Informative Notice
Določene vsebine se še dopolnjujejo. Hvala za razumevanje.
Prevoz potnikov v mednarodnem cestnem prometu
Opravljanje dejavnosti cestnega prevoza potnikov v mednarodnem cestnem prometu je prevoz oseb v cestnem prometu, ki ga opravi podjetje z motornim vozilom za prevoz potnikov ali kombinacijo takih vozil za plačilo na območju držav Skupnosti (EU).
Pravica za opravljanje dejavnosti se pridobi z licenco Skupnosti, za katero mora podjetje izpolnjevati predpisane pogoje.
Velja za naslednje dejavnosti po SKD:
Splošni pogoji
-
Za opravljanje dejavnosti se morate predhodno registrirati in izbrati ustrezno statusno obliko.
-
Poslovni subjekt mora v okviru svojega poslovanja sprejeti odločitev ali postati davčni zavezanec. Če se podjetje odloči, da bo postalo zavezanec za DDV, je potrebno davčnemu organu predložiti zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV. Ko je zavezanec identificiran za namene DDV, je treba davčnemu uradu predložiti obračun davka za vsako davčno obdobje posebej. Davčno obdobje je koledarski mesec ali koledarsko trimesečje.
Kdaj postati davčni zavezanec?
Pravne podlage
- Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2)
- Zakon o davku na dodano vrednost (ZDDV-1)
- Zakon o dohodnini (ZDoh-2)
Pristojni organ
Finančna uprava Republike Slovenije
Šmartinska cesta 55
1000 Ljubljana -
Zakon o gospodarskih družbah določa, da morajo vsi – družbe in podjetniki – voditi poslovne knjige ter jih enkrat letno zaključiti v skladu z zakonom in Slovenskimi računovodskimi standardi (2024) ali mednarodnimi standardi računovodskega poročanja.
Pravne podlage
- Zakon o davku na dodano vrednost (ZDDV-1)
- Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1)
- Slovenski računovodski standardi
- Zakon o davčnem potrjevanju računov (ZDavPR)
Pristojni organ
Ministrstvo za finance
Župančičeva 3
1000 Ljubljana -
Področje delovne zakonodaje regulira Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1). Poleg pogodbe o zaposlitvi, slovenska zakonodaja opredeljuje tudi več posebnih oblik opravljanja dela. Pri sklenitvi delovnega razmerja je potrebno upoštevati predpisan postopek zaposlitve.
Delodajalec mora na delovnem mestu dosledno upoštevati:
- ureditev obveznih socialnih zavarovanj in refundacije nadomestila plač,
- varnost in zdravje pri delu,
- v primeru nezgod ali poškodb pri delu je potrebno ustrezno prijaviti nezgodo in poškodbe pri delu.
V kolikor delodajalec zaposluje tujca, državljana tretjih držav, je potrebno zanj pridobiti enotno dovoljenje za prebivanje in delo.
Pravne podlage
- Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1)
- Zakon o prispevkih za socialno varnost (ZPSV)
- Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2)
- Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ)
- Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (ZSDP-1)
- Zakon o urejanju trga dela (ZUTD)
- Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1)
- Zakon o tujcih (ZTuj-2)
- Zakon o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT)
Pristojni organ
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Štukljeva cesta 44
1000 LjubljanaZavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije
Miklošičeva cesta 24
1507 Ljubljana -
Poslovni subjekti morajo v okviru delovanja odgovorno poslovati. Pri tem morajo dosledno upoštevati načela:
- intelektualne lastnine;
- avtorske in sorodnih pravic;
- požarne varnosti;
- varstva osebnih podatkov;
- javne rabe slovenskega jezika.
Pristojni organ
Ministrstvo za pravosodje
Župančičeva 3
1000 LjubljanaMinistrstvo za kulturo
Maistrova ulica 10
1000 LjubljanaMinistrstvo za gospodarstvo, turizem in šport
Kotnikova 5
1000 LjubljanaMinistrstvo za obrambo
Vojkova cesta 55
1000 Ljubljana
Pogoji
-
Licenco Skupnosti za opravljanje prevozov potnikov v mednarodnem cestnem prometu pridobijo samostojni podjetniki ali pravne osebe, ki izpolnjujejo predpisane pogoje za opravljanje te dejavnosti.
