Warning Notice

Pomembno: Od 1. 1. 2025 je v veljavi nova Standardna klasifikacija dejavnosti (SKD 2025). Ker se vsebine glede SKD šifer dejavnosti na portalu SPOT še posodabljajo, vas prosimo, da si pri uvrščanju posamezne dejavnosti pomagate z novim SKD šifrantom, ki je na voljo tukaj: SKD_2025 - Standardna klasifikacija dejavnosti 2025 in Pojasnili k standardni klasifikaciji dejavnosti – SKD 2025.

Več informacij o novi SKD 2025: Nova različica evropske in nacionalne statistične klasifikacije gospodarskih dejavnosti.

Proizvodnja sintetičnega kavčuka v primarni obliki (20.170)

Ta SKD šifra zajema dejavnosti in storitve, za katere so predpisani vstopni in/ali drugi pogoji za začetek in opravljanje dejavnosti.

 

Predpisi in pogoji:

 

    • Zakon o kemikalijah

    • Pravne in fizične osebe, ki na ozemlju Republike Slovenije proizvajajo nevarne kemikalije, opravljajo promet z nevarnimi kemikalijami, opravljajo skladiščenje nevarnih kemikalij kot dejavnost, ki je vpisana v register, oziroma dejavnost, opredeljeno v ustanovitvenem aktu ali uporabljajo nevarne kemikalije ki so v skladu z Uredbo 1272/2008/ES razvrščene kot:

 

      • akutno strupene (oralno, dermalno, pri vdihavanju), kategorije nevarnosti 1, 2 in 3,
      • mutagene za zarodne celice, kategorije nevarnosti 1A in 1B,
      • rakotvorne, kategorije nevarnosti 1A in 1B,
      • strupene za razmnoževanje, kategorije nevarnosti 1A in 1B,
      • specifično strupene za posamezne organe pri enkratni izpostavljenosti, kategorije nevarnosti 1,
      • specifično strupene za posamezne organe pri ponavljajoči izpostavljenosti, kategorije nevarnosti 1,
    • morajo izpolnjevati pogoje, ki jih določa ta zakon in imeti dovoljenje za opravljanje dejavnosti proizvodnje nevarnih kemikalij, prometa z nevarnimi kemikalijami, skladiščenja nevarnih kemikalij ali uporabe nevarnih kemikalij.

Podrobnejše informacije o pogojih za opravljanje dejavnosti:

Vir: Ministrstvo za zdravje
    • Uredba (ES) št. 273/2004 o predhodnih sestavinah pri prepovedanih drogah

Predhodne sestavine za prepovedane droge

Licence oziroma registracije izdaja organ, pristojen za kemikalije, za izvajalce, ki opravljajo dejavnosti s predhodnimi sestavinami za prepovedane droge.

Izvajalci morajo pridobiti licenco oz. registracijo pred pričetkom opravljanja dejavnosti.

Za Skupino 1 morajo izvajalci pridobiti licenco. Za Skupini 2 in 3 pa morajo izvajalci pridobiti registracijo.

Podrobnejše informacije o pogojih za opravljanje dejavnosti:

Vir: Ministrstvo za zdravje

 

Dejavnosti/storitve, ki so uvrščene v ta SKD podrazred:

 

Sem spada:
  • proizvodnja sintetičnega kavčuka v primarni obliki:
    • sintetičnega kavčuka
    • faktisa
  • proizvodnja mešanic sintetičnega in naravnega kavčuka ali kavčuku podobnih gum (npr. balate)

Sem ne spada:
  • sortiranje, drobljenje, čiščenje, mletje in peletiranje odpadkov iz kavčuka, gl. 38.21


Vir: Statistični urad RS - Pojasnila k standardni klasifikaciji dejavnosti - SKD 2025.pdf (1.8 MB)

Splošni pogoji

Čezmejno/občasno opravljanje dejavnosti

Dejavnosti v Sloveniji ne morete opravljati čezmejno ali občasno.