Warning Notice
Obvestilo
Obveščamo vas, da so nadgradnje portala SPOT zaključene. Delovanje portala je ponovno vzpostavljeno. Možne so še občasne motnje delovanja.
Več: Storitve portala SPOT po izvedeni večji nadgradnji ponovno vzpostavljene
Warning Notice
Pomembno: Od 1. 1. 2025 je v veljavi nova Standardna klasifikacija dejavnosti (SKD 2025). Ker se vsebine glede SKD šifer dejavnosti na portalu SPOT še posodabljajo, vas prosimo, da si pri uvrščanju posamezne dejavnosti pomagate z novim SKD šifrantom, ki je na voljo tukaj: SKD_2025 - Standardna klasifikacija dejavnosti 2025 in Pojasnili k standardni klasifikaciji dejavnosti – SKD 2025.
Več informacij o novi SKD 2025: Nova različica evropske in nacionalne statistične klasifikacije gospodarskih dejavnosti.
Izdajanje rastlinskih potnih listov
Izdajatelj rastlinskih potnih listov mora pred začetkom opravljanja dejavnosti pridobiti dovoljenje za izdajanje rastlinskih potnih listov pri pristojnem organu. Pri opravljanju dejavnosti mora upoštevati obveznosti iz naslova upravičencev za izdajo rastlinskih potnih listov, ter omogočiti obvezen fitosanitarni pregled v času vegetacije s strani pristojnega fitosanitarnega inšpektorja.
Rastlinske potne liste se izdaja za rastline, rastlinske proizvode in nadzorovane predmete s seznama V.A in za nekatere rastline in rastlinske proizvode izven tega seznama.
Seznam V.A je glede na fitosanitarno nevarnost razdeljen na zelo rizične in malo manj rizične rastline, in sicer:
- če gre za pošiljke rastlin s Seznamov V.A.I./1 in V.A.II./1 (za varovana območja), mora rastlinski potni list spremljati pošiljke do končnega prejemnika;
- če gre za pošiljke rastlin, s Seznamov V.A.I/.2 in V.A.I/3 ter V.A.II./2 (za varovana območja), mora rastlinski potni list spremljati pošiljke le do tržnih pridelovalcev.
Rastlinski potni list je uraden dokument, ki potrjuje, da rastline, rastlinski proizvodi in nadzorovani predmeti izpolnjujejo EU zahteve zdravstvenega varstva rastlin. Zato morajo biti le-ti pred izdajo rastlinskega potnega lista fitosanitarno pregledani. Rastlinski potni listi se izdajajo le pri premeščanju znotraj EU.
Rastlinski potni list je lahko enodelen ali sestavljen. Enodelen rastlinski potni list predstavlja uradna etiketa, ki vsebuje vse predpisane podatke. Pri sestavljenem rastlinskem potnem listu pa je vsebina porazdeljena med uradno etiketo in spremno listino, pri čemer je na etiketi le del predpisanih podatkov , na spremni listini pa morajo biti vsi predpisani podatki.
Uradna etiketa je lahko nameščena bodisi na posamezno rastlino, rastlinski proizvod ali nadzorovan predmet bodisi na njihovo embalažo ali prevozno sredstvo na način, ki onemogoča ponovno uporabo. Ne sme biti že uporabljena in mora biti izdelana iz primernega materiala glede trpežnosti, vodoodpornosti in drugih okoljskih vplivov. Lahko se uporablja tudi samolepilne etikete, ki pa jih mora predhodno odobriti pristojni organ.
Rastlinski potni list mora vsebovati naslednje podatke, odvisno od vrste rastlinskega potnega lista oziroma porekla pošiljke rastlin, rastlinskih proizvodov in nadzorovanih predmetov:
- oznako "Rastlinski potni list EU";
- oznako kode države "SI";
- oznako pristojnega organa;
- registrsko številko imetnika;
- individualno serijsko ali tedensko ali zbirno številko;
- botanično ime;
- količino;
- razločna oznaka "ZP", če gre za pošiljke, ki je namenjena v določeno varovano območje;
- razločna oznaka "RP", če gre za nadomestni rastlinski potni list;
- ime države porekla, če gre za rastline, rastlinske proizvode in nadzorovane predmete iz tretjih držav.