Vloga za pridobitev licence se vloži pri Gospodarski zbornici Slovenije ali pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije.
Izdajatelj licence predlagatelju v 15 dneh po prejemu popolne vloge izda:
- odločbo o podelitvi licence za opravljanje prevozov,
- certifikat licence in
- izvode licence za vsako posamezno vozilo.
Prevozniku se izda toliko izvodov licenc, kolikor jih prevoznik uporablja za izvajanje prevozov v cestnem prometu in za njih izpolnjuje pogoje. Izvirnik licence (certifikat) se hrani na sedežu prevoznika.
Izvirnik licence (certifikat) se hrani na sedežu prevoznika. Pri opravljanju prevozov v cestnem prometu oziroma med vožnjo pa mora imeti voznik v vozilu izvod licence.
Domači prevoznik lahko začne izvajati prevoze z dnem vročitve licence.
-
Za dejavnosti, ki so uvrščene na Listo dejavnosti, ki se v skladu s 5. členom Obrtnega zakona običajno opravljajo na obrtni način, velja, da se ob registraciji te dejavnosti poslovni subjekti po uradni dolžnosti vpišejo v Obrtni register pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS).
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije naredi vpis po uradni dolžnosti, ko od upravljavca poslovnega registra (Ajpes) pridobi podatek o registrirani dejavnosti.
Vpis v obrtni register lahko uredite tudi sami pri posamezni območni Obrtno-podjetniški zbornici po krajevni pristojnosti.Vpis v obrtni register je brezplačen.
Pravne podlage
- Obrtni zakon (ObrZ)
- Lista dejavnosti, ki se v skladu s 5. členom Obr-Z običajno opravljajo na obrtni način
Skrbnik zakonodaje
Pristojni organ
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije
Celovška cesta 71
1000 LjubljanaPovezave
-
Za opravljanje dejavnosti prevoz potnikov v notranjem cestnem prometu z avtobusom je treba imeti vozniško dovoljenje kategorije D. Vozniki smejo vozila, namenjena za prevoz potnikov, voziti od 21. leta, če imajo spričevalo, ki potrjuje pridobljeno temeljno kvalifikacijo za ustrezno kategorijo oziroma vrsto prevoza.
Če opravljate dejavnost z vozili, ki poleg voznika nimajo več kot 8 sedežev, potrebujete vozniško dovoljenje kategorije B. V tem primeru kode »95« ne potrebujete.
-
Za opravljanje dejavnosti potrebujete vozilo z veljavnim prometnim dovoljenjem.
Novo vozilo se registrira na ime njegovega lastnika. V primeru da je vozilo v lasti več oseb, se vozilo registrira na ime tiste osebe, ki jo določijo vsi lastniki vozila. V primeru da se odločite za nakup vozila s pomočjo lizinga, se s soglasjem lastnika vozilo lahko registrira tudi na ime uporabnika.
Pri registraciji vozila mora upravna enota ali pooblaščena registrska organizacija preveriti veljavnost vozniškega dovoljenja uporabnika vozila. Kategorija vozniškega dovoljenja mora ustrezati kategoriji vozila, ki se registrira.
-
Spremljanje aktivnosti in delovnega časa voznikov pri izvajanju prevozov po cesti na osnovi Uredbe št. 561/2006/ES zaradi spremljanja pravil o času vožnje, odmorih in času počitka za voznike, ki opravljajo prevoz blaga in potnikov po cesti, za uskladitev pogojev konkurence med vrstami prevoza v notranjem prometu, zlasti glede na cestni sektor, ter za izboljšanje pogojev dela in varnosti v cestnem prometu, morajo vozniki imeti v svojih vozilih nameščene ustrezne naprave (tahografe).
Vsak voznik mora imeti svojo voznikovo kartico, ki identificira voznika in zagotavlja, da so podatki o opravljenih aktivnih in neaktivnih obdobjih voznika zapisani na voznikovi kartici.
