Sečnja
V dejavnost sečnje spada:
- pridobivanje gozdnih sortimentov, kot so hlodovina, jamski les, drogovi ipd.,
- proizvodnja drv, nabiranje dračja in gozdnih odpadkov za proizvodnjo energije.
Sečnja se lahko izvede na podlagi odločbe v upravnem postopku, ki jo lastniku gozda izda Zavod za gozdove Slovenije. Lastniki gozda niso registrirani izvajalci gozdarskih dejavnosti, zato jim ni potrebno izpolnjevati pogojev glede strokovne usposobljenosti. Lastniki lahko za izvedbo sečnje v gozdu najamejo registriranega izvajalca sečnje, ki opravi dela skladno s predpisi in usmeritvami ter pogoji, ki jih določa odločba v upravnem postopku.
Odločba določa največjo količina drevja v bruto m3, ki se lahko poseka v času veljavnosti odločbe. Zaradi zagotavljanja poseka samo tistih dreves, ki so bila izbrana, mora Zavod za gozdove Slovenije drevje za možni posek označiti. Čas sečnje in spravila je treba prilagoditi biološkemu utripu gozda. Če je le mogoče, se sečnja opravi zunaj vegetacijske dobe oziroma v času, ko se najmanj vznemirjajo prosto živeče živali.
Izvajalci sečnje morajo za razliko od lastnika gozda izpolnjevati predpisane pogoje. Za opravljanje dejavnosti se morajo predhodno registrirati, imeti na voljo strokovno usposobljen kader ter pred prvim začetkom izvedbe del podati prijavo na pristojno gozdarsko inšpekcijo.
Velja za naslednje dejavnosti po SKD:
Pogoji
-
Gozdarski sekač podira drevje, ga oklesti in razreže na sortimente. Pri svojem delu uporablja motorno žago, ki se glede na dimenzije drevja razlikuje po teži in moči.
Gozdarski sekač potrebuje Certifikat o nacionalni poklicni kvalifikaciji: Gozdarski sekač/gozdarska sekačica.
gozdarski sekač mora imeti poleg ustrezne usposobljenosti opravljen še tečaj varstva pri delu in imeti ustrezno delovno opremo.
-
Izvajalec strojne sečnje je posameznik, ki izvaja sečnjo dreves s pomočjo strojev.
Vrste storjev v povezavi s strojno sečnjo so:
- stroj za podiranje dreves -"feller-buncher",
- stroji za kleščenje in izdelavo - "procesorji",
- stroji za kleščenje - "delimberji"
- stroji za podiranje dreves, kleščenje in izdelavo sortimentov - "harvesterji".
Ti stroji so samostojni ali pa kot priključki za traktor.
Izvajalec strojne sečnje mora izpolnjevati minimalne pogoje, in sicer imeti mora ustrezno strokovno usposobljenost, ustrezne delovne izkušnje, opravljen tečaj varnosti pri delu in ustrezno delovno in varovalno opremo.
Pravne podlage
-
Izvajalci morajo preden začnejo prvič izvajati dela v gozdovih, pristojni gozdarski inšpekciji priložiti dokazila o strokovni usposobljenosti delavcev in dokazati, da ustrezajo pogojem povezanih z varnostjo pri delu.
Na podlagi prijave pristojna gozdarska inšpekcija vpiše izvajalca na seznam izvajalcev del v gozdovih.
Pravne podlage
- Zakon o gozdovih (ZG)
- Pravilnik o minimalnih pogojih, ki jih morajo izpolnjevati izvajalci del v gozdovih
Pristojni organ
Gozdarska inšpekcija
Dunajska cesta 58
1000 Ljubljana