Rastlinske potne liste se sme izdati pred premeščanjem, če rastline, rastlinski proizvodi in nadzorovani predmeti niso okuženi s karantenskimi škodljivimi organizmi in izpolnjujejo posebne fitosanitarne zahteve.
Velja za naslednje dejavnosti po SKD:
Splošni pogoji
-
Za opravljanje dejavnosti se morate predhodno registrirati in izbrati ustrezno statusno obliko.
-
Poslovni subjekt mora v okviru svojega poslovanja sprejeti odločitev ali postati davčni zavezanec. Če se podjetje odloči, da bo postalo zavezanec za DDV, je potrebno davčnemu organu predložiti zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV. Ko je zavezanec identificiran za namene DDV, je treba davčnemu uradu predložiti obračun davka za vsako davčno obdobje posebej. Davčno obdobje je koledarski mesec ali koledarsko trimesečje.
Kdaj postati davčni zavezanec?
Pravne podlage
- Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2)
- Zakon o davku na dodano vrednost (ZDDV-1)
- Zakon o dohodnini (ZDoh-2)
Pristojni organ
Finančna uprava Republike Slovenije
Šmartinska cesta 55
1000 Ljubljana -
Zakon o gospodarskih družbah določa, da morajo vsi – družbe in podjetniki – voditi poslovne knjige ter jih enkrat letno zaključiti v skladu z zakonom in Slovenskimi računovodskimi standardi (2024) ali mednarodnimi standardi računovodskega poročanja.
Pravne podlage
- Zakon o davku na dodano vrednost (ZDDV-1)
- Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1)
- Slovenski računovodski standardi
- Zakon o davčnem potrjevanju računov (ZDavPR)
Pristojni organ
Ministrstvo za finance
Župančičeva 3
1000 Ljubljana -
Področje delovne zakonodaje regulira Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1). Poleg pogodbe o zaposlitvi, slovenska zakonodaja opredeljuje tudi več posebnih oblik opravljanja dela. Pri sklenitvi delovnega razmerja je potrebno upoštevati predpisan postopek zaposlitve.
Delodajalec mora na delovnem mestu dosledno upoštevati:
- ureditev obveznih socialnih zavarovanj in refundacije nadomestila plač,
- varnost in zdravje pri delu,
- v primeru nezgod ali poškodb pri delu je potrebno ustrezno prijaviti nezgodo in poškodbe pri delu.
V kolikor delodajalec zaposluje tujca, državljana tretjih držav, je potrebno zanj pridobiti enotno dovoljenje za prebivanje in delo.
Pravne podlage
- Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1)
- Zakon o prispevkih za socialno varnost (ZPSV)
- Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2)
- Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ)
- Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (ZSDP-1)
- Zakon o urejanju trga dela (ZUTD)
- Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1)
- Zakon o tujcih (ZTuj-2)
- Zakon o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT)
Pristojni organ
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Štukljeva cesta 44
1000 LjubljanaZavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije
Miklošičeva cesta 24
1507 Ljubljana -
Poslovni subjekti morajo v okviru delovanja odgovorno poslovati. Pri tem morajo dosledno upoštevati načela:
- intelektualne lastnine;
- avtorske in sorodnih pravic;
- požarne varnosti;
- varstva osebnih podatkov;
- javne rabe slovenskega jezika.
