Skoči do osrednje vsebine Republika Slovenija SPOT
Državni portal za poslovne subjekte

Konservatorska dejavnost vključuje širok nabor dejavnosti ohranjanja in varstva kulturne dediščine, od raziskovanja, vrednotenja, usmerjanja in nadzora nad posegi ter promocije in popularizacije dediščine do sodelovanja z lastniki ter drugimi uporabniki dediščine.

Konservatorsko dejavnost lahko opravljajo konservatorji, konservatorski sodelavci in konservatorski tehniki s strokovnim izpitom. 

Velja za naslednje dejavnosti po SKD:

Splošni pogoji

Pogoji

  • Delo konservatorja obsega širok nabor nalog s področja ohranjanja in varstva kulturne dediščine z uporabo znanstvenega raziskovanja in metod. Med osrednje naloge sodijo evidentiranje in dokumentiranje dediščine, njeno vrednotenje, priprava predlogov ter usmeritev za njeno varstvo in ohranjanje ter različne naloge s področja popularizacije in promocije dediščine.

    Podrobneje

  • Delo konservatorskega sodelavca obsega sodelovanje pri ohranjanju kulturne in naravne dediščine z uporabo znanstvenega raziskovanja in metod. Proučuje tehnološke postopke, strukture in gradiva, iz katerih so narejena umetniška in zgodovinska dela.

    Podrobneje

  • Konservatorski tehnik nudi pomoč pri ohranjanju kulturne in naravne dediščine z uporabo znanstvenega raziskovanja in metod. Pomaga pri preučevanju tehnoloških postopkov, struktur in gradiv, iz katerih so narejena umetniška in zgodovinska dela.

    Podrobneje

Čezmejno/občasno opravljanje dejavnosti

Dejavnost lahko v Sloveniji opravljate čezmejno ali občasno. Pred prvim opravljanjem vam ni potrebno pridobiti dovoljenja.