Pridobitev podatkov za izračun osnove nadomestila plače
Delodajalci, ki so vpisani v Poslovni register Slovenije (PRS), lahko do podatkov za potrebe obračuna nadomestila plače med začasno zadržanostjo delavca od dela zaradi zdravstvenih razlogov, od 1. 7. 2023 dalje dostopajo na portalu SPOT.
Kazalo
Elektronski dostop do podatkov za obračun nadomestila plače
Pravno podlago za elektronski dostop do podatkov predstavlja sedmi odstavek 19. člena Zakona o davčnem postopku – ZDavP-2, namenjen pa je delodajalcem, ki ob pripravi obračuna nadomestila plače (zahtevek za refundacijo) za svoje novo zaposlene delavce, ne razpolagajo s podatki o osnovi za to nadomestilo.
Delodajalec na portalu SPOT lahko pridobi podatke o osnovi za obračun nadomestila v breme delodajalca in tudi podatke za obračun nadomestila plače v breme ZZZS.
V primeru obračuna nadomestila plače v breme ZZZS bo mogoče pridobiti podatke o osnovah od 1. januarja 2022 naprej, v primeru obračuna nadomestila plače v breme delodajalca pa od 1. marca 2023 naprej.
Do podatkov bo delodajalec lahko dostopal le na podlagi izdanega bolniškega lista (eBol) za dotičnega zaposlenega.
e-postopek SPOT
e-postopek SPOT
Podatki so davčna tajnost
Delodajalce in pooblaščence, ki bodo v imenu podjetja/poslovnega subjekta dostopali do podatkov, obveščamo, da so podatki davčna tajnost. Podrobnejši opis omejitev in dodatna pojasnila so na voljo tukaj.
Kateri podatki se zagotavljajo
Za potrebe obračuna nadomestila plače se zagotavljajo podatki:
- iz obračuna davčnega odtegljaja (REK obrazci) in
- iz obračunov prispevkov za socialno varnost (OPSV obrazci),
ki jih Finančni upravi RS posredujejo plačniki davka in zavezanci za prispevke.
Pogosta vprašanja in odgovori
-
Navodila so objavljena na tej povezavi. Postopek lahko začnete uporabljati, ko vas zakoniti zastopnik elektronsko pooblasti ali ko SPOT točka vnese pooblastilo na podlagi papirnega pooblastila zakonitega zastopnika.
-
Gre za nov postopek na portalu SPOT pod organom FURS, zato mora odgovorna oseba podjetja dodeliti novo pooblastilo za ta postopek. Več informacij o pooblaščanju najdete na povezavi Pooblastilo za delo prek portala SPOT. Ob začetku uvedbe postopka je pripravljeno tudi posebno pisno pooblastilo, s katerim je možno urediti pooblastilo le za nov postopek hkrati za več pooblaščencev. Več o tem najdete v novici na portalu SPOT: Objavljen obrazec pooblastila za nov e-postopek – pridobitev podatkov za obračun nadomestila plače.
-
Poizvedbo je mogoče izvesti samo neposredno na portalu SPOT, saj je nujna identifikacija konkretnega uporabnika, ki je pridobil podatke, ki so sicer davčna tajnost.
-
Preverite pri svoji programski hiši, ali lahko v programu za plače omogočijo uvoz in uporabo podatkov v obliki xml-datoteke. Tehnične specifikacije programska hiša najde na povezavi Pridobitev podatkov za izračun osnove nadomestila plače v desnem delu spletne strani pod rubriko »Za razvijalce programske opreme«.
Dokler vam programska hiša ne pripravi tovrstne rešitve, podatke prevzamete in shranite v csv obliki.
-
Potrdilo o darovanju krvi bo do konca leta 2023 še v papirni obliki. V januarju 2024 se bodo začela izdajati elektronska potrdila o darovanju krvi (ePODK) in potem bo tudi na podlagi teh mogoče izvesti prek portala SPOT elektronsko poizvedbo za pridobitev podatkov o osnovi za nadomestilo plače v breme ZZZS.