Pristojni organ
Ministrstvo za pravosodje
Župančičeva 3
1000 LjubljanaMinistrstvo za kulturo
Maistrova ulica 10
1000 LjubljanaMinistrstvo za gospodarstvo, turizem in šport
Kotnikova 5
1000 LjubljanaMinistrstvo za obrambo
Vojkova cesta 55
1000 Ljubljana
Pogoji
-
Za opravljanje dejavnosti se morate predhodno registrirati in izbrati ustrezno statusno obliko.
-
Rastlinske potne liste lahko izdaja imetnik sam, če za to pridobi ustrezno dovoljenje na podlagi izpolnjevanja naslednjih pogojev:
- da ima veljavno potrdilo o vpisu v FITO-register in dodeljeno registrsko številko,
- da ima ustrezno strokovno osebo z znanjem s področja zdravja rastlin, ki si je pridobila potrdilo o preverjanju znanja s področja zdravja rastlin,
- da ima zapisnik pristojnega inšpektorja o izpolnjevanju pogojev glede ustreznega vodenja evidenc, ustrezne opreme in objektov ter načrta ukrepanja v primeru suma pojava ali odkritja škodljivega organizma,
- da podpiše izjavo na vlogi za pridobitev dovoljenja za izdajo rastlinskih potnih listov, da izpolnjuje predpisane pogoje.
Za pridobitev dovoljenja je treba vložiti vlogo pri pristojnemu ministrstvu na predpisanem obrazcu.
-
Upravičenec oziroma njegova odgovorna oseba za zdravstveno varstvo rastlin mora izpolnjevati naslednje obveznosti:
- poskrbeti za izdajo rastlinskih potnih listov;
- izpolnjevati rastlinske potne liste v skladu s predpisano vsebino in oznakami;
- poskrbeti za namestitev rastlinskih potnih listov na način, ki onemogoča njihovo ponovno uporabo (posebno lepilo za samolepilne etikete, ki se strgaj pri poskusu odstranitve, na jutaste vreče se etikete prišije in ne lepi, …);
- prijaviti pristojnemu uradnemu pregledniku vse spremembe glede vrste, oblike in vsebine rastlinskih potnih listov, najmanj 14 dni pred nameravano spremembo;
- obveščati pristojnega uradnega preglednika v predpisanih rokih o nameravanem premeščanju rastlin, rastlinskih proizvodov in nadzorovanih predmetov v varovano območje;
- 3 leta hraniti listine in voditi evidenco glede izdaje vseh vrst rastlinskih potnih listov;
- v primeru odsotnosti odgovorne osebe za zdravstveno varstvo rastlin zagotoviti drugo odgovorno osebo za zdravstveno varstvo rastlin. Če gre za odsotnost, daljšo od enega tedna, mora odgovorna oseba za zdravstveno varstvo rastlin s pisnim pooblastilom imenovati drugo osebo, ki bo opravljala naloge v njenem imenu. Za odsotnost, daljšo od enega meseca, pa mora upravičenec zagotoviti ustrezno drugo odgovorno osebo za zdravstveno varstvo rastlin, in o tem obvestiti pristojnega uradnega preglednika.;
- obveznosti registriranega imetnika rastlin, rastlinskih proizvodov in nadzorovanih predmetov;
Pravne podlage
- Zakon o zdravstvenem varstvu rastlin (ZZVR-1)
- Pravilnik o pogojih za registracijo pridelovalcev, predelovalcev, uvoznikov in distributerjev rastlin, rastlinskih proizvodov in drugih nadzorovanih predmetov in izdajanje rastlinskih potnih listov
- Zakon o zdravstveni dejavnosti (ZZDej)
- Pravilnik o strokovnem izpopolnjevanju zdravstvenih delavcev in zdravstvenih sodelavcev
- Pravilnik o registru in licencah izvajalcev v dejavnosti zdravstvene ali babiške nege
Čezmejno/občasno opravljanje dejavnosti
Dejavnost je regulirana z zakonodajo Evropske unije, ki se neposredno uporablja v Republiki Sloveniji. Pogoji so enaki kot pogoji za ustanavljanje.