Pridobivanje božičnih drevesc
Pridobivanje božičnih drevesc zajema negovanje in posek obstoječih gozdnih dreves namenjenih za okras ali praznovanje.
Božična drevesca v svojih gozdovih lahko gojijo in sekajo le lastniki gozdov na podlagi odločbe v upravnem postopku, ki jo izda Zavod za gozdove Slovenije. V odločbi so določene usmeritve in pogoji za pridobivanje okrasnih drevesc.
Pred posekom se mora lastnik gozda zglasiti pri svojem revirnem gozdarju Zavoda za gozdove Slovenije in pridobiti plombo za označitev dreves. Plombe je treba namestiti, preden se drevesca poseka in odpelje iz gozda.
Lastniku gozda, ki prodaja božična drevesca iz lastnega gozda, se pred začetkom opravljanja dejavnosti ni potrebno registrirati , niti podati prijave pristojni gozdarski inšpekciji. Če pa prodajo božičnih drevesc izvaja kdo drug, pa se za opravljanje dejavnosti mora registrirati. V primeru, da posek božičnih drevesc izvaja registriran izvajalec gozdnih del, mora pred prvim začetkom del podati prijavo gozdarski inšpekciji.
Velja za naslednje dejavnosti po SKD:
Pogoji
-
Na podlagi gozdnogojitvenega načrta izda Zavod za gozdove Slovenije lastniku gozda odločbo v upravnem postopku. V odločbi so določene usmeritve in pogoji glede izvedbe gozdarskih del.
Odločba se izda po uradni dolžnosti. Postopek izdaje odločbe je brezplačen.
V kolikor se lastnik ne strinja z izdano odločbo ima možnost vložitve pritožbe na Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Pravne podlage
Pristojni organ
Zavod za gozdove Slovenije
Večna pot 2
1000 Ljubljana -
Prevoz in prodaja božičnih dreves sta dovoljena, če je okrasno drevo opremljeno s plombo, ki je v obliki samolepilne nalepke. Vsako leto je predpisana druga barva plombe. Iz plombe sta razvidni izvorno gozdnogospodarsko območje in leto poseka. Plombe izdaja Zavod za gozdove Slovenije.
Plomba Zavoda za gozdove Slovenije na božičnih drevescih je zagotovilo, da so drevesca pridobljena brez škode za gozd in brez negativnih vplivov na okolje.
Dokazila
Plomba
Pravne podlage
Pristojni organ
Zavod za gozdove Slovenije
Večna pot 2
1000 Ljubljana -
Izvajalci morajo preden začnejo prvič izvajati dela v gozdovih, pristojni gozdarski inšpekciji priložiti dokazila o strokovni usposobljenosti delavcev in dokazati, da ustrezajo pogojem povezanih z varnostjo pri delu.
Na podlagi prijave pristojna gozdarska inšpekcija vpiše izvajalca na seznam izvajalcev del v gozdovih.
Pravne podlage
- Zakon o gozdovih (ZG)
- Pravilnik o minimalnih pogojih, ki jih morajo izpolnjevati izvajalci del v gozdovih
Pristojni organ
Gozdarska inšpekcija
Dunajska cesta 58
1000 Ljubljana