-
Dokler ne bo uvedeno elektronsko potrdilo o sobivanju, ni mogoče pridobiti podatkov za izračun osnove prek portala SPOT. Trenutno je podlaga za obračun nadomestila z razlogom 16-sobivanje z otrokom papirno potrdilo bolnišnice ali zdravilišča, zato je treba v primeru tega razloga podatke o osnovi pridobiti neposredno od izplačevalcev.
-
Novela zakona o davčnem postopku je bila uveljavljena šele s 1. 7. 2023, zato je mogoče podatke o osnovi v breme ZZZS pridobiti le v primeru, ko je 1. dan zadržanosti v letu 2023 ali pozneje. Tako je mogoče pridobiti torej podatke o osnovah iz leta 2022 oziroma 2023 (če oseba ni imela osnove za nadomestilo v breme ZZZS v letu 2022).
Za zadržanosti, ki so se začele v letu 2022, imajo delodajalci podatke o osnovah že praviloma zbrane in usklajene. Osnova za nadomestilo ostaja enaka ves čas neprekinjene zadržanosti od dela enaka.
-
Podrobna pojasnila in omejitve pri pridobivanju podatkov najdete v povezavi Podatki za izračun osnove - dodatna pojasnila in omejitve.
-
Natančne informacije, na kakšen način se zajamejo podatki v zalednem sistemu FURS, najdete na povezavi Podatki za izračun osnove - dodatna pojasnila in omejitve.
Morebitno usklajevanje podatkov o zneskih in urah osnove bodo referenti ZZZS lahko izvedli šele po vložitvi zahtevka za refundacijo, saj ZZZS pridobi kontrolne podatke FURS šele ob obravnavi obračunov na zahtevku za refundacijo. Referent bo po potrebi kontaktiral vlagatelja zahtevka šele ob obravnavi konkretnega obračuna oziroma bo z opisom napake ob morebitni zavrnitvi obračuna pripravil obrazložitev posebnosti.
-
Ure praviloma niso zapisane le v primerih, ko gre za izplačila, kjer izplačevalec na REK-obrazcih podatka o urah niti ne more poročati (npr. izplačilo poslovne uspešnosti), ali v primerih, ko ur, za katere je bilo izvedeno izplačilo, niti ni možno natančno določiti in izračunati (npr. poračuni dela plače za daljše časovno obdobje, izplačila razlike k plači na podlagi sodbe sodišča). V tem primeru se prišteje k skupnemu znesku le konkretni znesek (ki nima ur). Pomembno pa je, da v tem primeru delodajalec pravilno določi plačo, ki bi jo delavec dobil, če bi v mesecu zadržanosti delal, torej da pravilno določi t.i. zgornji limit in ga izračunanega na uro vpiše v obračun nadomestila plače v breme ZZZS.
Če pa bi bilo treba za določene zneske osnov brez navedenih ur kljub temu upoštevati ure osnove (predvsem v primeru izplačil v 2022, ko polja B01U in B02U na REK-1 še niso bila obvezna in jih nekateri izplačevalci zato niso napolnili oziroma so jih napolnili napačno), bodo morebitno neskladje ur sporočili strokovni sodelavci ZZZS, saj ima ZZZS vpogled v obvezna zavarovanja v obdobju osnove in ob obravnavi zahtevka za refundacijo tudi natančnejše kontrolne podatke FURS (glede na vir podatka: OPSV/REK, po datumu izplačila, po vrsti dohodka in po obdobju, na katero se podatki nanašajo).
-
Predvidoma gre za izplačilo, ko izplačevalec prejemka ur na REK-obrazcu niti ni mogel poročati, na primer za izplačilo poslovne uspešnosti. Do takšnih situacij pride običajno v primeru, ko se je delavec zaposlil v decembru in mu je delodajalec obračunal in izplačal v tistem letu le del poslovne uspešnosti.
V takšnem primeru se mora osnova ugotoviti iz tekočega leta, torej od 1.1. tekočega leta do enega dne pred nastopom zadržanosti (do enega dne pred prvim dnem zadržanosti).