Informative Notice
Določene vsebine se še dopolnjujejo. Hvala za razumevanje.
Odstranjevanje azbesta
Odstranjevanje azbesta in materialov, ki vsebujejo azbest se večinoma izvaja pri naslednjih gradbenih storitvah:
- odstranitev objekta, ki je izvedba del, s katerimi se objekt poruši, odstrani ali razgradi in če gre za objekt,
- rekonstrukcija objekta, je rekonstrukcija, ki se nanaša na odstranjevanje materialov, ki vsebujejo azbest, ali premazovanje ali druge načine ločevanja šibko vezanih azbestnih materialov od bivalnega ali drugih prostorov v objektu, kjer se zadržujejo ljudje, z namenom, da se prepreči samodejno sproščanje azbestnih vlaken,
- vzdrževalna dela so dela, če se s temi deli objekti, instalacije ali naprave, v katere je vgrajen azbest, ali materiali, ki vsebujejo azbest, obnavljajo ali modernizirajo, in pri tem ne gre za rekonstrukcijo ali odstranitev objekta po predpisih o graditvi objektov.
- dela manjšega obsega so vsa dela, ki jih do zaključka delovnega postopka, vključno z dodatnimi deli, ki so potrebna na območju odstranjevanja azbesta, vendar brez izvedbe meritev koncentracij azbestnih vlaken ob zaključku del, izvedenih zaradi odobritve ponovne uporabe prostora, opravita največ dva delavca
Dela rekonstrukcije ali odstranitve objektov ali vzdrževalna dela lahko opravlja gospodarska družba ali samostojni podjetnik posameznik, registriran za gradnjo objektov ali vzdrževanje naprav in ima za odstranjevanje azbesta okoljevarstveno dovoljenje. V primeru manjših del okoljevarstveno dovoljenje ni potrebno.
Pri samem izvajanju posameznih storitev mora izvajalec glede na zahtevnost del določiti in oceniti tveganje, ustrezno organizirati dela, prijaviti dela inšpekciji, ustrezno obvestiti nadzornika gradbišča ter ustrezno izvajati varnostne ukrepe za preprečevanje sproščanja azbesta v okolje. Pri izvajanju varnostih ukrepov mora izvajalec ustrezno urediti območje dela, ustrezno ravnati z materiali, ki vsebujejo azbest, ustrezno ravnati s površinami, onesnaženimi z azbestom, ustrezno obdelati odpadke pred odstranitvijo, ustrezno zmanjšati izpostavljenost delavcev azbestnemu prahu, seznanjati in usposabljati delavce.
Pojem AZBEST
Odpadki, ki vsebujejo azbest oz. t.im. azbestni odpadki so nevarni odpadki, ki vsebujejo trdno ali šibko vezani azbest, ter odpadki, ki se jih oprijemajo azbestna vlakna. Vse se obravnava kot nevarne odpadke, saj se azbestna vlakna rada lomijo, pri čemer nastajajo drobnim iglam podobna vlakna, ki ob vdihu lahko pridejo v pljuča in povzročijo različne bolezni. Vsi azbestni odpadki so nevarni odpadki, ki zaradi svojih lastnosti zahtevajo posebno ravnanje in primerno zaščitno opremo.
Velja za naslednje dejavnosti po SKD:
Splošni pogoji
-
Za opravljanje dejavnosti se morate predhodno registrirati in izbrati ustrezno statusno obliko.
-
Poslovni subjekt mora v okviru svojega poslovanja sprejeti odločitev ali postati davčni zavezanec. Če se podjetje odloči, da bo postalo zavezanec za DDV, je potrebno davčnemu organu predložiti zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV. Ko je zavezanec identificiran za namene DDV, je treba davčnemu uradu predložiti obračun davka za vsako davčno obdobje posebej. Davčno obdobje je koledarski mesec ali koledarsko trimesečje.
Kdaj postati davčni zavezanec?
Pravne podlage
- Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2)
- Zakon o davku na dodano vrednost (ZDDV-1)
- Zakon o dohodnini (ZDoh-2)
Pristojni organ
Finančna uprava Republike Slovenije
Šmartinska cesta 55
1000 Ljubljana -
Zakon o gospodarskih družbah določa, da morajo vsi – družbe in podjetniki – voditi poslovne knjige ter jih enkrat letno zaključiti v skladu z zakonom in Slovenskimi računovodskimi standardi (2016) ali mednarodnimi standardi računovodskega poročanja.
Pravne podlage
- Zakon o davku na dodano vrednost (ZDDV-1)
- Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1)
- Slovenski računovodski standardi
- Zakon o davčnem potrjevanju računov (ZDavPR)
Pristojni organ
Ministrstvo za finance
Župančičeva 3
1000 Ljubljana -
Področje delovne zakonodaje regulira Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1). Poleg pogodbe o zaposlitvi, slovenska zakonodaja opredeljuje tudi več posebnih oblik opravljanja dela. Pri sklenitvi delovnega razmerja je potrebno upoštevati predpisan postopek zaposlitve.
