Proizvodnja in promet z obrambnimi proizvodi
Dejavnost proizvodnje in prometa z obrambnimi proizvodi lahko opravljajo gospodarske družbe, zavodi in samostojni podjetniki. Subjekti morajo predhodno pridobiti soglasje za proizvodnjo ali dovoljenje za promet z vojaškim orožjem in opremo.
Vojaško orožje in oprema, torej orožje, orožni sistemi, strelivo, vojaški eksplozivi, oprema in drugo, so končni proizvodi vojaškega značaja in namena, posebej oblikovani, razviti in proizvedeni izključno za vojaško uporabo. Mednje sodijo tudi bistveni deli, sklopi in podsklopi vojaškega orožja in opreme. Proizvodi se v isti obliki ne morejo uporabljati za civilne namene.
Obrambni proizvodi so proizvodi, storitve in materiali, ki so tako kot vojaško orožje in oprema predmet mednarodne izvozne kontrole.
Dodatne informacije nudi svetovalna pisarna, odprta vsako sredo med 9. in 12. uro v poslovni stavbi Direktorata za logistiko, Vojkova ulica 59, Ljubljana.
Termin lahko rezervirate na e-naslovu ales.nanut@mors.si ali na telefonski številki 030 710 889.
Kontaktne osebe
IME IN PRIIMEK | NASLOV IN TELEFON | E NASLOV |
---|---|---|
mag. Aleš NANUT |
Vojkova 59, 1000 Ljubljana (01) 471 2669 |
|
Martin KRAPEŽ |
Vojkova 59, 1000 Ljubljana (01) 471 2612 |
martin.krapez@mors.si |
Velja za naslednje dejavnosti po SKD:
Splošni pogoji
-
Za opravljanje dejavnosti se morate predhodno registrirati in izbrati ustrezno statusno obliko.
-
Poslovni subjekt mora v okviru svojega poslovanja sprejeti odločitev ali postati davčni zavezanec. Če se podjetje odloči, da bo postalo zavezanec za DDV, je potrebno davčnemu organu predložiti zahtevek za izdajo identifikacijske številke za DDV. Ko je zavezanec identificiran za namene DDV, je treba davčnemu uradu predložiti obračun davka za vsako davčno obdobje posebej. Davčno obdobje je koledarski mesec ali koledarsko trimesečje.
Kdaj postati davčni zavezanec?
Pravne podlage
- Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2)
- Zakon o davku na dodano vrednost (ZDDV-1)
- Zakon o dohodnini (ZDoh-2)
Pristojni organ
Finančna uprava Republike Slovenije
Šmartinska cesta 55
1000 Ljubljana -
Zakon o gospodarskih družbah določa, da morajo vsi – družbe in podjetniki – voditi poslovne knjige ter jih enkrat letno zaključiti v skladu z zakonom in Slovenskimi računovodskimi standardi (2024) ali mednarodnimi standardi računovodskega poročanja.
Pravne podlage
- Zakon o davku na dodano vrednost (ZDDV-1)
- Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1)
- Slovenski računovodski standardi
- Zakon o davčnem potrjevanju računov (ZDavPR)
Pristojni organ
Ministrstvo za finance
Župančičeva 3
1000 Ljubljana -
Področje delovne zakonodaje regulira Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1). Poleg pogodbe o zaposlitvi, slovenska zakonodaja opredeljuje tudi več posebnih oblik opravljanja dela. Pri sklenitvi delovnega razmerja je potrebno upoštevati predpisan postopek zaposlitve.
Delodajalec mora na delovnem mestu dosledno upoštevati:
- ureditev obveznih socialnih zavarovanj in refundacije nadomestila plač,
- varnost in zdravje pri delu,
- v primeru nezgod ali poškodb pri delu je potrebno ustrezno prijaviti nezgodo in poškodbe pri delu.
V kolikor delodajalec zaposluje tujca, državljana tretjih držav, je potrebno zanj pridobiti enotno dovoljenje za prebivanje in delo.