Bistvene kategorije časa, ki jih voznik mora poznati in posledično upoštevati predpisane počitke med vožnjo so naslednji:
- Najdaljši tedenski delovni čas se lahko poveča na 60 ur samo, če se v teku štirih mesecev ne preseže tedenskega povprečja 48 ur (40 ur rednega dela in 8 ur nadurnega dela)
- Osebe, ki opravljajo mobilno dejavnost v cestnem prevozu morajo imeti najkasneje po šestih urah neprekinjenega dela odmor. Delovni čas se prekine z odmorom, ki traja najmanj 30 minut, če skupno število do tedaj opravljenih delovnih ur znaša med šest in devet ur, ter z odmorom najmanj 45 minut, če skupno število delovnih ur znaša več kot devet ur. Odmori se lahko razdelijo na več obdobij tekom delovnega časa, vendar mora vsako izmed obdobij trajati vsaj 15 minut.
- Če mobilni delavec opravlja nočno delo štiri ure ali več, njegov skupni dnevni delovni čas ne sme presegati deset ur v vsakem 24 urnem obdobju.
Tahografe je treba vgraditi v vsa vozila s katerimi se izvaja prevoz po cesti, kjer mora voznik spoštovati določila o časih vožnje, odmorih in počitkih, ki so določeni v Uredbi št 561/2006/ES.
Voznik mora spoštovati pravila pri prevozih po cesti:
- blaga, kjer največja dovoljena masa vozil, skupaj s kakršnim koli priklopnikom ali polpriklopnikom, presega 3,5 tone;
Od 1. julija 2026 blaga v mednarodnem prevozu ali v okviru kabotaže, kjer največja dovoljena masa vozila, skupaj s kakršnim koli priklopnikom ali polpriklopnikom, presega 2,5 tone; ali potnikov z vozili, ki so zaradi svoje konstrukcije ali stalne opreme primerna za prevoz več kot devetih oseb, skupaj z voznikom, in so temu tudi namenjena.
V vozilo je mogoče uporabljati:
- Digitalni tahograf: ta voznike opozarja o prekoračitvi najdaljšega dovoljenega časa neprekinjene vožnje, da jim omogočijo skladnost z zakonodajo.
- Analogni tahograf, ki mora zapisovati najmanj razdaljo, hitrost, čas in dejavnost voznika.
- Pametni tahograf: vozila, ki so prvič registrirana po 15. juniju 2019, morajo biti opremljena s pametnim tahografom. Pametni tahograf je povezan s satelitskim navigacijskim sistemom in opremljen s tehnologijo komuniciranja na daljavo za lažje izvajanje ciljnih cestnih preverjanj.
Vozila, ki so prvič registrirana po 15. juniju 2019, morajo biti opremljena s pametnim tahografom.
Vozila, ki bodo prvič dana v promet 21. avgusta 2023 bodo morala biti opremljena s pametnim tahografom druge generacije.
Pametni tahograf je povezan s satelitskim navigacijskim sistemom in opremljen s tehnologijo komuniciranja na daljavo za lažje izvajanje ciljnih cestnih preverjanj.
Tahografi morajo biti pregledani najmanj vsaki dve leti.
Pravne podlage
- Zakon o delovnem času in obveznih počitkih mobilnih delavcev ter o zapisovalni opremi v cestnih prevozih (ZDCOPMD)
- Pravilnik o prepisovanju podatkov o delovnem času iz zapisovalnih naprav in vodenju evidence
- Pravilnik o pogojih in merilih za izdajatelja pomnilniških kartic za zapisovalno opremo v cestnih prevozih ter načinu oblikovanja in določanja cene za izdajo kartice
Pristojni organ
Ministrstvo za infrastrukturo
Langusova ulica 4
1535 LjubljanaPovezave
-
Cestnina je vrsta dajatve oziroma plačilo določenega zneska za uporabo cestninske ceste oziroma cestninskega cestnega objekta, katerega višina je določena glede na tip vozila in prevoženo razdaljo po cestninski cesti ali glede na dolžino obdobja, v katerem se cestninska cesta uporablja.
Zavezanci za plačilo cestnine so:
- voznik ali voznica, ki vozi vozilo po cestninski cesti ali njenem delu,
- oseba, na katero je vozilo registrirano in
- oseba, ki je s pogodbo s pobiralcem cestnine ali v primeru cestninjenja v prostem prometnem toku s ponudnikom cestninjenja prevzela obveznost plačevanja cestnine za določeno vozilo.