Delodajalec mora na delovnem mestu dosledno upoštevati:
- ureditev obveznih socialnih zavarovanj in refundacije nadomestila plač,
- varnost in zdravje pri delu,
- v primeru nezgod ali poškodb pri delu je potrebno ustrezno prijaviti nezgodo in poškodbe pri delu.
V kolikor delodajalec zaposluje tujca, državljana tretjih držav, je potrebno zanj pridobiti enotno dovoljenje za prebivanje in delo.
Pravne podlage
- Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1)
- Zakon o prispevkih za socialno varnost (ZPSV)
- Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2)
- Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ)
- Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (ZSDP-1)
- Zakon o urejanju trga dela (ZUTD)
- Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1)
- Zakon o tujcih (ZTuj-2)
- Zakon o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT)
Pristojni organ
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Štukljeva cesta 44
1000 LjubljanaZavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije
Miklošičeva cesta 24
1507 Ljubljana -
Poslovni subjekti morajo v okviru delovanja odgovorno poslovati. Pri tem morajo dosledno upoštevati načela:
- intelektualne lastnine;
- avtorske in sorodnih pravic;
- požarne varnosti;
- varstva osebnih podatkov;
- javne rabe slovenskega jezika.
Pristojni organ
Ministrstvo za pravosodje
Župančičeva 3
1000 LjubljanaMinistrstvo za kulturo
Maistrova ulica 10
1000 LjubljanaMinistrstvo za gospodarstvo, turizem in šport
Kotnikova 5
1000 LjubljanaMinistrstvo za obrambo
Vojkova cesta 55
1000 Ljubljana
Pogoji
-
Okoljevarstveno dovoljenje za odstranjevanje azbesta se izdaja posebej za odstranjevanje:
- azbest cementnih izdelkov in ostalih izdelkov,
- materialov, ki vsebujejo šibko vezani azbest,
- posameznih vrst materialov, ki vsebujejo azbest.
Vloga za okoljevarstveno dovoljenje se vloži pisno ali elektronsko na obrazcu na Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (v nadaljnjem besedilu: MOPE).
Po formalni in vsebinski ustreznosti vloge MOPE izda okoljevarstveno dovoljenje za odstranjevanje azbesta.
Odstranjevalec odpadkov mora spremembo svojih podatkov ali podatkov iz odločbe sporočiti na MOPE z vlogo v 30 dneh od nastanka spremembe.
-
Pred pričetkom rekonstrukcije, odstranitve ali vzdrževalnih del, ki niso dela manjšega obsega mora izvajalec:
- Pri izvajanju aktivnosti, pri katerih obstaja tveganje za izpostavljenost delavcev azbestnemu prahu ali prahu materialov, ki vsebujejo azbest, mora delodajalec/izvajalec ugotoviti naravo, stopnjo in trajanje izpostavljenosti delavcev azbestnemu prahu ali prahu materialov, ki vsebujejo azbest in na podlagi teh ugotovitev oceniti tveganje za varnost in zdravje delavcev, ki izvajajo taka dela ter izdelati in sprejeti izjavo o varnosti. Oceno tveganja mora redno obnavljati in dopolnjevati.
- Sestaviti vsem zaposlenim razumljivo napisana pisna navodila za izvajanje del, ki morajo biti izobešena na vsem vidnem mestu na delovišču in v neposredni bližini vstopa na območje odstranjevanja.
- Dela prijaviti inšpekciji 15 dni pred pričetkom izvajanja.
Med izvajanjem del rekonstrukcije, odstranjevanja ali vzdrževanja del, ki niso dela manjšega obsega mora izvajalec:
- obveščati nadzornika gradbenih del o načinu seznanjanja in poučevanja delavcev, usposobljenosti delavcev za ravnaje z opremo za odstranjevanje onesnaženega zraka iz ograjenega območja in napravami za začasno skladiščenje in odpremo odpadkov, ki vsebujejo azbest.
- Zagotavljati ustrezne varnostne ukrepe, ki se navezujejo na ustrezno ureditev območja dela, ustrezno ravnanje z materiali, ki vsebujejo azbest, ustrezno ravnanje s površinami, onesnaženimi z azbestom, ustrezna obdelava odpadkov pred odstranitvijo, zmanjšanje izpostavljenosti delavcev azbestnemu prahu ter ustrezno usposabljanje , obveščanje in seznanjanje delavcev.
Pravne podlage
- Uredba o pogojih, pod katerimi se lahko pri rekonstrukciji ali odstranitvi objektov in pri vzdrževalnih delih na objektih, instalacijah ali napravah odstranjujejo materiali, ki vsebujejo azbest
- Uredba o ravnanju z odpadki, ki vsebujejo azbest
- Pravilnik o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti azbestu pri delu
- Zakon o varstvu pred ionizirajočimi sevanji in jedrski varnosti (ZVISJV-1)
- Pravilnik o fizičnem varovanju jedrskih objektov, jedrskih in radioaktivnih snovi ter prevozov jedrskih snovi