Warning Notice

Pomembno: Od 1. 1. 2025 je v veljavi nova Standardna klasifikacija dejavnosti (SKD 2025). Ker se vsebine glede SKD šifer dejavnosti na portalu SPOT še posodabljajo, vas prosimo, da si pri uvrščanju posamezne dejavnosti pomagate z novim SKD šifrantom, ki je na voljo tukaj: SKD_2025 - Standardna klasifikacija dejavnosti 2025 in Pojasnili k standardni klasifikaciji dejavnosti – SKD 2025.

Več informacij o novi SKD 2025: Nova različica evropske in nacionalne statistične klasifikacije gospodarskih dejavnosti.

Bolnišnična zdravstvena dejavnost (86.100)

Ta SKD šifra zajema dejavnosti in storitve, za katere so predpisani vstopni in/ali drugi pogoji za začetek in opravljanje dejavnosti.

Predpisi in pogoji:

 

  • Zakon o zdravstveni dejavnosti

    Zdravstveno dejavnost lahko opravljajo pravne in fizične osebe, ki izpolnjujejo predpisane pogoje. Pogoji za pridobitev dovoljenja oz. odločbe o vpisu v register so ustrezna izobrazba, ustrezni prostori in oprema. Dovoljenje za pravno osebo izda Ministrstvo za zdravje,

    Predpisani so pogoji za ustrezen kader:

    Vir: Ministrstvo za zdravje
  • Zakon o zdravniški službi

    Zdravnik sme samostojno opravljati zdravniško službo, če je vpisan v zdravniški register in če izpolnjuje druge pogoje, ki jih določa zakon.
    Odločbo o vpisu v register za zdravnike in zobozdravnike kot fizične osebe pa Zdravniška zbornica Slovenije.

    Vir: Ministrstvo za zdravje

 

Dejavnosti/storitve, ki so uvrščene v ta SKD podrazred:

 

Dejavnosti/storitve po pojasnilih k standardni klasifikaciji dejavnosti:

V ta podrazred spadajo storitve bolnišničnega zdravstvenega varstva, namenjene hospitaliziranim pacientom. Storitve izvajajo in nadzorujejo zdravniki. Vključene so kratkotrajna in dolgotrajna bolnišnična oskrba in storitve v splošnih ali specializiranih bolnišnicah, tudi psihiatričnih, vojaških in bolnišnicah v zaporih ter v zavodih za rehabilitacijo, klinikah, inštitutih in drugih zdravstvenih zavodih, ki imajo posteljne zmogljivosti.

Sem spada:
  • kratkoročno ali dolgoročno izvajanje zdravstvenih, diagnostičnih storitev in obravnave, vključno z zdravniškimi, negovalnimi in drugimi zdravstvenimi storitvami za hospitalizirane paciente in specializiranimi nastanitvenimi storitvami zanje, ki jih zagotavljajo splošne in specialistične bolnišnice (npr. bolnišnice skupnosti in regionalne bolnišnice, bolnišnice neprofitnih organizacij, univerzitetne bolnišnice, vojaške bolnišnice in bolnišnice v zaporih)

Dejavnosti so usmerjene predvsem na hospitalizirane paciente, izvajajo se pod neposrednim
nadzorom zdravnikov in obsegajo:

  • dejavnosti zdravnikov in pomožnega zdravstvenega osebja
  • dejavnosti laboratorijev in tehničnih objektov, vključno z radiologijo in anesteziologijo
  • dejavnosti urgentnih oddelkov
  • storitve v operacijskih dvoranah, lekarniške storitve, prehrambene in druge bolnišnične storitve
  • dejavnosti centrov za načrtovanje družine, ki zagotavljajo zdravstveno obravnavo (npr. sterilizacijo, prekinitev nosečnosti, z nastanitvijo)
Sem spadajo tudi dejavnosti bolnišnic za duševno zdravje in psihiatričnih bolnišnic, ki
zagotavljajo diagnostično in zdravstveno obravnavo
Sem ne spada:
  • laboratorijsko testiranje ter pregledi vseh vrst materialov in proizvodov, razen medicinskega laboratorijskega testiranja, gl. 71.200
  • veterinarske dejavnosti, gl. 75.000
  • zdravstvena oskrba vojaškega osebja na terenu, gl. 84.220
  • svetovanje zasebnih zdravnikov hospitaliziranim osebam, gl. 86.2- splošna in specialistična zobozdravstvena dejavnost (npr. zobozdravstvo, endodontija in otroško zobozdravstvo); oralna patologija, ortodontska dejavnost, gl. 86.230
  • storitve diagnostičnega slikanja in dejavnosti medicinskih laboratorijev, ki ne spadajo v okvir dejavnosti bolnišnic, gl. 86.910
  • prevoz pacientov z reševalnimi vozili, gl. 86.920


Vir: Statistični urad RS

 

Velja za naslednje dejavnosti po SKD:

Splošni pogoji

Čezmejno/občasno opravljanje dejavnosti

Dejavnosti v Sloveniji ne morete opravljati čezmejno ali občasno.