvalifikacijam navedenim v Prilogi V Direkitve 2005/36/ES.
Dokazila
Potrdilo o skladnosti dokazil.
Pravne podlage
Skrbnik zakonodaje
Postopki
-
Avtomatično priznavanje poklicnih kvalifikacij na podlagi minimalnih pogojev usposobljenosti
Z odločbo o priznanju poklicnih kvalifikacij se kandidatu v Republiki Sloveniji omogoči dostop do ali opravljanje reguliranega poklica, za katerega je usposobljen v državi članici Evropske Unije, Evropskega gospodarskega prostora ali v Švicarski konfederaciji, in sicer pod enakimi pogoji, kot veljajo za slovenske državljane, če so dejavnosti, ki jih poklic zajema, primerljive.Kje in kako lahko oddate vlogo
Vlogo za avtomatično priznavanje poklicnih kvalifikacij na podlagi minimalnih pogojev usposobljenosti lahko vložite fizično/osebno/po pošti na ustreznem pristojnem organu, glede na reguliran poklic. Kateri organ je pristojen za posamezni reguliran poklic lahko najdete v seznamu reguliranih poklicev.
Kdo?
Avtomatično priznavanje temelji na usklajenih minimalnih pogojih usposobljenosti in velja za sedem sektorskih poklicev:
- zdravnike,
- zobozdravnike,
- medicinske sestre,
- veterinarje,
- magistre farmacije (farmacevte),
- babice,
- arhitekte.
Vsaka država članica EU avtomatično prizna dokazila o formalnih kvalifikacijah za omenjene poklice, ki izpolnjujejo minimalne pogoje usposobljenosti in ne preverja usposobljenosti strokovnjaka. Dokazila o formalnih kvalifikacijah morajo biti navedena v Prilogi V Direktive 2005/36/ES, katera se redno posodablja. Če ne izpolnjujete minimalnih pogojev, lahko postopek priznavanja poklicne kvalifikacije izvedete po splošnem sistemu.
Osebno
V postopku je potrebno priložiti spodaj navedene priloge in plačati stroške. Za samo plačilo in nakazilo upravne takse naj se kandidat obrne na pristojni organ, ki vodi postopke v RS.
Pristojni organ po prejemu vloge obvesti kandidata o manjkajočih dokazilih ter po potrebi zahteva dodatno dokumentacijo.
Postopek odločanja in izdaja odločbe
Pristojni organ lahko v postopku zahteva mnenje pristojne zbornice oziroma organizacije, sicer pristojni organ izda odločbo brez tega mnenja. Mnenje pri izdaji odločbe ni zavezujoče.
Pristojni organ v postopku primerja pisno dokumentacijo o vaših poklicnih kvalifikacijah s poklicnimi kvalifikacijami, ki jih za opravljanje posameznega reguliranega poklica oziroma dejavnosti zahtevajo predpisi v Sloveniji. Če pristojni organ na podlagi te primerjave oceni, da vaše poklicne kvalifikacije ne ustrezajo, izda pristojni organ o tej ugotovitvi odločbo, v kateri vas pozove, da glede na okoliščine primera opravite enega od naslednjih dopolnilnih ukrepov za priznanje vaših poklicnih kvalifikacij:
- preizkus poklicne usposobljenosti ali
- prilagoditveno obdobje, v katerem boste izpolnili manjkajoče pogoje za priznavanje ustreznosti svojih poklicnih kvalifikacij.
Odločba
Pristojni organ izda odločbo o priznanju poklicnih kvalifikacij za opravljanje posameznega reguliranega poklica oziroma dejavnosti v Sloveniji:
- če na podlagi vloge ugotovi, da vaše poklicne kvalifikacije ustrezajo poklicnim kvalifikacijam, ki se za opravljanje posameznega reguliranega poklica oziroma dejavnosti zahtevajo po predpisih Republike Slovenije,
- ko predložite dokazilo o uspešno opravljenem prilagoditvenem obdobju ali preizkusu poklicne usposobljenosti.
Z odločbo o priznanju poklicnih kvalifikacij se vam v Sloveniji omogoči dostop do ali opravljanje reguliranega poklica, za katerega ste usposobljeni v državi članici EU, EGP ali Švicarski konfederaciji, in sicer pod enakimi pogoji, kot veljajo za slovenske državljane. Pomembno je, da so dejavnosti, ki jih poklic zajema, primerljive.
Pristojni organ izda odločbo in jo vroči vlagatelju najpozneje v dveh mesecih od dneva, ko je prejel vlogo. V postopku splošnega sistema priznavanja poklicnih kvalifikacij ali v postopku priznavanja poklicnih izkušenj se zaradi zahtevnosti postopka rok lahko podaljša za največ en mesec.
Pravico do opravljanja določenega reguliranega poklica v Republiki Sloveniji pridobi vlagatelj takrat, ko izpolni še druge pogoje, določene z zakonom.
Priloge
- dokazilo o državljanstvu
- diplomo, spričevalo ter druga dokazila o izobrazbi in izkaze o strokovni usposobljenosti in poklicnih izkušnjah
- druga dokazila o poklicni usposobljenosti vlagatelja
- dokazila o vsebini in poteku usposabljanja
- po potrebi druga dokazila
Stroški postopka
Postopek se začne na zahtevo kandidata, ki vloži vlogo pri pristojnem organu za določen reguliran poklic, skupaj s prilogami in poravnano upravno takso v skladu z Zakonom o upravnih taksah, taksna tarifa številka 7.
Vrsta takse Višina Za vlogo za priznavanje na podlagi minimalnih pogojev usposobljenosti za sektorske poklice 25,00 EUR Za odločbo za priznavanje na podlagi minimalnih pogojev usposobljenosti za sektorske poklice 25,00 EUR Za samo plačilo in nakazilo upravne takse naj se kandidat obrne na pristojni organ, ki vodi postopke v RS.