Skoči do osrednje vsebine Republika Slovenija SPOT
Državni portal za poslovne subjekte

Warning Notice

Pomembno: Od 1. 1. 2025 je v veljavi nova Standardna klasifikacija dejavnosti (SKD 2025). Ker se vsebine glede SKD šifer dejavnosti na portalu SPOT še posodabljajo, vas prosimo, da si pri uvrščanju posamezne dejavnosti pomagate z novim SKD šifrantom, ki je na voljo tukaj: SKD_2025 - Standardna klasifikacija dejavnosti 2025 in Pojasnili k standardni klasifikaciji dejavnosti – SKD 2025.

Več informacij o novi SKD 2025: Nova različica evropske in nacionalne statistične klasifikacije gospodarskih dejavnosti.

Izvajanje obratovalnega monitoringa elektromagnetnega sevanja

Izvedba prvih meritev ali obratovalnega monitoringa obsega:

  • nizkofrekvenčno elektromagnetno sevanje,
  • visokofrekvenčno sevanje,
  • izračun veličin elektromagnetnega polja,
  • izračun obremenitve okolja zaradi sevanja,
  • izdelava poročila o opravljenih meritvah in izračunu obremenitve okolja s sevanjem.

Prve meritve se izvedejo po prvem zagonu ali rekonstrukciji vira sevanja. Meritve se izvedejo med poskusnim obratovanjem, če pato v postopku izdaje uporabnega dovoljenja ni določeno, po vzpostavitvi stabilnih obratovalnih razmer, vendar ne prej kot v treh in ne kasneje kot v devetih mesecih po zagonu. V okviru prvih meritev morajo biti opravljene najmanj tri posamezne meritve, med seboj ločene in izvedene v času, ko je vir sevanja v obratovalnem času, da je obremenitev okolja z elektromagnetnim poljem kot posledica njegove emisije največja. 

V okviru obratovalnega monitoringa elektromagnetnega sevanja mora biti izvedena tudi občasna meritev veličin elektromagnetnega polja.

Občasne meritve se izvedejo med obratovanjem ali uporabo vira sevanja enkrat: 

  • vsako tretje koledarsko leto za visokofrekvenčni vir sevanja in
  • vsako peto koledarsko leto za nizkofrekvenčni vir sevanja.

V okviru občasnih meritev morajo biti opravljene najmanj tri posamezne meritve, enakomerno porazdeljene v obdobju enega dneva oziroma v obdobju dneva, ko vir sevanja obratuje, če ne obratuje neprekinjeno ves dan.

Posamezne meritve se izvajajo v času, ko je vir sevanja v obratovalnem stanju, ko je obremenitev okolja z elektromagnetnim poljem kot posledica njegove emisije največja.

Pri izvajanju prve in občasne meritve se ovrednoti celotna obremenitev območja s sevanjem kot posledica obratovanja ali uporabe vseh bližnjih virov sevanja. Skupna obremenitev območja s sevanjem zaradi nizkofrekvenčnih virov sevanja in zaradi visokofrekvenčnih virov sevanja se ugotavljata ločeno. Nov poseg v okolje ali rekonstrukcija objekta ali naprave ne sme povzročiti celotne obremenitve območja s sevanjem, ki presega mejne vrednosti.

Obratovalni monitoring elektromagnetnega sevanja izvaja lahko sam zavezanec ali oseba, ki ima pridobljeno pooblastilo za izvajanje obratovalnega monitoringa elektromagnetnega sevanja. 

Velja za naslednje dejavnosti po SKD:

Splošni pogoji

Pogoji

Čezmejno/občasno opravljanje dejavnosti

Dejavnosti v Sloveniji ne morete opravljati čezmejno ali občasno.