Cestnina se plačuje za vsak cestninski odsek, ki ga vozilo prevozi. Njena višina je odvisna od dolžine posameznega odseka in značilnosti vozila, kot sta število osi in EURO-emisijski razred vozila.
Cestninjenje se izvaja s pomočjo posebne naprave DarsGo, ki mora biti nameščena v vozilu.
Višine cestnin se določajo glede na vrsto vozila, višino vozila nad prvo osjo ter maso vozila.
Pravne podlage
Skrbnik zakonodaje
Ministrstvo za infrastrukturo
Langusova ulica 4
1535 LjubljanaPovezave
-
Voznik domačega prevoznika ali prevoznika Skupnosti mora med vožnjo v vozilu imeti:
- potrdilo o opravljanju prevozov oseb za lastne potrebe (če opravlja mednarodni prevoz oseb za lastne potrebe z vozilom, ki ima poleg voznikovega sedeža več kot osem sedežev),
- pri opravljanju linijskih prevozov potnikov v notranjem cestnem prometu kopijo veljavnega voznega reda za linijo, na kateri takrat opravlja prevoz, oziroma možnost njegovega izpisa,
- pri opravljanju stalnih izvenlinijskih prevozov dovoljenje lokalne skupnosti, potrjen cenik in obrazec za izvajanje stalnega izvenlinijskega prevoza,
- pri opravljanju občasnega prevoza potnikov pisno ali elektronsko dokazilo o občasnem prevozu potnikov, iz katerega so razvidni podatki iz drugega odstavka 55. člena tega zakona, oziroma možnost njegovega izpisa,
- pri opravljanju posebnega linijskega prevoza potnikov v primeru prevoza drugih vrst potnikov, ki niso določeni v prvem odstavku 54. člena zakona, in v primeru prevozov, namenjenih isti skupini javnosti, kot linijski prevoz, dovoljenje organa JPP,
- pri opravljanju prevoza na klic v primeru izvajanja in financiranja prevoza na klic s strani lokalne skupnosti ali več lokalnih skupnosti, kopijo dovoljenja organa JPP.
Skrbnik zakonodaje
Ministrstvo za infrastrukturo
Langusova ulica 4
1535 LjubljanaPovezave
-
Poleg obvezne opreme, ki mora biti nameščena v vozilu, mora avtobus imeti še:
- pri vstopnih vratih na zunanji in notranji strani avtobusa, ki opravlja javni linijski prevoz potnikov, mora biti napis »VSTOP«, pri izstopnih vratih pa napis »IZSTOP«,
- v avtobusu mora biti na vidnem mestu označeno število sedežev in stojišč ter napis ali oznaka o prepovedi kajenja in motenja voznika med vožnjo,
- avtobus, ki opravlja prevoze potnikov v mestnem prometu, mora imeti najmanj dva sedeža v prednjem delu vozila, rezervirana za prevoz invalidov. Sedeži morajo biti lahko dostopni in označeni z napisom »REZERVIRANO ZA INVALIDE« ali vsebinsko enakim slikovnim znakom (piktogramom),
- napis ali oznaka se mora po barvi vidno ločevati od podlage. Višina črk za oznako iz prvega, drugega in tretjega odstavka tega člena mora biti najmanj 30 mm,
- v avtobusih, kjer so nameščeni sedeži, opremljeni z varnostnimi pasovi, morajo biti vsi potniki obveščeni o zahtevi o uporabi varnostnih pasov, in sicer:
- s pomočjo audiovizualnega sredstva (npr. videa) ali
- z opozorilom voznika in z znakom (piktogramom), ki opozarja potnike, da morajo biti med vožnjo pripeti z varnostnim pasom. Piktogram mora biti viden za potnika, ki mu je to obvestilo namenjeno, ko ta sedi na sedežu, in nameščen na vseh sedežih, ki so opremljeni z varnostnimi pasovi. Vzorec piktograma je določen v Prilogi 1, ki je sestavni del tega pravilnika.
