Warning Notice

Pomembno: Od 1. 1. 2025 je v veljavi nova Standardna klasifikacija dejavnosti (SKD 2025). Ker se vsebine glede SKD šifer dejavnosti na portalu SPOT še posodabljajo, vas prosimo, da si pri uvrščanju posamezne dejavnosti pomagate z novim SKD šifrantom, ki je na voljo tukaj: SKD_2025 - Standardna klasifikacija dejavnosti 2025 in Pojasnili k standardni klasifikaciji dejavnosti – SKD 2025.

Več informacij o novi SKD 2025: Nova različica evropske in nacionalne statistične klasifikacije gospodarskih dejavnosti.

Pridelava drugih proizvodov iz grozdja in vina

Med pridelavo drugih proizvodov iz grozdja spada zgoščen grozdni mošt, rektificiran zgoščen grozdni mošt, grozdni sok in zgoščen grozdni sok.

Zgoščen grozdni mošt (ZGM) je nekarameliziran pridelek iz grozdnega mošta, pridobljen z delno dehidracijo grozdnega mošta z vakuumom ali z zmrzovanjem vode v moštu, vendar brez uporabe neposrednega segrevanja. Uporablja se za pridelavo penečih vin; pridelavo mešanih pijač, ki vsebujejo določen delež vina; povečanje volumskega deleža naravnega alkohola ali dosladkanje; slajenje vina in pridelavo grozdnega soka.

Rektificiran zgoščen grozdni mošt (RTK) je tekoč nekarameliziran pridelek, kateremu so izločene vse sestavine mošta, razen sladkorja.

Grozdni sok je nefermentiran tekoč pridelek, ki je primeren za prehrano ljudi in je pridobljen: iz svežega grozdja, iz grozdnega mošta, z razredčevanjem iz ZGM ali z razredčevanjem iz zgoščenega grozdnega soka.

Zgoščen grozdni sok je nekarameliziran pridelek, ki je pridobljen z delno dehidracijo grozdnega soka, brez uporabe neposrednega segrevanja.

Fizična ali pravna oseba, ki se ukvarja s pridelavo drugih proizvodov iz grozdja in vina, mora biti vpisana v register pridelovalcev grozdja in vina pod ustrezno dejavnost. Zavezanci za vpis v register so  tiste fizične in pravne osebe, ki se ukvarjajo s pridelavo drugih proizvodov iz grozdja in vina, če so ti proizvodi namenjeni za pridelavo vina.

Pridelovalci, ki so vpisani v register, morajo upravni enoti letno poročati podatke o pridelku.

V postopku pridelave je potrebno uporabljati predpisana enološka sredstva. Pridelovalci, ki vino in druge proizvode tržijo, morajo voditi kletarsko evidenco.

Več informacij v povezavi z dejavnostmi, ki so povezane s pridelavo in predelavo grozdja in vina lahko najdete na spodnjih povezavah:

Velja za naslednje dejavnosti po SKD:

Splošni pogoji

Pogoji

Čezmejno/občasno opravljanje dejavnosti

Dejavnosti v Sloveniji ne morete opravljati čezmejno ali občasno.