Pravne podlage
- Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1)
- Zakon o prispevkih za socialno varnost (ZPSV)
- Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2)
- Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ)
- Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (ZSDP-1)
- Zakon o urejanju trga dela (ZUTD)
- Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1)
- Zakon o tujcih (ZTuj-2)
- Zakon o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT)
Pristojni organ
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Štukljeva cesta 44
1000 LjubljanaZavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije
Miklošičeva cesta 24
1507 Ljubljana -
Poslovni subjekti morajo v okviru delovanja odgovorno poslovati. Pri tem morajo dosledno upoštevati načela:
- intelektualne lastnine;
- avtorske in sorodnih pravic;
- požarne varnosti;
- varstva osebnih podatkov;
- javne rabe slovenskega jezika.
Pristojni organ
Ministrstvo za pravosodje
Župančičeva 3
1000 LjubljanaMinistrstvo za kulturo
Maistrova ulica 10
1000 LjubljanaMinistrstvo za gospodarstvo, turizem in šport
Kotnikova 5
1000 LjubljanaMinistrstvo za obrambo
Vojkova cesta 55
1000 Ljubljana
Pogoji
-
Soglasje za proizvodnjo obsega pravico proizvajati vojaško orožje in opremo ter bistvene sestavne dele, sklope in podsklope vojaškega orožja in opreme, glede na vrsto ter obseg soglasja.
-
Dovoljenje za promet obsega pravico prodajati, posredovati pri prodaji, izvažati in uvažati vojaško orožje in opremo glede na vrsto ter obseg dovoljenja.
-
Dovoljenje za posamezen posel omogoča izvoz,uvoz, tranzit, začasni izvoz, začasni uvoz ali posredništvo v prometu z obrambnimi proizvodi z državami, ki niso članice EU.
-
Veljavnost dovoljenja za začasni izvoz in dovoljenje za začasni uvoz se lahko podaljša na podlagi vloge za podaljšanje veljavnosti dovoljenja za začasni izvoz/začasni uvoz.
-
Pravna ali fizična oseba, ki je pridobila dovoljenje za posamezen posel, mora najmanj tri dni pred prihodom blaga na mejni prehod o tem obvestiti Ministrstvo za obrambo.
Oziroma pravna ali fizična oseba, ki je pridobila globalno ali posamezno dovoljenje za prenos, ali namerava izkoristiti splošno dovoljenje za prenos oziroma namerava obrambne proizvode dobaviti državam članicam brez dovoljenja za prenos, mora najmanj 24 ur pred prihodom blaga na mejni prehod o tem obvestiti Ministrstvo za obrambo.
Ob večkratnih delnih dobavah mora pravna ali fizična oseba obvestilo o najavi poslati za vsako delno dobavo posebej.
-
Dovoljenje za prenos je posebna oblika dovoljenja za promet oziroma posamezni posel, ki omogoča prenos obrambnih proizvodov med državami članicami EU.
-
Globalno dovoljenje za prenos obrambnih proizvodov pravna ali fizična oseba pridobi na podlagi vloge za izdajo globalnega dovoljenja za prenos obrambnih proizvodov.
-
Posamezno dovoljenje za prenos obrambnih proizvodov pravna ali fizična oseba pridobi na podlagi vloge za izdajo posameznega dovoljenja.
-
Certifikat je dokument, ki potrjuje zanesljivost prejemnika obrambnih proizvodov v Republiki Sloveniji, predvsem njegovo sposobnost, da upošteva izvozne omejitve obrambnih proizvodov, prejetih na podlagi dovoljenja za prenos iz druge države članice EU.
-
Pravna ali fizična oseba, ki je pridobila dovoljenje za posamezen posel, globalno ali posamezno dovoljenje za prenos, izkoristila splošno dovoljenje za prenos oziroma dobavila obrambne proizvode državam članicam brez dovoljenja za prenos, oziroma je prejela obrambne proizvode iz drugih držav članic, mora v roku 15 dni od realizacije posla Ministrstvu za obrambo poslati poročilo o opravljenem poslu oziroma prejemu obrambnih proizvodov.
-
Mednarodno uvozno potrdilo (IIC) je dokument, ki ga lahko, pred izvozom vojaškega orožja in opreme v Republiko Slovenijo, od uvoznika v Republiko Slovenijo zahteva izvoznik iz države izvoznice.
-
Potrdilo o dostavi blaga (Delivery Certificate – DVC) je dokument, ki ga po opravljenem uvozu vojaškega orožja in opreme v Republiko Slovenijo od uvoznika blaga lahko zahteva izvoznik iz države izvoznice.