Skoči do osrednje vsebine Republika Slovenija SPOT
Državni portal za poslovne subjekte

Informative Notice

Določene vsebine se še dopolnjujejo. Hvala za razumevanje.

Proizvodnja in uporaba zakonskih meril

Za opravljanje te dejavnosti potrebujete vstopno dovoljenje.

Merila, ki se uporabljajo za merjenje na področjih varovanja zdravja ljudi in živali, varstva okolja in splošne tehnične varnosti, prometa blaga in storitev ter v postopkih pred upravnimi in pravosodnimi organi, morajo izpolnjevati meroslovne zahteve, kar se preverja s postopki ugotavljanja skladnosti meril.

Sem sodijo:

  • tehtnice, merila dolžine, taksimetri, merilniki hitrosti v cestnem prometu, vodomeri, merilniki toplotne energije, gostinska posoda, nepremični rezervoarji, pretočna merila, plinomeri in korektorji, merilniki tlaka v pnevmatikah, merilniki krvnega tlaka, naprave z valji za preverjanje zaviralne sile pri motornih vozilih, števci električne energije, merila za merjenje izpušnih plinov vozil in druga.

Pred dajanjem teh meril na trg mora proizvajalec zakonskega merila ali njegov zastopnik zagotoviti predpisane postopke ugotavljanja skladnosti.

Postopke ugotavljanja skladnosti pred dajanjem meril na trg izvaja priglašeni organ (na harmoniziranih področjih) oziroma Urad za meroslovje (na neharmoniziranih področjih), nekatere postopke pa lahko izvajajo tudi imenovane osebe (prve overitve).

Ko so merila dana v uporabo, mora njihov imetnik zagotoviti, da se redno pregledujejo z rednimi oziroma v izjemnih primerih (na primer po posegu v zaščitene dele merila) z izrednimi overitvami. Za vsako skupino meril je treba v določenem času preveriti ali je merilni rezultat merila še znotraj največjih dopustnih pogreškov, ki jih določajo meroslovni predpisi.

  • Redna overitev je obvezna za merila, ki so v uporabi, in za merila, ki se hranijo za uporabo. Opravi se v rokih, ki so predpisani za posamezna merila.
  • Izredna overitev se opravi po popravilu ali predelavi merila.

Ta dejavnost je tudi uvrščena na Listo dejavnosti, ki se običajno opravljajo na obrtni način.

Ob registraciji dejavnosti v poslovnem registru se poslovni subjekti, ki opravljajo to dejavnost na obrtni način, po uradni dolžnosti vpišejo tudi v Obrtni register pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS).

Brezplačni vpis v obrtni register se opravi na podlagi obvestila, ki ga registrski organ (AJPES) posreduje OZS.

Splošni pogoji

Pogoji

Čezmejno/občasno opravljanje dejavnosti

Dejavnost Proizvodnje certificiranih meril ne sodi v storitveno direktivo zato čezmejno opravljanje dejavnosti v tem primeru ni definirano.