Vozila za prevoz potnikov, s katerimi se opravlja javni linijski prevoz, morajo imeti:
- na sprednji strani vozila zaslon z izpisom naziva linije ali v spodnjem desnem kotu vetrobranskega stekla smerno tablo z nazivom linije,
- z velikimi tiskanimi črkami mora biti napisana začetna in končna postaja, z malimi tiskanimi črkami pa vmesne postaje ali postajališča, ki določajo intinerar oziroma smer vožnje vozila na liniji,
- voznik vozila mora imeti v času izvajanja javnega linijskega prevoza potnikov v vozilu tudi kopijo ali prepis veljavnega voznega reda za linijo, na kateri opravlja trenutni prevoz, in ga mora na zahtevo inšpektorja za cestni promet tudi pokazati. Upošteva se, da voznik izpolnjuje navedeno obveznost, če je vozilo opremljeno z elektronsko napravo oziroma s sistemom za prodajo vozovnic, v katerem je vnesen ta vozni red in se ta s številko registracije voznega reda, postajami in postajališči ter časi postankov izpiše oziroma prikaže na displeju.
Če se prevoz na isti liniji pri posameznem odhodu opravlja z več vozili za prevoz potnikov, mora biti dodatno vozilo označeno z napisom »DODATNA VOŽNJA«. To vozilo mora biti označeno tudi s tablo iz prvega odstavka tega člena, s katere je razvidna linija, na kateri vozilo vozi.
Na linijah mestnega prometa morajo imeti avtobusi na sprednji strani vozila zaslon z izpisom ali smerno tablo, na kateri mora biti s številko označena proga in z velikimi tiskanimi črkami navedena smer vožnje.
Vozilo za prevoz potnikov, s katerimi se opravlja posebni linijski prevoz potnikov, mora imeti:
- v spodnjem desnem kotu vetrobranskega stekla tablo z označbo »POSEBNI LINIJSKI PREVOZ«. Kadar se posebni linijski prevoz opravlja na podlagi določbe četrtega odstavka 54. člena zakona, morata biti na tabli označeni tudi začetna in končna postaja.
Vozilo za prevoz potnikov, s katerim se opravlja občasni prevoz potnikov:
- mora biti na sprednji strani označeno s tablo z napisom »OBČASNI PREVOZ«.
Velikost zaslona ali smerne table mora biti najmanj 500 mm x 140 mm. Velikost črk mora biti najmanj 70 mm, njihova barva pa se mora vidno ločevati od podlage. Črke, s katerimi so označene vmesne postaje na zaslonu oziroma smerni tabli iz prvega odstavka tega člena, so lahko manjše kot 70 mm, vendar ne smejo biti manjše kot 40 mm.
Pravne podlage
- Pravilnik o delih in opremi vozil
- Pravilnik o oznakah in opremi vozil, s katerimi se opravljajo prevozi v cestnem prometu
Skrbnik zakonodaje
Ministrstvo za infrastrukturo
Langusova ulica 4
1535 LjubljanaPovezave
Situacijski pogoji
-
Osebe, ki želijo opravljati prevoze oseb za lastne potrebe z vozili, ki imajo poleg voznikovega sedeža več kot osem sedežev, morajo pred začetkom opravljanja prevozov pri izdajatelju licenc za ta vozila pridobiti potrdilo, da opravljajo prevoze za lastne potrebe.
Navedeni prevozi se lahko opravljajo samo na podlagi potrdila, ki ga izda izdajatelj licence v skladu z Uredbo 1073/2009/ES in Uredbo Komisije 2121/98/ES. Izdajatelj licence izda potrdilo, če oseba izkaže, da bo opravljala samo prevoze za lastne potrebe. Potrdilo se izda za vsako vozilo, s katerim bo ta oseba opravljala prevoze za lastne potrebe. Na potrdilu s podpisom in žigom tudi izvajalec prevoza potrdi, da bo prevoz opravljal za lastne potrebe.
Čezmejno/občasno opravljanje dejavnosti
Na enotnem notranjem trgu EU veljajo skupna pravila za dostop do opravljanja dejavnosti cestnega prevoznika v tovornem in potniškem prometu. Licenca Skupnosti za opravljanje prevozov v cestnem prometu, pridobljena v Republiki Sloveniji, velja za območje EU.
Pogoji za pridobitev licence Skupnosti so poenotena na podlagi skupnih pravil EU.